Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Urządzenia klimatyzacyjne Panasonic spełniają unijne normy

Redakcja RI  |  20.11.2012

Od 1 stycznia 2013 roku zacznie obowiązywać Dyrektywa ErP, która ma na celu ograniczenie zużycia energii m.in. przez urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne. Najnowsze produkty znajdujące się w ofercie Panasonic – m.in. z linii RAC (w tym Etherea) czy PACi – już spełniają wymogi postawione w nowych unijnych przepisach.

Jednym z rozwiązań Panasonic, sprzyjających ekologii i energooszczędności, stanowi technologia Inverter+. Inwerter dostosowuje pracę sprężarki do aktualnego zapotrzebowania i zmieniających się warunków, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji systemu klimatyzacyjnego, przez obniżenie zużycia energii niemal o połowę. Urządzenia z inwerterami posiadają najwyższą obecnie klasę efektywności energetycznej A, pozwalając zaoszczędzić do 30% energii w porównaniu do tradycyjnych urządzeń.

Domowe urządzenia klimatyzacyjne z serii Etherea zostały wyposażone w system Econavi, który dzięki czujnikom ruchu i nasłonecznienia dostosowuje wydajność pracy do aktualnego zapotrzebowania, zapewniając oszczędności rzędu 35% w trybie chłodzenia oraz 45% w trybie ogrzewania.

Przeczytaj: Zestaw AHU do central wentylacyjnych >>

Aby sprostać nowym unijnym normom urządzenia będą miały większe gabaryty, co jest związane m.in. z koniecznością instalowania większych sprężarek. W efekcie zmieniły się wymiary i design urządzeń m.in. z serii Etherea oraz PACi, które musiały zostać zaprojektowane na nowo. Wreszcie, w przypadku linii niektórych produktów silniki na prąd zmienny zostały zastąpione przez jednostki zasilane prądem stałym.

***

Unijna Dyrektywa dotycząca produktów zużywających energię, tzw. Energy related Products Directive (ErP), która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku, wprowadza stosowanie sezonowych charakterystyk efektywności – współczynników SCOP oraz SEER. Dyrektywa określa 4 punkty pomiaru dla trybu chłodzenia i 5 punktów pomiaru w trybie ogrzewania dla różnych obciążeń sprężarki. Nowe regulacje mają pomóc tym samym w lepszym zrozumieniu rzeczywistego zużycia energii oraz wydajności pompy ciepła na przestrzeni całego roku, w różnych regionach geograficznych, zapewniając dokładniejsze i bardziej miarodajne wyniki.

Wyliczenia SCOP oraz SEER staną się podstawą do zakwalifikowania urządzenia klimatyzacyjnego lub pompy ciepła do konkretnej klasy energetycznej. Będzie ona stanowiła informację dla użytkownika końcowego na temat zużycia energii oraz efektywności energetycznej urządzenia, dzięki której już na etapie wyboru urządzenia będzie miał wiedzę dotyczącą kosztów ponoszonych w przyszłości. Przepisy nakładają na dostawców, czyli producentów i importerów, obowiązek umieszczania na produktach etykiet zawierających dokładne oznaczenie klasy energetycznej. Przyjęta klasyfikacja oznacza, że na przykład urządzenie klimatyzacyjne klasy B zużywa około 10 proc. energii więcej, niż urządzenie klasy A.

Kolejną zmianą w stosunku do poprzedniego systemu jest możliwość rozszerzenia skali A-G o trzy dodatkowe klasy A+, A++ oraz A+++ dla najbardziej efektywnych produktów oraz zniesienie klasy energetycznej C. Nowe wskaźniki efektywności energetycznej wykazują ogromną różnicę między klasą B i A + + +, wynoszącą aż 2 punkty (od 3,1 do 5,1 dla współczynnika SCOP).

materiały: Panasonic

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl