Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kierunki i tendencje w rozwoju armatury sanitarnej

Konferencja FERRO
Redakcja RI  |  05.03.2013
Konferencja "Kierunki i tendencje w rozwoju armatury sanitarnej"
Konferencja "Kierunki i tendencje w rozwoju armatury sanitarnej"
FERRO

W 2010 roku Komisja Europejska przyjęła strategię Europa 2020 obejmującą 5 celów dla zrównoważonego rozwoju Starego Kontynentu w zakresie: zatrudnienia, innowacji, edukacji, włączenia społecznego oraz zmian klimatu/energii, które należy osiągnąć w obecnym dziesięcioleciu. Państwa członkowskie, również Polska, obrały własne cele wzmacniające jej realizację. W świetle wymagań tej strategii, a także norm i przepisów, kreślone są kierunki i tendencje rozwoju również dla armatury sanitarnej.

Tym zagadnieniom poświęcona była konferencja zorganizowana w Krakowie 25 stycznia z inicjatywy FERRO S.A., w której uczestniczyli przedstawiciele świata nauki oraz instytutów badawczych i certyfikujących, takich jak: Politechnika Śląska, Instytut Techniki Budowlanej, Instytut Nafty i Gazu, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny czy Instytut Energetyki Oddział Techniki Grzewczej w Radomiu.

Przeczytaj: Design do kwadratu >>

Ideą spotkania było zainicjowanie dobrej współpracy przemysłu z instytucjami badawczymi i organami nadzoru. – W trosce o dobro klienta my, ludzie z branży, powinniśmy zabiegać o najwyższą jakość produktów również poprzez lobbowanie na rzecz równych praw, ale także obowiązków producentów armatury w zakresie badań, m.in. dopuszczających wyroby do obrotu, oraz odpowiedzialności za zgodność z normami, nie tylko w sensie deklaratywnym, po to, aby odbiorca naszej oferty mógł czuć się bezpiecznie i ufać w pełni etykietom na opakowaniach – mówił Zbigniew Gonsior, wiceprezes zarządu FERRO.

Podczas konferencji omówiono zagadnienia związane z oszczędzaniem wody oraz zmniejszeniem zapotrzebowania na energię i emisji szkodliwych substancji. Sławomir Lasek, specjalista ds. certyfikacji w FERRO, odniósł się do wymagań zawartych w przepisach i normach dotyczących zużycia wody dla armatury sanitarnej (w oparciu o rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody i normy PN-EN dla armatury), prezentując przy tym oszczędzające wodę produkty z oferty firmy: baterie i natryski VerdeLine oraz baterie termostatyczne i bezdotykowe. Przedstawił również wyniki badań porównawczych parametrów hydraulicznych i akustycznych baterii o klasie przepływu A i Z na przykładzie baterii Padwa i Padwa VerdeLine.

Andrzej Wiśniowicz z Instytutu Nafty i Gazu omówił badania akustyczne armatury oraz wymagania dotyczące pomiarów poziomu dźwięków w odniesieniu do normy ISO 3822 Akustyka. Badania laboratoryjne emisji hałasu armatury i wyposażenia stosowanych w instalacji wodnej, zapoznał też słuchaczy z budową instalacji badawczej i obowiązującymi na tym stanowisku procedurami. Na temat założeń oceny higienicznej armatury sanitarnej pod względem wymogów dla wody pitnej mówiła dr Dorota Maziarka z PZH.

Przeczytaj: Cassino oszczędza wodę >>

Uczestnicy stwierdzili konieczność podtrzymywania współpracy biznesu z instytucjami badawczymi, o czym świadczyła m.in. ożywiona dyskusja zamykająca konferencję.

Jolanta Słowińska

Chcesz być na bieżąco? Czytaj naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl