Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Ogrzewanie i chłodzenie ścienne KAN-therm

Redakcja RI  |  02.04.2013
Ogrzewanie ścienne zapewnia komfort i korzyści ekonomiczne
Ogrzewanie ścienne zapewnia komfort i korzyści ekonomiczne
KAN

Poszukiwanie komfortu oraz wzrost cen energii, skłaniają użytkowników do stosowania instalacji energooszczędnych, łatwych w obsłudze, wytwarzanych i eksploatowanych w zgodzie z wymogami ochrony środowiska.

Wodne ogrzewanie ścienne KAN-therm, posiadając wszystkie zalety ogrzewań płaszczyznowych:

  • może funkcjonować jako jedyne, samodzielne ogrzewanie pomieszczeń lub służyć jako ogrzewanie uzupełniające w przypadku niewystarczającej powierzchni ogrzewania podłogowego w pomieszczeniu. Może również wspomagać ogrzewanie grzejnikowe, zwiększając jednocześnie komfort w pomieszczeniach (stosowane w przypadku modernizacji ogrzewanego obiektu)
  • zapewnia równomierny, zbliżony do idealnego rozkład temperatury w pomieszczeniu i w efekcie wysoki komfort cieplny
  • pionowe przegrody ze względu na jednakowe dla ogrzewania i chłodzenia współczynniki przejmowania ciepła, są idealne dla dualnych układów (ogrzewanie/chłodzenie)
  • oddawanie ciepła odbywa się przede wszystkim przez korzystne dla komfortu promieniowanie (ok. 90 %)
  • temperatura powierzchni grzejnej może być wyższa niż w ogrzewaniu podłogowym (do 35°C), co skutkuje większą wydajnością cieplną
  • ze względu na mniejszą grubość płyty grzejnej/chłodzącej oraz mały (lub zerowy) opór cieplny warstw zewnętrznych (okładzin) ścian, mniejsza jest bezwładność cieplna i łatwiejsza regulacja temperatury w pomieszczeniu (w porównaniu do ogrzewania podłogowego).

Przeczytaj: Praktyki studenckie w KAN >>

Jak wykonać ogrzewanie/chłodzenie ścienne KAN-therm

W ogrzewaniu ściennym KAN-therm, tak jak w podłogowym, istnieją dwa sposoby wykonywania instalacji - metodą „mokrą” i „suchą”. Wybór metody zależy od konstrukcji budynku i ścian, przeznaczenia pomieszczeń a także czasu dysponowanego na montaż.

System „na mokro” KAN-therm Rail

Rury grzewcze o średnicy 12 lub 14 mm mocowane są na ścianie w listwach montażowych a następnie pokrywane warstwą tynku o całkowitej grubości ok. 30 – 35 mm, tworzącą płytę grzejną. Minimalna grubość tynku nad powierzchnią rury wynosi 10 mm.

Do wykonania instalacji stosuje się rury KAN-therm PE-RT lub PE-Xc o średnicach 12x2 lub 14x2 mm a także rury wielowarstwowe PE-RT/Al/PE-RT o średnicy 14x2 mm. Rury układa się meandrowo z rozstawem 5, 10, 15, 20, 25 cm. W przypadku rozstawu 5 i 10 cm rury można układać podwójnym meandrem. Pętle grzewcze przyłącza się do przeznaczonych do ogrzewania płaszczyznowego rozdzielaczy KAN-therm.

Tynk płyty grzewczej powinien charakteryzować się dobrą przewodnością cieplną, odpornością na temperaturę, elastycznością i małą rozszerzalnością cieplną. Rodzaj tynku musi być przystosowany do charakteru pomieszczenia. Mogą być stosowane tynki wapienno-cementowe, gipsowe (anhydrytowe) a także zaprawy gliniane.

Tynk układa się etapowo: pierwsza warstwa o grub. ok. 20 mm powinna całkowicie pokryć rury grzewcze. Na świeżo ułożoną warstwę należy nałożyć siatkę tynkarską z włókna szklanego a następnie układać drugą warstwę o grubości 10 – 15 mm. Pasy siatki muszą nachodzić na siebie a także na sąsiednie powierzchnie ok.10 - 20 cm.

Powierzchnia jednego pola grzewczego nie powinna przekraczać 6 m2/obwód grzewczy a wysokość ok. 2 m. Podczas tynkowania rury grzewcze powinny być napełnione wodą pod ciśnieniem.

Przeczytaj: Unia dofinansuje laboratorium KAN >>

Nagrzewanie tynku można rozpocząć po jego wyschnięciu (czas określony przez producenta tynku – od 7 dni dla tynków gipsowych do 21 dni dla cementowych). Tynk może być malowany, pokrywany tapetą, farbą strukturalną lub okładzinami ceramicznymi.

System „na sucho” KAN-therm TBS

Rury grzewcze umieszczone są w rowkach płyt izolacyjnych profilowanych KAN-therm TBS 14, wyposażonych w radiatory (lamele) z blachy stalowej. Płyty TBS 14 mocowane są między poziomymi listwami drewnianymi lub profilami stalowymi 25x50 mm. Na tak wykonaną konstrukcję nakłada się folię PE pełniącą rolę izolacji akustycznej i przeciwwilgociowej. Następnie do listew mocuje się płyty gipsowo-kartonowe, które na koniec pokrywa się wykładzinami ściennymi (farby, tapety, płyty ceramiczne).

Do montażu instalacji stosuje się rury KAN-therm PE-Xc lub PE-RT 14x2 mm z osłoną antydyfuzyjną lub rury wielowarstwowe PE-RT/Al/PE-RT 14x2 mm. Rury układa się meandrowo z rozstawem 125 lub 250 mm.

Płaszczyznowy grzejnik ścienny KAN-therm wykonany metodą suchą gotowy jest do pracy natychmiast po zakończeniu montażu.

materiały: KAN

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl