Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

TARBUD wiosna 2008

Redakcja RI  |  15.04.2008

W Hali Stulecia – już po raz dwudziesty drugi – odbyły się Targi Budowlane TARBUD. Jest to największe wydarzenie wystawienniczo-handlowe na Dolnym Śląsku, które gromadzi producentów, dostawców materiałów, wykonawców robót budowlanych oraz instytucje finansowe.

Fot. B. NowakOd kilku lat w targach uczestniczą również przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się zaopatrzeniem w ciepło, energię elektryczną oraz paliwa ciekłe i gazowe. Chociaż czasy, w których trudno było pomieścić wszystkich wystawców na płycie głównej i w kuluarach zabytkowego obiektu hali, należą już do przeszłości (stoiska rozstawione były wówczas również w tymczasowych namiotach oraz halach zdjęciowych Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych), to jednak nadal impreza cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno firm budowlanych, jak i osób ją zwiedzających.
W bieżącym roku, w dniach 7÷9 marca zaprezentowało swoje ekspozycje 330 wystawców i dodatkowo jeszcze 70 firm w ramach imprezy towarzyszącej, tj. III Międzynarodowych Targów Drewna DREWOOD, co jak na imprezę regionalną można uznać za dobry wynik.

Większość tegorocznych uczestników to firmy wrocławskie i z Dolnego Śląska, jednak również zaprezentowali się przedsiębiorcy z województw: opolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego, oraz z Czech, Niemiec i Łotwy. Targom towarzyszyły wykłady i seminaria, których tematyka dotyczyła: systemów wentylacji mieszkań w świetle certyfikatu energetycznego budynku; osuszania ścian i konstrukcji budynków oraz systemów automatyzacji budynków.

Fot. B. NowakWśród wystawców nie zabrakło firm instalacyjnych. Swoją ofertę przedstawili m.in. producenci i dystrybutorzy źródeł ciepła (kotły węglowe i na biopaliwo stałe, kominki i wkłady kominkowe, kotły gazowe, olejowe, pompy ciepła, węzły mieszkaniowe), systemów wentylacji, kolektorów słonecznych i instalacji wod-kan.
Duże zainteresowanie wzbudzały rozwiązania, które pozwalają na oszczędność energii i kosztów eksploatacji obiektów budowlanych. Nie można dziwić się liczbie pytań zadawanych przez zwiedzających przy stoiskach z pompami ciepła, kolektorami słonecznymi czy kotłami kondensacyjnymi. Ciągle dla potencjalnych inwestorów są to rozwiązania mało znane.

Nadal dużą popularnością cieszą się kotły na ekogroszek. Ograniczeniem w ich stosowaniu mogą być jednak wymagania ujęte przez samorządy gminne w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Wzrost świadomości ekologicznej widać w zainteresowaniu rozwiązaniami umożliwiającymi wykorzystanie lub retencję deszczówki, nowoczesnymi przydomowymi oczyszczalniami ścieków czy odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego. Coraz częściej poza samą ceną urządzeń uwzględniany jest również późniejszy koszt ich użytkowania oraz oddziaływanie na środowisko.

Bogdan Nowak, Politechnika Wrocławska

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj nowoczesne rozwiązania sieci preizolowanych »

Jaki materiał dobrać by nie tracić energii »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »


wiem więcej »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl