Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Urządzenia klimatyzacyjne Panasonic spełniają unijne normy

Redakcja RI  |  20.11.2012

Od 1 stycznia 2013 roku zacznie obowiązywać Dyrektywa ErP, która ma na celu ograniczenie zużycia energii m.in. przez urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne. Najnowsze produkty znajdujące się w ofercie Panasonic – m.in. z linii RAC (w tym Etherea) czy PACi – już spełniają wymogi postawione w nowych unijnych przepisach.

Jednym z rozwiązań Panasonic, sprzyjających ekologii i energooszczędności, stanowi technologia Inverter+. Inwerter dostosowuje pracę sprężarki do aktualnego zapotrzebowania i zmieniających się warunków, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji systemu klimatyzacyjnego, przez obniżenie zużycia energii niemal o połowę. Urządzenia z inwerterami posiadają najwyższą obecnie klasę efektywności energetycznej A, pozwalając zaoszczędzić do 30% energii w porównaniu do tradycyjnych urządzeń.

Domowe urządzenia klimatyzacyjne z serii Etherea zostały wyposażone w system Econavi, który dzięki czujnikom ruchu i nasłonecznienia dostosowuje wydajność pracy do aktualnego zapotrzebowania, zapewniając oszczędności rzędu 35% w trybie chłodzenia oraz 45% w trybie ogrzewania.

Przeczytaj: Zestaw AHU do central wentylacyjnych >>

Aby sprostać nowym unijnym normom urządzenia będą miały większe gabaryty, co jest związane m.in. z koniecznością instalowania większych sprężarek. W efekcie zmieniły się wymiary i design urządzeń m.in. z serii Etherea oraz PACi, które musiały zostać zaprojektowane na nowo. Wreszcie, w przypadku linii niektórych produktów silniki na prąd zmienny zostały zastąpione przez jednostki zasilane prądem stałym.

***

Unijna Dyrektywa dotycząca produktów zużywających energię, tzw. Energy related Products Directive (ErP), która wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku, wprowadza stosowanie sezonowych charakterystyk efektywności – współczynników SCOP oraz SEER. Dyrektywa określa 4 punkty pomiaru dla trybu chłodzenia i 5 punktów pomiaru w trybie ogrzewania dla różnych obciążeń sprężarki. Nowe regulacje mają pomóc tym samym w lepszym zrozumieniu rzeczywistego zużycia energii oraz wydajności pompy ciepła na przestrzeni całego roku, w różnych regionach geograficznych, zapewniając dokładniejsze i bardziej miarodajne wyniki.

Wyliczenia SCOP oraz SEER staną się podstawą do zakwalifikowania urządzenia klimatyzacyjnego lub pompy ciepła do konkretnej klasy energetycznej. Będzie ona stanowiła informację dla użytkownika końcowego na temat zużycia energii oraz efektywności energetycznej urządzenia, dzięki której już na etapie wyboru urządzenia będzie miał wiedzę dotyczącą kosztów ponoszonych w przyszłości. Przepisy nakładają na dostawców, czyli producentów i importerów, obowiązek umieszczania na produktach etykiet zawierających dokładne oznaczenie klasy energetycznej. Przyjęta klasyfikacja oznacza, że na przykład urządzenie klimatyzacyjne klasy B zużywa około 10 proc. energii więcej, niż urządzenie klasy A.

Kolejną zmianą w stosunku do poprzedniego systemu jest możliwość rozszerzenia skali A-G o trzy dodatkowe klasy A+, A++ oraz A+++ dla najbardziej efektywnych produktów oraz zniesienie klasy energetycznej C. Nowe wskaźniki efektywności energetycznej wykazują ogromną różnicę między klasą B i A + + +, wynoszącą aż 2 punkty (od 3,1 do 5,1 dla współczynnika SCOP).

materiały: Panasonic

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl