Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

BCC o stanie polskiego budownictwa

Redakcja RI  |  05.12.2012
BCC debatowało nad stanem polskiego budownictwa
BCC debatowało nad stanem polskiego budownictwa
JK

23 listopada 2012 roku w siedzibie Business Centre Club w Warszawie miała miejsce konferencja „Ratujmy polskie budownictwo – Okrągły stół budownictwa”, w której udział wzięli prezesi najważniejszych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce, eksperci BCC oraz grupa dziennikarzy.

Przeczytaj: Rynek instalacji grzewczych w III kwartale 2012 roku >>

Członkowie BCC, ci reprezentujący branżę budowlaną, zwrócili się do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z apelem dotyczącym upadłości firm budowlanych w Polsce. Od początku roku bowiem zamkniętych zostało ponad 200 firm budowlanych, w wyniku tego pracę straciło prawie 250 tys. pracowników.

Przeczytaj: Rynek budowlany skurczy się w 2013 roku >>

Do zapaści budownictwa przycyzniły się m.in.:

  • Przetargi na zamówienia publiczne zawsze rozstrzygane są na podstawie ceny. Wygrywa oferta najtańsza, nawet jeśli cena jest nierealnie niska. W roku 2004 niespełna 30% przetargów rozstrzygano na korzyść najniższej ceny, w roku 2012 jest to już 95%. Należy ten trend odwrócić.
  • Do ofert przetargowych należy wprowadzić czynnik "inflacji", którego nei przewidują obecne umowy. Ceny podawane dzisiaj, w chwili realizacji zlecenia mogą być już nieaktualne, co prowadzić może nawet do upadłości firmy wykonawczej.
  • W przetargach publicznych inwestor jest stroną silniejszą i narzuca wykonawcy warunki realizacji zlecenia. Zrównoważenie praw obu stron poprawiłoby sytuację wykonawców w przypadku, gdy zleceniodawca zgłasza wniosek o nałożenie kar umownych.

Przytaczane w trakcie dyskusji przykłady pokazują, że tylko szybkie działanie pozwoli chronić kolejne firmy budowlane przed bankructwem. Czy ustawa Prawo zamówień publicznych, w kształcie, który zacznie obowiązywać od 20 lutego 2013 roku, pozwoli zatrzymać ten proces? Branża budowlana ma co do tego ogromne wątpliwości.

Przeczytaj: Znowelizowane prawo zamówień publicznych już od lutego 2013 >>

materiały: JK

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl