Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Znowelizowane prawo zamówień publicznych już od lutego 2013

Redakcja RI  |  27.11.2012

Pomimo protestów zgłaszanych do UZP, Sejmu oraz Prezydenta RP przez firmy wykonawcze, nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi z 12 października 2012 została opublikowana w Dz. U. z 19 listopada 2012, pozycja 1271. Nowe regulacje wejdą w życie z dniem 20 lutego 2013 roku.

Najwięcej zastrzeżeń wśród budowlanych firm wykonawczych budzi art. 24 znowelizowanej ustawy, który daje zamawiającym możliwość wykluczania konkretnych wykonawców z uczestnictwa w przetargach. Istnieje w niej bowiem zapis, umożliwiający zamawiającemu wykluczenie z przetragu wykonawcy, który w okresie 3 lat wstecz zapłacił karę umowną w wysokości powyżej 5% wartości kontraktu.

Przeczytaj: BCC o stanie polskiego budownictwa >>

Zapis daje możliwość manipulowania prawem. Kary umowne bowiem są jednostronnie określane przez zamawiającego w SIWZ i ich zastosowanie wcale nie musi oznaczać, iż zamawiający poniósł jakąkolwiek realną stratę. Zamawiający nawet z powodu błahych uchybień może wykonawcom wpisywać kary, które szybko osiągną próg 5%, wykluczając tym samym firmę z rynku na trzy lata.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB) jest przekonany, że zapisy, które będą wprowadzone od lutego, jeszcze bardziej skomplikują zasady wybierania wykonawców zamówień publicznych. Pogłębią przy tym nierównowagę praw i obowiązków stron umowy, przerzucając wszelkie ryzyko i odpowiedzialność za wykonanie prac na wykonawcę. Może to doprowadzić do upadku jeszcze większej liczby przedsiębiorstw, niż miało to miejsce w ostatnim czasie, w efekcie nieprawidłowości w doborze wykonawców drób i autotrad.

Przeczytaj: Rynek instalacji grzewczych w III kwartale 2012 roku >>

PZPB uważa, że realnie sytuację w branży budowlanej poprawi kontrolowanie uczestników przetargów w trakcie tzw. prekwalifikacji, czyli sprawdzenia możliwości technicznych, przerobowych i finansowych oferentów.

Z punktu widzenia Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) ustawa jest także sprzeczna z prawem UE, ponieważ uchwalone przepisy mogą być stosowane bez wyroku sądu.

materiały: PZPB

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czy już znasz, idealne narzędzie dla projektantów sieci wod - kan » Co sprawi, że rozwiążesz problemy pomiarowe wentylacji »
aplkacja wod-kan pomiar termowizyjny
czytam więcej » spróbuj już dziś »

 


Klimatyzacja bez przeciągów - jak to możliwe »

 klimatyzator

 Na czym polega renowacja kanalizacji bez kucia ścian » Jakich zabezpieczeń wentylacyjnych potrzebujesz »
renowacja kanalizacji
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Poznaj zalety pomp nowej generacji » 5 powodów, dla których warto zainwestować w pompę ciepła »
pompy woda powietrze pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Polecamy sprawdzone metody na pomiar spalin w zamkniętym pomieszczeniu »

pomiar spalin

 Jakie produkty pomogą ci w walce o czyste powietrze » Serwis pompy ciepła bez problemów - jak to zrobić »
program czyste powietrze serwis pompy ciepła
czytam więcej » czytam więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl