Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej. Krótkie podsumowanie

Redakcja RI  |  16.05.2013  |  2
W dniach 13-14 maja 2013 roku w Toruniu odbyło się VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej
W dniach 13-14 maja 2013 roku w Toruniu odbyło się VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej
WJ

Maj upływa po znakiem energetyki solarnej. Trwają wciąż Europejskie Słoneczne Dni 2013, a we wtorek 14 maja 2013 roku, zakończyło się w Toruniu VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej.

Zgodnie z zapowiedziami organizatora wydarzenia - Instytutu Energetyki Odnawialnej - czas spotkania podzielono na omawianie zagadnień związanych zarówno z kolektorami słonecznymi, jak i panelami fotowoltaicznymi.

Fotowoltaika jest gałęzią branży OZE, która wzbudza coraz większe zainteresowanie. Potwierdza to choćby opracowany w tym roku raport Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Z opracowania wynika, że w Polsce funkcjonuje niemal 200 firm, które zajmują się fotowoltaiką. Są to głównie firmy montażowe (ok. 140) i dystrybucyjne (ok. 40). Producentów jest 14 i wytwarzają oni ok. 4,4 m kw paneli rocznie, z czego 3/4 trafia na eksport. Największe rynki w Polsce to województwa: mazowieckie, wielkopolskie, śląskie, małopolskie i pomorskie. Znaczna część tych firm istnieje na rynku od niedawna i są to głównie małe firmy, zatrudniające do 20 pracowników.

W 2012 roku sprzedano ponad 93 tys. sztuk paneli PV o łącznej mocy ok. 22 MW, przy czym 93% z nich pochodziło z importu. Jednak na koniec roku 2012 w Polsce zainstalowanych było tylko 3,6 MW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych, reszta była w trakcie montażu. Z tych zamontowanych niecałe 1,4 MW to elektrownie przyłączone do sieci elektroenergetycznej, a pozostała część to instalacje produkujące energię elektryczną na potrzeby indywidualne gospodarstw lub firm.

Zauważalny jest znaczny spadek cen paneli fotowoltaicznych, a to za sprawą pojawienia się na rynku ogromnych ilości produktów sprowadzanych z Chin. Prowadzone jednak w UE działania antydumpingowe mogą powstrzymać ten trend.

W Polsce fotowoltaika ma bardzo duży potencjał wzrostu, aby jednak możliwy był jej rozwój, powinny pojawić się regulacje prawne sprzyjające jej rozwojowi. Takimi regulacjami są przede wszystkim stałe taryfy gwarantowane (FiT), które pozwolą na wprowadzenie szeregu uproszczeń w prowadzeniu inwestycji przede wszystkim przez małych inwestorów, tzw. prosumentów.

Dzięki takim regulacjom - bez konieczności dokonywania skomplikowanych zabiegów formalno-prawnych - możliwe byłoby inwestowanie w niewielkie elektrownie PV i sprzedaż tak wyprodukowanego prądu do sieci.

Banki, czując koniunkturę, przygotowują specjalne oferty kredytowe, fundusze na instalacje PV można pozyskać także ze środków unijnych.

O wszystkich tych kwestiach mówiono pierwszego dnia Forum:

Segment fotowoltaiki nie był oczywiście jedynym, któremu poświęcano uwagę w trakcie VI Forum PES. Aneta Więcka oraz Anna Santorska (IEO) przedstawiły raport dotyczący rozwoju rynku kolektorów słonecznych w Polsce.

Z raportu wynika, że w 2102 roku powierzchnia zainstalowanych kolektorów przekroczyła 1 mln m2. W 2012 roku zainstalowano bowiem 302 tys. m2, a obroty osiągnęły 670 mln PLN. 45% z inwestycji w kolektory słoneczne zrealizowanych zostało w ramach dopłat z NFOŚiGW. Spośród zainstalowanych urządzeń znaczącą przewagę mają kolektory płaskie. Przy czym ok. 33% z zainstalowanych w 2012 roku kolektorów pochodzi z importu.

Praktyczne doświadczenia w realizacji dużych "grupowych" projektów inwestycji w systemy kolektorów słonecznych przedstawił Roland Python, zastępca dyrektora biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O europejskim rynku kolektorów słonecznych mówił z kolei Robin Welling, prezes ESTIF.

Podczas pierwszego dnia VI Forum PES wręczono także wyróżnienia dla Liderów Polskiego Rynku Kolektorów Słonecznych. Wyróżnienia przyznawali: prof. Maciej Nowicki, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej NFOŚiGW oraz promotor i pomysłodawca GreenEvo; Małgorzata Turalska z Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki oraz Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta Torunia.

Wśród nagrodzonych znalazły się firmy: Hewalex, Solver, Sunex, Watt, Viessmann. Wyróżniono również najszybciej rowijające się firmy na rynku kolektorów słonecznych: Caldoris, Ensol.

Drugi dzień Forum w całości poświęcono dyskusji nad ustawą o OZE i klimatem inwestycyjnym w instalacje OZE w Polsce:

  • o małoskalowych technologiach OZE, systemach ich wspierania i promowania w ustawie o OZE mówił Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki
  • nowe możliwości finansowania działalności badawczo-rozwojowej w sektorze OZE, ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki i kolektorów słonecznych, przedstawił Piotr Pyrciński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
  • oferty technologiczne firm w zakresie współpracy branży ICT i telekomunikacji z sektorem energii słonecznej w ramach Smart Grid prezentował Stefan Kamiński, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji
  • program rozwoju mikroinstalacji OZE i energetyki prosumenckiej przedstawiał Grzegorz Wiśniewski, prezes IEO
  • programy NFOŚiGW wspierające rozproszoną energetykę odnawialną omówiła Małgorzata Skucha, prezes NFOŚiGW
  • doświadczenia z realizacji projektu inwestycyjnego obejmującego instalacje solarne dla budynków mieszkalnych i budynków użyteczności publicznej na terenie powiatu suskiego przedstawił Paweł Drycz, naczelnik Wydziału Środowiska Starostwa Suskiego.

VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej zamknęła dyskusja na temat szans rozwoju energetyki prosumenckiej, szczególnie sektora małoskalowych technologii OZE w latach 2014-2020. W panelu dyskusyjnym uczestniczyli m.in. Janusz Pilitowski - dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki, Małgorzata Skucha - prezes NFOŚiGW, Stefan Kamiński - prezes krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji oraz Grzegorz Wiśniewski - prezes IEO.

materiały: IEO

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(2)
Radek | 05.08.2013, 11:34

Aby ta konferencja przyniosła nam nowości w dziedzinie źródeł odnawialnych. Miejmy nadzieję iż te prace wspomogą takowy eko projekt :)

Zborny | 06.08.2013, 11:00

Byłem świadkiem tych słonecznych dni. Osobiście moje odczucie po tym "festiwalu" są na plus, wzmożył się mój apetyt na energię słoneczną.

   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl