Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Relacja z konferencji "Instalacje basenowe 2013"

W dniach 6–8 marca br. w Zakopanem odbyła się IX już konferencja naukowo­‑techniczna „Instalacje basenowe”, organizowana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Politechniki Śląskiej.

Głównymi tematami były w tym roku rozwiązania funkcjonalne, budowlane i modernizacyjne basenów oraz kąpielisk, uzdatnianie wody basenowej i ocena jej jakości oraz ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja obiektów basenowych.

Podobnie jak poprzednie edycje konferencji również i ta zgromadziła liczne grono uczestników: naukowców, przedstawicieli firm branży basenowej, zarządców krytych pływalni oraz organizatorów sportu i rekreacji.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje poświęcone:

 • aktywnemu podejściu do badań nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie projektowania niecek basenowych i wdrażania nowych technologii oczyszczania wody,
 • warunkom eksploatacyjnym i sposobom uatrakcyjniania kąpieli w basenach otwartych,
 • problemom prawidłowej oceny zużycia ciepła i wody w krytych pływalniach,
 • basenom typu infinity,
 • elektronicznemu systemowi bezpieczeństwa na basenie,
 • analizie kosztów eksploatacji wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy wykorzystaniu central klimatyzacyjnych,
 • odzyskowi ciepła z popłuczyn.

Przeczytaj: Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych >>

Prezentacje tematycznie:

 • związane z jakością wody basenowej,
 • dotyczące zarządzania bezpieczeństwem zdrowotnym wody,
 • ochrony przed legionellozą,
 • pomiarów rozwoju biofilmu w instalacjach,
 • zintegrowanych systemów oczyszczania wody,
 • technik dezynfekcji wody,
 • monitoringu jakości wody basenowej,
 • zapotrzebowania na wodę uzupełniającą obiegi basenowe,

wywołały spontaniczną dyskusję nad brakiem polskiego przepisu regulującego powyższe kwestie.

Przeczytaj: Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1) >>

W Polsce od końca 2002 r. brakuje uregulowań prawnych dotyczących jakości wody oraz wymagań sanitarnohigienicznych dla basenów i pływalni.

Związane jest to z faktem, że Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU nr 203/2002, poz. 1718) uchyliło Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2000 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach, oraz zasad sprawowania kontroli jakości wody przez organy Inspekcji Sanitarnej (DzU nr 82/2000, poz. 937), które regulowało wymagania dotyczące jakości wody do spożycia, w kąpieliskach i basenach.

Niestety, do tej pory nie został wprowadzony w życie projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków sanitarnohigienicznych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem.

Jedynym aktem prawnym określającym wymagania jakościowe stawiane wodzie w basenach jest ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72/2001, poz. 747), w której stwierdza się, że jakość wody na potrzeby basenów kąpielowych i pływalni powinna odpowiadać jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (aktualnie: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi; DzU nr 72, poz. 466).

Co prawda w 1998 r. na bazie niemieckiej normy DIN 19643 (Auf­bereitung von Schwimm und Badebeckenwasser, Düsseldorf 1997) określającej parametry jakościowe wody w basenach oraz wymagania projektowe i eksploatacyjne opracowano wymagania sanitarnohigieniczne dla krytych pływalni (Sokołowski C. Wymagania sanitarnohigieniczne dla krytych pływalni, DZP MZiOS i PZITS, Warszawa 1998), jednak pomimo ich zaakceptowania przez Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej i przeznaczenia jako materiał pomocniczy dla projektantów, inwestorów, wykonawców oraz eksploatatorów nie stanowią one przepisów prawa i decyzje wydawane na ich podstawie mogą zostać zaskarżone.

Brak jasnych uregulowań prawnych nie może mieć wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne użytkowników basenów. Ponieważ żadne wspomniane wcześniej przepisy nie ustalają wymaganego zakresu badań wody basenowej i częstotliwości pobierania próbek, oceny jakości wody dokonuje państwowy powiatowy inspektor sanitarny w oparciu o wiedzę i doświadczenie, działając na mocy ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (DzU nr 122/2006, poz. 851) i ustawy z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (DzU nr 126/2001 r., poz. 1384).

Przeczytaj: Jakość wody w kąpieliskach i basenach otwartych – implementacja dyrektywy 2006/7/WE >>

Na podstawie zaleceń PZH (obecnie NIZP-PZH) z 2007 r. większość powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych wykonuje raz w miesiącu jedynie oznaczenia liczby jednostek tworzących kolonie Escherichia coli, ogólnej liczba bakterii w 37°C po 48 h i gronkowców koagulazododatnich. W przypadku złej jakości wody pod względem bakteriologicznym wydaje się decyzję zarządzającą podjęcie działań naprawczych z rygorem natychmiastowej wykonalności.

W związku z powyższym uczestnicy IX konferencji „Instalacje basenowe”, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne użytkowników basenów kąpielowych, postanowili zaapelować do władz Rzeczypospolitej Polskiej i właściwych jej organów, a przede wszystkim do Ministra Zdrowia oraz Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wprowadzenie w życie procedur dotyczących zarządzania jakością wody w basenach kąpielowych.

W 2004 r. przygotowany został projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków sanitarnohigienicznych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem, a także została wystosowana delegacja ustawowa w tej sprawie, jednak ciągły brak takiego aktu wpływa niekorzystnie na zarządzanie basenami kąpielowymi, przede wszystkim zaś na przestrzeganie odpowiednich parametrów jakości wody basenowej w systemach jej oczyszczania.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!
Aktualność pochodzi z: miesięcznika Rynek Instalacyjny 5/2013

Komentarze

(1)
Wojtek | 10.03.2015, 13:02

Profesjonalnie zorganizowana konferencja. Dużo interesującej wiedzy.W tym roku też będę.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Na czym polega innowacja w wentylacji dachowej »

wentylatory dachowe

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zmieniła unijna strategia na rzecz tworzyw sztucznych »

tworzywa sztuczne

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Jak działają i czym różnią się względem siebie zawory sterowane pneumatycznie »

zawory sterowane pneumatycznie

 Poznaj technikę skutecznego oddymiania klatki schodowej »

Czy są nowe technologie w systemach ogrzewania podłogowego »
wentylacja klatki schodwej ogrzewanie podłogowe
umiem więcej »   wiem więcej »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Jak działa nowoczesna studnia wodomierzowa »

studnia wodomierzowa zastosowanie

 "Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jak uzdatnić wodę w instalacji HVAC  »

uzdatnianie wody

 Dobierz grzejnik do pomp ciepła i kondensatorów »

Instalatorze sprawdź dostępne webinary »
rozwiązania pomiarowe webinary instalator
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
 • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
 • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl