Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

TARBUD wiosna 2008

Redakcja RI  |  15.04.2008

W Hali Stulecia – już po raz dwudziesty drugi – odbyły się Targi Budowlane TARBUD. Jest to największe wydarzenie wystawienniczo-handlowe na Dolnym Śląsku, które gromadzi producentów, dostawców materiałów, wykonawców robót budowlanych oraz instytucje finansowe.

Fot. B. NowakOd kilku lat w targach uczestniczą również przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się zaopatrzeniem w ciepło, energię elektryczną oraz paliwa ciekłe i gazowe. Chociaż czasy, w których trudno było pomieścić wszystkich wystawców na płycie głównej i w kuluarach zabytkowego obiektu hali, należą już do przeszłości (stoiska rozstawione były wówczas również w tymczasowych namiotach oraz halach zdjęciowych Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych), to jednak nadal impreza cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno firm budowlanych, jak i osób ją zwiedzających.
W bieżącym roku, w dniach 7÷9 marca zaprezentowało swoje ekspozycje 330 wystawców i dodatkowo jeszcze 70 firm w ramach imprezy towarzyszącej, tj. III Międzynarodowych Targów Drewna DREWOOD, co jak na imprezę regionalną można uznać za dobry wynik.

Większość tegorocznych uczestników to firmy wrocławskie i z Dolnego Śląska, jednak również zaprezentowali się przedsiębiorcy z województw: opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego, oraz z Czech, Niemiec i Łotwy. Targom towarzyszyły wykłady i seminaria, których tematyka dotyczyła: systemów wentylacji mieszkań w świetle certyfikatu energetycznego budynku; osuszania ścian i konstrukcji budynków oraz systemów automatyzacji budynków.

Fot. B. NowakWśród wystawców nie zabrakło firm instalacyjnych. Swoją ofertę przedstawili m.in. producenci i dystrybutorzy źródeł ciepła (kotły węglowe i na biopaliwo stałe, kominki i wkłady kominkowe, kotły gazowe, olejowe, pompy ciepła, węzły mieszkaniowe), systemów wentylacji, kolektorów słonecznych i instalacji wod-kan.
Duże zainteresowanie wzbudzały rozwiązania, które pozwalają na oszczędność energii i kosztów eksploatacji obiektów budowlanych. Nie można dziwić się liczbie pytań zadawanych przez zwiedzających przy stoiskach z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi czy kotłami kondensacyjnymi. Ciągle dla potencjalnych inwestorów są to rozwiązania mało znane.

Nadal dużą popularnością cieszą się kotły na ekogroszek. Ograniczeniem w ich stosowaniu mogą być jednak wymagania ujęte przez samorządy gminne w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Wzrost świadomości ekologicznej widać w zainteresowaniu rozwiązaniami umożliwiającymi wykorzystanie lub retencję deszczówki, nowoczesnymi przydomowymi oczyszczalniami ścieków czy odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Coraz częściej poza samą ceną urządzeń uwzględniany jest również późniejszy koszt ich użytkowania oraz oddziaływanie na środowisko.

Bogdan Nowak, Politechnika Wrocławska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl