Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Weszła w życie dyrektywa ws. efektywności energetycznej

Redakcja RI  |  05.12.2012

Z końcem października 2012 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę 2012/27/EU w sprawie efektywności energetycznej i opublikowała ją w Dzienniku Urzędowym UE w dniu 14 listopada. Dyrektywa weszła w życie 4 grudnia 2012 roku.

Przeczytaj: Rewolucja ws. świadectw charakterystyki energetycznej budynków >>

Najważniejsze działania, które wymusza ta regulacja na państwach członkowskich UE są następujące:

  • Zobowiązanie dystrybutorów energii do rocznego zmniejszenia sprzedaży energii do odbiorców końcowych w wysokości 1,5% – z możliwością zaliczenia oszczędności energii osiągniętych w przetwarzaniu energii, sektorze przesyłowym i dystrybucji, w tym efektywnego ogrzewania i chłodzenia infrastruktury, aby osiągnąć postawiony cel (Art.7).
  • 3% stopa zobowiązania renowacji – „łącznej powierzchni ogrzewanych i/lub chłodzonych budynków” – w sektorze publicznym dla budynków „będących własnością i zajętych” przez administrację rządową (Art.5).
  • Przyjęcie długoterminowej strategii krajowej w odniesieniu do renowacji budynków – w tym komercyjnych, mieszkalnych, budynków publicznych i prywatnych (Art.4).
  • Przeprowadzenie audytów energetycznych oraz wprowadzenienie systamów zarządzania energią dla dużych przedsiębiorstw (Art.8).

Od dnia 30 kwietnia 2013 roku Państwa Członkowskie będą sporządzać coroczny raport w sprawie postępów osiągniętych w stosunku do swoich krajowych celów w zakresie efektywności energetycznej.

Przeczytaj: Legislacja karty przetargowej w inwestycjach energooszczędnych >>

Państwa Członkowskie mają czas do czerwca 2014 roku do włączenia Dyrektywy do prawa krajowego. Ostatecznie 30 czerwca 2014 roku Komisja Europejska oceni postępy w kierunków osiągnięcia celów w zakresie efektywności energetycznej postawionych do 2020 roku i zaproponuje dalsze środki w razie potrzeby.

Dyrektywę 2012/27/EU w sprawie efektywności energetycznej to kolejna europejska dyrektywa po dyrektywie OZE, EPBD, mająca duże znaczenie dla rozwoju rynku pomp ciepła w Europie. Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialne źródła energii i zapewniają wysoką efektywność energetyczną.

Przeczytaj: Rynek pomp ciepła w Polsce >>

materiały: PORT PC

Pliki do pobrania

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl