Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Rynek instalacji grzewczych w III kwartale 2012 roku

Redakcja RI  |  29.11.2012
Raport nt. rynku instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2012 roku
Raport nt. rynku instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2012 roku
SPIUG

Według raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych w III kwartale 2012 r. ogólna sytuacja rynkowa miała coraz większy negatywny wpływ na branżę instalacyjno-grzewczą i całe budownictwo. Pogłębiały się problemy z przepływem płatności, a wielu inwestorów odkładało decyzje o zakupach.

Dane GUS wskazują na wyraźne spowolnienie produkcji budowlano-montażowej, która od połowy roku spadała nawet w miesiącach letnich, w których dotychczas notowano wzrosty. W ciągu 9 miesięcy br. upadło 200 firm budowlanych, a zatory płatnicze w branży systematycznie rosną, co szczególnie dotyczy mniejszych i średnich firm. Maleją marże, a to ogranicza możliwości mniejszych podmiotów i w konsekwencji jeszcze bardziej zmniejsza możliwości konkurowania na rynku.

Przeczytaj: Rynek budowlany skurczy się w 2013 roku >>

Branża urządzeń grzewczych i ogólnie rynek instalacji grzewczych w dużej mierze zależą od budownictwa mieszkaniowego. Wprawdzie w okresie styczeń–wrzesień 2012 r. oddano do użytku 104 621 mieszkań, co oznacza wzrost o 20,5% w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. i o 7,1% w porównaniu z 2010 r., w tym czasie odnotowano jednak znaczący spadek, o ok. 10%, wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. Ten trend spadkowy w budownictwie spowodował, że także branża instalacyjno-grzewcza odnotowała stosunkowo niewielkie wzrosty, a nawet stagnację i spadek sprzedaży w zależności od segmentu rynku lub firmy.

Większość firm dystrybucyjnych, a wcześniej także producentów, zaostrzyła politykę finansową. W wielu miejscach Polski podaż nowych mieszkań jest na tyle wysoka, że wstrzymywane są nowe inwestycje i rynek „obiektówek” jest coraz trudniejszy z uwagi na ostrą walkę cenową i ryzyko finansowe z powodu przeciągania płatności. W tej sytuacji znane marki radzą sobie lepiej, tak samo jak dobrzy instalatorzy, choć coraz bardziej uwidacznia się tendencja spadku marż i sięgania po najtańsze oferty, co nie zawsze idzie w parze z jakością.

Przeczytaj: Znowelizowane prawo zamówień publicznych już od lutego 2013 >>

Efektem ubocznym spadku sprzedaży mieszkań są zatory płatnicze wobec wykonawców, którzy z kolei nie płacą dostawcom-hurtownikom, a ci producentom, pogarszając w ten sposób ich wyniki i płynność finansową. Trudności w ściąganiu należności powodują zaostrzanie polityki windykacyjnej u większości dystrybutorów urządzeń, którzy nie chcą podejmować ryzyka współpracy z niepewnym klientem, a wielu dystrybutorów nawet rezygnuje z dostarczenia towarów.

Sygnały o takich praktykach dystrybutorów docierają do producentów od inwestorów, którzy często nie mogą zrealizować inwestycji, ponieważ wszyscy lokalni dystrybutorzy rezygnują z dostaw. Wielu dostawców decyduje się obsługiwać inwestycje bezpośrednio, zwłaszcza w przypadku elementów do instalacji zewnętrznych.

Z informacji zebranych na rynku instalacji grzewczych wynika, że pomimo pesymistycznych opinii ogólna sprzedaż w III kwartale br. w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. nie wypadła tak źle. Jednak sierpień i wrzesień, zamiast jak co roku przynieść wzrosty, przyniosły spadki sprzedaży i pogłębiły nie najlepsze nastroje. Pewne wzrosty odnotowano dopiero pod koniec września. Czy się one utrzymają, trudno prognozować, gdyż w tym roku na rynku miało miejsce wiele odstępstw od tradycyjnego rozwoju sytuacji.

Podsumowując, większość opinii wskazuje na to, że III kw. 2012 r. był okresem pewnego spowolnienia w branży instalacyjnogrzewczej. Obroty były zasadniczo niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, choć nie tak znacząco, jakby na to wskazywały nastroje w branży.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jesteś instalatorem praktykującym? Czy korzystasz już z usłaug tej hurtowni? »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl