Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Budownictwo w 2012 roku

Raport GUS
Redakcja RI  |  26.02.2013

Według szacunków GUS produkcja budowlano-montażowa ogółem zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane była w 2012 roku niższa w stosunku do roku 2011 o ok. 1%. Na wynik wpłynął spadek sprzedaży w III i IV kwartale.

W grudniu 2012 roku znacznie pogłębił się notowany od czerwca 2012 r. spadek produkcji. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym, obniżyła się ona o 21,5% w skali roku.

W 2012 roku odnotowano także spadek sprzedaży w podmiotach zajmujących się głównie budową budynków – o 2,2%. Spadki widać także w przedsiębiorstwach zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 1,8%. Tu największe spadki zanotowano w firmach, których podstawowym rodzajem działalności jest rozbiórka i przygotowanie terenu pod budowę oraz zajmujących się głównie realizacją pozostałych specjalistycznych robót budowlanych.

Znaczny wzrost obserwowano natomiast w jednostkach wykonujących głównie roboty budowlane wykończeniowe (o 18,9%) oraz instalacje elektryczne, wodnokanalizacyjne i pozostałe instalacje budowlane (o 8,8%).

W 2012 roku w strukturze produkcji budowlano-montażowej ogółem wyższy niż przed rokiem był udział budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Zmniejszył się natomiast udział obiektów inżynierii lądowej i wodnej, w tym głównie autostrad, dróg ekspresowych, ulic i dróg pozostałych oraz rurociągów sieci rozdzielczej i linii kablowych rozdzielczych.

Struktura (w cenach bieżących) produkcji budowlano-montażowej wg rodzajów obiektów budowlanych

 

W styczniu 2013 roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. Prognozy dotyczące sytuacji finansowej i produkcji budowlano-montażowej są nieco bardziej pozytywne niż formułowane przed miesiącem.

Poprawiły się przewidywania przedsiębiorców w zakresie portfela zamówień na rynku krajowym i zagranicznym. Nieznacznie zmniejszyła się skala planowanych redukcji zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych zbliżony do zapowiadanego w grudniu ub. roku.

Nadal jednak jako główne bariery w prowadzeniu działalności budowlanej przedsiębiorcy wskazują koszty zatrudnienia oraz konkurencję na rynku. Wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem, wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej. Spadło natomiast znaczenie utrudnień związanych z niedoborem wykwalifikowanych pracowników i kosztami materiałów.

Budownictwo mieszkaniowe

W 2012 roku oddano do użytkowania 152,5 tys. mieszkań - o 16,5% więcej niż w roku 2011. Wzrost wystąpił w większości form budownictwa, w tym:

  • w przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem (o 29,4% do 63,2 tys. mieszkań),
  • indywidualnym (o 10,5% do 81,2 tys.),
  • spółdzielczym (o 7,9% do 4,1 tys.),
  • zakładowym (z 321 mieszkań przed rokiem do 490).

W pozostałych formach budownictwa (komunalnym, społecznym czynszowym) odnotowano spadek.

Według wstępnych danych, w 2012 r. po trzech latach spadku odnotowano wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania o 16,5%. Znacznie zmniejszyła się liczba mieszkań, na które wydano pozwolenia oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto.

 

Od marca 2012 r. notowano spadek liczby mieszkań, na które wydano pozwolenia oraz liczby mieszkań rozpoczętych. W rezultacie w całym 2012 roku liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań była niższa niż w 2011 roku o 10,3% i wyniosła 165,1 tys., a liczba mieszkań rozpoczętych spadła o 12,6% do 141,8 tys.

W końcu grudnia 2012 r. w budowie było 713,1 tys. mieszkań (o 1,5% mniej niż przed rokiem).

Więcej: www.stat.gov.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl