Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Udział energii z OZE w bilansie energetycznym budynku

Redakcja RI  |  21.03.2013
Organizacje branży instalacyjno-grzewczej i OZE chcą ochrony udziału co najmniej 13% energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych z OZE w bilansie energetycznym budynku.
Organizacje branży instalacyjno-grzewczej i OZE chcą ochrony udziału co najmniej 13% energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych z OZE w bilansie energetycznym budynku.

Już w lipcu zastanawialiśmy się nad tym, czy uda się wdrożyć ustawę o OZE oraz nowelizacje w rozporządzeniach powiązanych (Prawo energetyczne, Prawo budowlane) z początkiem 2013 roku. Marzec ma się ku końcowi, a o ustawie cicho. Organizacje reprezentujące środowiska instalacyjno-grzewcze oraz OZE zwracają uwagę, że dalsze opóźnienia wpływają niezwykle hamująco na rozwój branży.

Oprócz opóźnień we wdrożeniu wymienionych aktów prawnych, środowisko obserwuje niedostatki w ich zapisach. Dla przykładu, w projektowanych zmianach ustawy Prawo Energetyczne brakuje istotnego zapisu dotyczącego minimalnego procentowego udziału energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii w bilansie energii zużytej w nowych lub modernizowanych budynkach.

Pomimo rekomendowanego udziału energii z OZE w bilansie energii zużytej w budynku w wysokości 18,5%, w poprawkach do ustawy o OZE ograniczono go do 13%. Poziom ten wydaje się stosunkowo niewielki w odniesieniu do potrzeb i celów OZE, które mamy jako Kraj osiągnąć i można go określić jako minimalny.

Pomimo że obecnie ten 13-procentowy udział jest kompromisem w zaspokajaniu potrzeb Państwa, jego obywateli i zaangażowanych gałęzi przemysłu, to w niedalekiej przyszłości może okazać się niewystarczający. Dlatego niezbędne jest zaprojektowanie mechanizmów pozwalających na zwiększenie udziału OZE w bilansie zużytej energii w nowych i modernizowanych budynkach, tak aby dopasować regulacje prawne do panujących w danym czasie potrzeb.

Brak wprowadzenia zapisu wymiernego określenie udziału OZE w ustawie Prawo Energetyczne, stanowiłoby wyraźny krok wstecz, jeśli chodzi o wsparcie dla rozwoju zastosowania OZE w Polsce.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (PSPC), Stowarzyszenie Klaster 3x20, Polska Korporacja Techniki SGGiK, Polska Izba Biomasy i Polska Izba Gospodarczej Energii Odnawialnej PIGEO, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej i Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne przekazały do właściwych Władz propozycje dotyczące treści ustawy Prawo Energetyczne i powiązanych z nim ustaw, mające na celu ochronę udziału co najmniej 13% energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii w bilansie energii zużytej w budynku.

Proponowany zapis prawny wynika z brzmienia art. 13 ust. 4 tiret 3 dyrektywy 2009/28/WE, który stanowi, iż „najpóźniej do dnia 31 grudnia 2014 r. państwa członkowskie wprowadzają w swoich przepisach i kodeksach prawa budowlanego lub w inny sposób mający równoważny skutek, w stosownych przypadkach, wymóg wykorzystania w nowych budynkach i budynkach już istniejących poddawanych generalnemu remontowi minimalnego poziomu energii ze źródeł odnawialnych. Państwa członkowskie umożliwiają osiągnięcie tego minimalnego poziomu między innymi przez wykorzystywanie w systemach lokalnego ogrzewania lub chłodzenia znacznego udziału energii z odnawialnych źródeł energii”. Ilość energii z OZE powinna być określona w sposób wymierny.

materiały: SPIUG, PORT PC, PSPC, Stowarzyszenie Klaster 3x20, SGGiK, PIGEO, PIB, PolskieTowarzystwo Fotowoltaiki, PSG, PTES

Chcesz być na bieżąco? Czytaj naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Czego możesz się spodziewać po nowych kurtynach powietrznych »

systemy wentylacyjne

 Jesteś instalatorem praktykującym? Skorzystaj z usłaug tej hurtowni »

Wybierz klimatyzator dopasowny do wymagań pomieszczenia »
klimatyzatory klimatyzacja
docenim jakość » korzystam z udogodnień »

 


Poznaj nowinki z branży HVAC »

klimatyzatory

 4 sposoby zastosowania wymienników ciepła »

Na czym polega automatyzacja instalacji  w technice budowlnej »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Grzejnik czy podłogówka - czym ogrzewać? »

ogrzewanie hybrydowe

 Jak prawidłowo odizolować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

Zdradzamy 3 funkcje ultra nowoczesnych klimatyzatorów »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Znajdź sposób na walkę z wilgocią w łazience »

wentylatory do łazienke

 Poznaj sposób na optymalizację strat energii »

Jakie są korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 Wentylacja w przemyśle - poznaj jej arkana »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
wentylatory detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Dobierz urządzenie tłoczące do pomieszczenia » Jaki rekuperator nadaje się do budynków jednorodzinnych »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 w typowych projektach
  • - Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl