Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

OZE dla cierpliwych

Zyski z inwestycji w OZE
Redakcja RI  |  04.02.2013

Większość spółek z branży ekoenergii notowanych na giełdzie NewConnect nie może się obecnie pochwalić dobrymi wynikami finansowymi, a projekt nowej ustawy o OZE nie przekonuje o opłacalności inwestowania w przedsięwzięcia tego rodzaju.

Emitenci działający w branży ekoenergii (energii odnawialnej, „zielonej” energii) to najczęściej małe spółki, których kapitalizacja mieści się w przedziale 3–34 mln zł. Wyjątkiem jest Elkop Energy, która debiutowała na NewConnect w lipcu 2012 r. i w styczniu wyceniana była na 500 mln zł. Jednak jej kurs wzbudził wiele kontrowersji, gdyż w dwa miesiące wzrósł o ponad 20 tys. %, przez co Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła obrót tymi akcjami i wszczęła dochodzenie, podejrzewając manipulowanie kursem.

Tylko trzy spośród czternastu spółek z tego sektora (Fluid, Widok Energia i czeska BGS Energy Plus) mogą pochwalić się zarówno zyskiem na poziomie operacyjnym, jak i wynikiem netto w okresie IV kw. 2011 – III kw. 2012. Zysk netto osiągnęła również spółka Atlantis Energy, lecz powstał on głównie dzięki wysokim przychodom finansowym w III kw. 2012 r. Wynikało to ze wzrostu wartości papierów wartościowych znajdujących się w portfelu spółki, czyli był to zysk czysto księgowy, a nie gotówkowy, i wynik ten nie powinien być podstawą do analizy jej perspektyw finansowych.

Największą spółką pod względem kapitalizacji w tym sektorze (pomijając Elkop Energy) i osiąganych wyników finansowych jest czeska BGS Energy Plus. W ciągu ostatnich czterech kwartałów, za które opublikowano dane, spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 40,1 mln koron czeskich przy przychodzie 736 mln.

Ważniejsza jest jednak dynamika – w okresie I–III kw. 2012 r. zysk operacyjny wzrósł o 106% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, podczas gdy wzrost przychodów wyniósł 63%, co przyczyniło się do zwiększenia generowanych marż.

Jest to dobry przykład tego, że na energii odnawialnej można zarabiać, ale mimo to rynek nie wykazał większego zainteresowania walorami BGS. W ciągu ubiegłego roku kurs na przemian spadał i wzrastał przy śladowym wolumenie, kończąc rok z wynikiem zaledwie +1,3%. Był to wprawdzie dobry wynik w porównaniu do NCIndex (–19,4%), ale na tle WIG wypadł słabo (+23,8%).

Spółka BGS Energy Plus działa głównie na terenie Czech i nie dotyczy jej pewien czynnik ryzyka mogący zmienić obraz branży ekoenergii w Polsce. Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii wprowadzi nowe zasady przyznawania świadectw pochodzenia energii z OZE (tzw. „zielonych certyfikatów”). Założenia dotyczące przychodów ze sprzedaży świadectw są jednym z kluczowych czynników w analizie dochodowości inwestycji w sektor ekoenergii, zatem tworzenie prognoz wyników finansowych dla spó­łek z NewConnect i perspektyw rozwoju całej branży jest obarczone znacznym ryzykiem i niepewnością.

Jednak nie tylko na NewConnect można inwestować w podmioty z branży energii odnawialnej. Na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych notowana jest spółka Polish Energy Partners działająca w obszarach energii wiatrowej i biomasy. Ubiegły rok był dla kursu spółki bardzo udany – najwięcej zyskiwał 72%, a cały rok zamknął z wynikiem +52,4%, co wobec 24-proc. zwyżki WIG jest bardzo dobrym wynikiem.

Tak mocny wzrost wyceny spółki ma źródło w fundamentach jej działalności. Przychody sukcesywnie rosną – w 2011 r. dynamika wyniosła 22,7%, a rok wcześniej 65,8%. Pierwsze trzy kwartały 2012 r. przyniosły wzrost przychodów o 81% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. W latach 2009–11 marża na sprzedaży mieściła się w przedziale 51–59%, a rentowność netto wynosiła od 32 do 44%.

Co ciekawe, w minionym roku nastąpił skokowy wzrost przychodów z tytułu świadectw pochodzenia – w okresie I–III kw. 2012 r. wyniosły one ponad 29,9 mln zł, gdy w całym 2011 r. zaledwie 9,5 mln zł. Nadal jednak zdecydowana większość wyniku jest generowana przez działalność deweloperską i sprzedaż farm wiatrowych, a nie sprzedaż energii i certyfikatów.

Przykład Polish Energy Partners pokazuje, że spółki działające w sektorze energii odnawialnej mogą być atrakcyjnym przedmiotem inwestycji. O zaufaniu do PEP może świadczyć chociażby fakt, że w akcjonariacie pojawiają się otwarte fundusze emerytalne posiadające duże pakiety akcji, których strategie inwestycyjne zakładają dużą ostrożność w doborze walorów do portfela i dokładną analizę poprzedzającą zaangażowanie kapitałowe. Zarządzający zdają się zatem przypuszczać, że branża ma przed sobą świetlaną przyszłość, jednak czas pokaże, czy mają rację.

Marek Gąd - analityk inwestycyjny, Grupa Trinity S.A.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience  »

wentylatory do łazienke

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Jaka jest alternatywa dla wentylatorów dachowych w restauracjach »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl