Rynek instalacji grzewczych w III kwartale 2012 roku

Redakcja RI  |  29.11.2012
Raport nt. rynku instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2012 roku
Raport nt. rynku instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2012 roku
SPIUG

Według raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych w III kwartale 2012 r. ogólna sytuacja rynkowa miała coraz większy negatywny wpływ na branżę instalacyjno-grzewczą i całe budownictwo. Pogłębiały się problemy z przepływem płatności, a wielu inwestorów odkładało decyzje o zakupach.

Dane GUS wskazują na wyraźne spowolnienie produkcji budowlano-montażowej, która od połowy roku spadała nawet w miesiącach letnich, w których dotychczas notowano wzrosty. W ciągu 9 miesięcy br. upadło 200 firm budowlanych, a zatory płatnicze w branży systematycznie rosną, co szczególnie dotyczy mniejszych i średnich firm. Maleją marże, a to ogranicza możliwości mniejszych podmiotów i w konsekwencji jeszcze bardziej zmniejsza możliwości konkurowania na rynku.

Przeczytaj: Rynek budowlany skurczy się w 2013 roku >>

Branża urządzeń grzewczych i ogólnie rynek instalacji grzewczych w dużej mierze zależą od budownictwa mieszkaniowego. Wprawdzie w okresie styczeń–wrzesień 2012 r. oddano do użytku 104 621 mieszkań, co oznacza wzrost o 20,5% w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. i o 7,1% w porównaniu z 2010 r., w tym czasie odnotowano jednak znaczący spadek, o ok. 10%, wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. Ten trend spadkowy w budownictwie spowodował, że także branża instalacyjno-grzewcza odnotowała stosunkowo niewielkie wzrosty, a nawet stagnację i spadek sprzedaży w zależności od segmentu rynku lub firmy.

Większość firm dystrybucyjnych, a wcześniej także producentów, zaostrzyła politykę finansową. W wielu miejscach Polski podaż nowych mieszkań jest na tyle wysoka, że wstrzymywane są nowe inwestycje i rynek „obiektówek” jest coraz trudniejszy z uwagi na ostrą walkę cenową i ryzyko finansowe z powodu przeciągania płatności. W tej sytuacji znane marki radzą sobie lepiej, tak samo jak dobrzy instalatorzy, choć coraz bardziej uwidacznia się tendencja spadku marż i sięgania po najtańsze oferty, co nie zawsze idzie w parze z jakością.

Przeczytaj: Znowelizowane prawo zamówień publicznych już od lutego 2013 >>

Efektem ubocznym spadku sprzedaży mieszkań są zatory płatnicze wobec wykonawców, którzy z kolei nie płacą dostawcom-hurtownikom, a ci producentom, pogarszając w ten sposób ich wyniki i płynność finansową. Trudności w ściąganiu należności powodują zaostrzanie polityki windykacyjnej u większości dystrybutorów urządzeń, którzy nie chcą podejmować ryzyka współpracy z niepewnym klientem, a wielu dystrybutorów nawet rezygnuje z dostarczenia towarów.

Sygnały o takich praktykach dystrybutorów docierają do producentów od inwestorów, którzy często nie mogą zrealizować inwestycji, ponieważ wszyscy lokalni dystrybutorzy rezygnują z dostaw. Wielu dostawców decyduje się obsługiwać inwestycje bezpośrednio, zwłaszcza w przypadku elementów do instalacji zewnętrznych.

Z informacji zebranych na rynku instalacji grzewczych wynika, że pomimo pesymistycznych opinii ogólna sprzedaż w III kwartale br. w porównaniu do analogicznego okresu 2011 r. nie wypadła tak źle. Jednak sierpień i wrzesień, zamiast jak co roku przynieść wzrosty, przyniosły spadki sprzedaży i pogłębiły nie najlepsze nastroje. Pewne wzrosty odnotowano dopiero pod koniec września. Czy się one utrzymają, trudno prognozować, gdyż w tym roku na rynku miało miejsce wiele odstępstw od tradycyjnego rozwoju sytuacji.

Podsumowując, większość opinii wskazuje na to, że III kw. 2012 r. był okresem pewnego spowolnienia w branży instalacyjnogrzewczej. Obroty były zasadniczo niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, choć nie tak znacząco, jakby na to wskazywały nastroje w branży.

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Instalacje PV z magazynami energii
  • - Wentylacja obiektów gastronomicznych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl