Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Udział energii z OZE w bilansie energetycznym budynku

Redakcja RI  |  21.03.2013
Organizacje branży instalacyjno-grzewczej i OZE chcą ochrony udziału co najmniej 13% energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych z OZE w bilansie energetycznym budynku.
Organizacje branży instalacyjno-grzewczej i OZE chcą ochrony udziału co najmniej 13% energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych z OZE w bilansie energetycznym budynku.

Już w lipcu zastanawialiśmy się nad tym, czy uda się wdrożyć ustawę o OZE oraz nowelizacje w rozporządzeniach powiązanych (Prawo energetyczne, Prawo budowlane) z początkiem 2013 roku. Marzec ma się ku końcowi, a o ustawie cicho. Organizacje reprezentujące środowiska instalacyjno-grzewcze oraz OZE zwracają uwagę, że dalsze opóźnienia wpływają niezwykle hamująco na rozwój branży.

Oprócz opóźnień we wdrożeniu wymienionych aktów prawnych, środowisko obserwuje niedostatki w ich zapisach. Dla przykładu, w projektowanych zmianach ustawy Prawo Energetyczne brakuje istotnego zapisu dotyczącego minimalnego procentowego udziału energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii w bilansie energii zużytej w nowych lub modernizowanych budynkach.

Pomimo rekomendowanego udziału energii z OZE w bilansie energii zużytej w budynku w wysokości 18,5%, w poprawkach do ustawy o OZE ograniczono go do 13%. Poziom ten wydaje się stosunkowo niewielki w odniesieniu do potrzeb i celów OZE, które mamy jako Kraj osiągnąć i można go określić jako minimalny.

Pomimo że obecnie ten 13-procentowy udział jest kompromisem w zaspokajaniu potrzeb Państwa, jego obywateli i zaangażowanych gałęzi przemysłu, to w niedalekiej przyszłości może okazać się niewystarczający. Dlatego niezbędne jest zaprojektowanie mechanizmów pozwalających na zwiększenie udziału OZE w bilansie zużytej energii w nowych i modernizowanych budynkach, tak aby dopasować regulacje prawne do panujących w danym czasie potrzeb.

Brak wprowadzenia zapisu wymiernego określenie udziału OZE w ustawie Prawo Energetyczne, stanowiłoby wyraźny krok wstecz, jeśli chodzi o wsparcie dla rozwoju zastosowania OZE w Polsce.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG), Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (PSPC), Stowarzyszenie Klaster 3x20, Polska Korporacja Techniki SGGiK, Polska Izba Biomasy i Polska Izba Gospodarczej Energii Odnawialnej PIGEO, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki, Polskie Towarzystwo Energetyki Słonecznej i Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne przekazały do właściwych Władz propozycje dotyczące treści ustawy Prawo Energetyczne i powiązanych z nim ustaw, mające na celu ochronę udziału co najmniej 13% energii elektrycznej, ciepła lub paliw wytwarzanych w odnawialnych źródłach energii w bilansie energii zużytej w budynku.

Proponowany zapis prawny wynika z brzmienia art. 13 ust. 4 tiret 3 dyrektywy 2009/28/WE, który stanowi, iż „najpóźniej do dnia 31 grudnia 2014 r. państwa członkowskie wprowadzają w swoich przepisach i kodeksach prawa budowlanego lub w inny sposób mający równoważny skutek, w stosownych przypadkach, wymóg wykorzystania w nowych budynkach i budynkach już istniejących poddawanych generalnemu remontowi minimalnego poziomu energii ze źródeł odnawialnych. Państwa członkowskie umożliwiają osiągnięcie tego minimalnego poziomu między innymi przez wykorzystywanie w systemach lokalnego ogrzewania lub chłodzenia znacznego udziału energii z odnawialnych źródeł energii”. Ilość energii z OZE powinna być określona w sposób wymierny.

materiały: SPIUG, PORT PC, PSPC, Stowarzyszenie Klaster 3x20, SGGiK, PIGEO, PIB, PolskieTowarzystwo Fotowoltaiki, PSG, PTES

Chcesz być na bieżąco? Czytaj naszego newslettera!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
4/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 4/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Zalecenia na czas pandemii
  • - Projekt ogrzewania podłogowego
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl