Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowe rozporządzenia ograniczają możliwość budowy indywidualnych źródeł ciepła

Redakcja RI  |  25.02.2013

W lipcu 2012 roku weszły w życie zmiany w ustawie Prawo budowlane, dotyczące budowy źródeł ciepła, wprowadzone ustawą o efektywności energetycznej. SPIUG zwrócił się do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz podjęcie kroków ograniczających możliwości nadużyć przy interpretacji nowych przepisów.

Pod koniec stycznia 2013 roku, Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przekazało do Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwa Gospodarki, Sejmu, Senatu i do Kancelarii Prezydenta pismo zawierające stanowisko w sprawie praktyk ograniczających montaż indywidualnych źródeł ciepła, które zaczęły się w drugiej połowie zeszłego roku w kilku regionach Polski. Sytacja jest wynikiem wprowadzenia w życie ustawy o efektywności energetycznej.

Już w chwili, gdy dyskutowano projekt ustawy o efektywności energetycznej, branża grzewcza zwracała uwagę, że niektóre jej zapisy mogą doprowadzić do zablokowania modernizacji źródeł ciepła w obiektach, które są położone w potencjalnym zasięgu lokalnej sieci centralnego ogrzewania i ciepłej wody. W konsekwencji zaś do dyskryminowania inwestorów, którzy chcieliby zamontować kondensacyjny kocioł gazowy lub olejowy, albo układ kaskadowy złożony z takich kotłów o łącznej mocy pow. 50 kW.

Stowarzyszenie zwracało także uwagę na to, że niektóre regulacje ustawy mogą ograniczać stosowanie pomp ciepła o mocy pow. 50 kW, o ile nie zostaną zdefiniowane transparentne i takie same zarówno dla instalacji indywidualnych, jak i sieci ciepłowniczych kryteria oceny efektywności energetycznej, obejmujące wszystkie aspekty i czynnik, a nie tylko wybrane, w wyniku czego w przeszłości uzyskiwano czasami sprzeczne z rzeczywistością wyniki świadczące o nieefektywności zastosowania pomp ciepła w obiektach.

Prawo budowlane, Art. 33, ust. 2, pkt 6 stanowi:
"2. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć: (...)
6) w przypadku obiektów budowlanych, do których ciepło będzie dostarczane z indywidualnego źródła ciepła niebędącego odnawialnym źródłem energii, źródłem ciepła użytkowego w kogeneracji lub źródłem ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych, dla których to obiektów przewidywana szczytowa moc cieplna instalacji i urządzeń do ogrzewania tych obiektów wynosi nie mniej niż 50 kW i zlokalizowanych na terenie, na którym istnieją techniczne warunki dostarczania ciepła z sieci ciepłowniczej, w której nie mniej niż 75% ciepła w skali roku kalendarzowego stanowi ciepło wytwarzane w odnawialnych źródłach energii, ciepło użytkowe w kogeneracji lub ciepło odpadowe z instalacji przemysłowych, a ceny ciepła stosowane przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się wytwarzaniem ciepła i dostarczające ciepło do tej sieci ciepłowniczej, są niższe od obowiązującej średniej ceny sprzedaży ciepła, o której mowa w art. 23 ust. 2 pkt 18 lit. c ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne, dla źródła ciepła zużywającego tego samego rodzaju paliwo:
  1. odmowę wydania warunków przyłączenia do sieci przez przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłem lub dystrybucją ciepła albo
  2. audyt, o którym mowa w art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 15 kwietnia z 2011 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. Nr 94, poz. 551), wskazujący, że dostarczanie ciepła do tego obiektu z sieci ciepłowniczej zapewnia niższą efektywność energetyczną, aniżeli z innego indywidualnego źródła ciepła, które może być wykorzystane do dostarczania ciepła do tego obiektu; (...)"
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. nr 243 poz. 1623 z dnia 23.12.2010 r.)

Rzeczywistość potwierdza wyrażane przez branżę obawy. Coraz częściej wydawane są bowiem zakazy budowania kotłowni w sytuacji, kiedy w zasięgu inwestycji, czyli w promieniu 50 – 80 km - znajduje się dostawca ciepła systemowego, wykorzystujący kogenerację. Inwestorzy zmuszani są do przyłączania się do węzła cieplnego i rezygnacji z budowania własnej kotłowni opartej na urządzeniu grzewczym wykorzystującym wysokosprawna technikę kondensacyjną.

Praktyką jest również organizowanie przez duże spółki dystrybuujące ciepło systemowe seminariów i szkoleń dla odpowiednich instytucji wydających pozwolenia na budowę, podczas których przekazywane są wskazówki dot. interpretacji zapisów obowiązujących ustaw, w sposób korzystny dla dużyc dystrybutorów ciepła.

Istotą problemu jest wskazanie w załączniku nr 4 znowelizowanego Prawa Budowlanego sposobu obliczania efektywności ekonomicznej, przy zastosowaniu tzw. współczynników nakładu „wi”. Według tych wymagań kotłownia gazowa ma taki sam współczynnik nakładu, co inne źródło ciepła niewykorzystujące kogeneracji. Zatem każdorazowo ciepło systemowe będzie okazywało się bardziej korzystne, co wskazuje na ewidentną próbę preferencji dla określonej technologii, jakim jest ciepło systemowe.

Ponadto, rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 10 sierpnia 2012 r. ws. "Szczegółowego zakresu i sposobu sporządzania audytu....", § 12. 1 nakazuje:
"Sporządzenie oceny efektywności energetycznej dostarczania ciepła polega na wyznaczeniu:
1) procentowego udziału ciepła dostarczonego w ciągu roku kalendarzowego do danej sieci ciepłowniczej wytworzonego w odnawialnych źródłach energii, ciepła użytkowego w kogeneracji lub ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych w łącznej ilości ciepła dostarczanego do tej sieci w ciągu roku kalendarzowego;
2) wskaźników nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej dla indywidualnego źródła ciepła oraz sieci ciepłowniczej i wskazaniu, który sposób dostarczania ciepła zapewnia większą efektywność energetyczną, przez porównanie tych wskaźników, w przypadku gdy udział procentowy ciepła, o którym mowa w pkt 1, wynosi nie mniej niż 75%.
2. Procentowy udział ciepła oraz wskaźniki nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej, o których mowa w ust. 1, wyznacza się zgodnie z wzorami określonymi w załączniku nr 4 do rozporządzenia."

Jednoznacznie zatem określona jest metodologia liczenia, który dyskryminuje rozproszone źródła ciepła, zarówno oparte na technice kondensacyjnej gazowej i olejowej, jak i na OZE (np. pompy ciepła), co w praktyce nie powinno mieć miejsca.

 

Tego typu praktyki stoją w sprzeczność z założeniami przygotowywanej obecnie Ustawy Prawo Energetyczne i Ustawy o OZE, które zakłada szczególny nacisk na rozwój rozproszonych źródeł energii. Prowadzą także do ustanowienia monopolu dużych spółek dostarczających ciepło systemowe do odbiorców wbrew ich intencjom i woli, oraz eliminują efektywne energetycznie rozproszone źródła ciepła.

SPIUG stoi na stanowisku, że podstawowym kryterium dotyczącym doboru źródeł ciepła w nowobudowanych i modernizowanych obiektach powinien być uzyskany dzięki nim wynik efektywności energetycznej, co w pełni odpowiada założeniom zawartym preambule Ustawy, a nie lokalizacja inwestycji.

materiały: SPIUG

Chcesz być na bieżąco? Czytaj naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy znasz 5 funkcji, które ułatwią pomiary? »

systemy wentylacyjne

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Nowoczesne kotły na gaz i paliwa stałe
  • - Dezynfekcja powietrza wentylacyjnego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl