Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Straty wody w systemach wodociągowych. Relacja

Redakcja RI  |  08.10.2012
Straty wody w systemach wodociągowych
Straty wody w systemach wodociągowych
Dendros

W dniach 20-21 września 2012, w malowniczym Ustroniu, odbyła się czwarta już edycja konferencji Straty wody w systemach wodociągowych zorganizowana przez firmę Dendros. Spotkanie zgromadziło 100 uczestników, a opinie dotyczące m.in. skutecznych narzędzi, monitoringu sieci wodociągowej oraz opomiarowania w celu zmniejszenia strat wody w systemach wodociągowych przedstawiło liczne grono specjalistów.

Pierwszy wykład, poświęcony zagadnieniom modernizacji sieci wodociągowej, poprowadził merytoryczny opiekun konferencji dr inż. Florian G. Piechurski. Zwracał przede wszystkim uwagę na fakt, iż modernizacja nie ma na celu przywrócenia utraconych cech użytkowych lecz zwiększenie wartości użytkowej obiektu.
W swoim wystapieniu przedstawił także techniki napraw rurociągów, schemat decyzyjny wyboru rozwiązania, a także omówił krok po kroku etapy modernizacji sieci wodociągowej jednego z przedsiębiorstw.

Kolejne prezentacje w tej sesji dotyczyły:

 • systemu rur i kształtek wodociągowych z żeliwa sferoidalnego – które przedstawił Tomasz Fusek Saint Gobain,
 • standardu regulacyjnych zaworów membranowych przedstawionych przez Krzysztofa Koszeckiego z firmy VAG Armatura Polska oraz
 • stabilizacji ciśnienia przy zastosowaniu zaworów Singer i kontrolerów Radcom przygotowane przez firmę Wateripoint.

Druga sesja dotyczyła systemu zdalnego odczytu wodomierzy. Dr inż. Wojciech Koral przedstawił analizę praktycznych problemów, pojawiających się w trakcie tworzenia systemów zdalnego odczytu wodomierzy:

 • wybór rodzaju wodomierzy i systemu,
 • rodzaje impulsatorów i nadajników,
 • kwestie kolejności opomiarowania odbiorców (mieszkalnictwo/przemysł),
 • zagadnienie bilansowania stref pomiarowych.

Kolejne wystąpienia dotyczyły oferty firmy Mirometr i wpływu opomiarowania wody na bilans sieci i ekonomikę przedsiębiorstwa, które zaprezentował Antoni Fila.

Monitoring sieci wodociągowej prowadzony w sposób rzetelny i przemyślany może stanowić bardzo ważne narzędzie w zarządzaniu pracą sieci wodociągowej” – mówił Florian Piechurski w kolejnym wystąpieniu. „Rozwój technologii związanych z monitoringiem sieci wodociągowych sprawił że powstają coraz to nowsze możliwości” po czym omówił jakie parametry sieci można monitorować za pomocą jaki urządzeń.

Poznaj sposoby zmniejszania strat wody »

Następnie zaprezentowano szereg rozwiązań dotyczących monitoringu sieci wodociągowej:

 • przepływomierze elektromagnetyczne ABB przedstawił Krzysztof Pokora,
 • bateryjne przepływomierze elektromagnetyczne z transmisją GPRS Dariusz Piszer Nivelco-Poland Sp. z o.o.
 • zawory regulacyjne Raphael i sterowniki Regulo Adam Włodarczyk, Złote Runo.

Nie zabrakło też wystąpienia dotyczącego opracowania modelu hydraulicznego sieci wodociągowej, które przedstawił Mariusz Pluta z Katowickich Wodociągów SA.

Kolejny dzień konferencji poświęcony był monitoringowi i sterowaniu siecią wodociągową. „Dane uzyskane z monitoringu dotyczące ciśnienia, przepływów i rozbiorów wody umożliwiają stworzenie modelu hydraulicznego sieci maksymalnie zbliżonego do rzeczywistości. Model sieci pozwoli na efektywne zarządzanie, bilansowanie stref zasilania, obsługę sytuacji awaryjnych oraz planowanie rozwoju sieci” – powiedział w podsumowaniu swojego referatu dr inż. Florian Piechurski.

W sesji tej Radosław Gogołkiewicz i Andrzej Kiełbasa zaprezentowali funkcje Grundfos Hydro MPC. Uczestnicy mogli również zapoznać się z działaniem zainstalowanych w przyczepie firmy Grundfos falowników i sterowników służących m.in. do obniżenia ciśnienia a tym samy strat wody.

Swoimi doświadczeniami z efektów monitoringu sieci wodociągowej podzielił się z uczestnikami Michał Sadowski PWiK Lidzbark Warmiński i dr inż. Wojciech Koral PWiK Gliwice. Natomiast rozwiązania stosowane w celu ograniczania strat wody prezentowali przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych:

 • Damian Pieter (Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.)
 • Joanna Kochańska (Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. Krzeszowice).

materiały: Dendros

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
 • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl