Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Relacja z konferencji

Redakcja RI  |  29.05.2013
Prof. Władysław Szaflik, dr inż. Florian Piechurski oraz dr inż. Stanisław Sosnowski
Prof. Władysław Szaflik, dr inż. Florian Piechurski oraz dr inż. Stanisław Sosnowski
JK

V Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” odbyła się w Dębem k. Warszawy 15 i 17 maja 2013 roku.

Organizatorami konferencji byli Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej oraz Wydawnictwo „Seidel-Przywecki” i jest ona przeznaczona dla projektantów oraz osób zajmujących się eksploatacją instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.

W tym roku wydzielono 5 grup tematycznych:

  • jakość wody w instalacjach,
  • zużycie wody,
  • aspekty hydrauliczne i konstrukcyjne w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych, 
  • aspekty energetyczne w instalacjach wod-kan,
  • odprowadzanie ścieków.

Wygłoszono na niej 22 referaty i kilka praktycznych prezentacji firmowych, m.in. firm Apator-Powogaz, Danfoss, Geberit, Honeywell, Sankom i  Wavin.

W części poświeconej jakości wody w instalacjach dr inż. Andrzej Górecki zwrócił uwagę na różnice, jakie występują pomiędzy wymaganiami stawianymi instalacjom przez przepisy, a praktyką instalacyjną na budowach. Budowane wbrew zasadom instalacje są nietrwałe, szybko korodują i nie sprzyjają zachowaniu jakości przez wodę. Często się zdarza, że projektanci i instalatorzy nie wykonują analiz wody tak aby wybrać dla niej optymalne  materiały na instalacje.

Z kolei dr Renata Matuszewska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH) poddała ocenie technologię dezynfekcji c.w.u. jonami miedzi i srebra. Badania w instalacji w obiekcie użyteczności publicznej wskazują, że może być ona stosowana do zwalczania legionelli.

Przeczytaj: Legionella w wewnętrznych instalacjach wodociągowych >>

O badaniach nad naturalnymi metodami uzdatniania wody z zastosowaniem bakteriofagów i biopolimerów poinformował dr inż. Andrzej Eymont (Instytut Techniczno-Przyrodniczy w Falentach). Są one na tyle obiecujące, że mogą być wdrożone do uzdatniania wody na terenach wiejskich.

Prof. Beata Kowalska (Politechnika Lubelska) zaprezentowała koncepcję projektowania i modernizacji instalacji wody zimnej, tak aby maksymalnie ograniczyć zjawisko wtórnego zanieczyszczenia wody.

Jakie zachodzą zmiany w jakości wody podczas stagnacji w takich budynkach wskazała mgr inż. Agnieszka Rożej (Politechnika Lubelska) i że zależy to nie tylko od rozbiorów, ale też sposobu prowadzenia instalacji i użytych materiałów.

W sesji nt. zużycia wody Sławomir Lasek (Ferro) omówił wymagania i cele strategii  Europa 2020 w kontekście armatury sanitarnej. Nowe konstrukcje armatury sprzyjają oszczędzaniu wody, energii i tym samym redukcji emisji a jednocześnie wrasta komfort korzystania z ciepłej i zimnej wody.

Dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska) poddał ocenie faktyczne zużycie wody w krytych pływalniach i jak ma się ono do zaleceń. Otóż normy i przepisy nie uwzględniają nowych technologii odzysków i oszczędnego gospodarowania wodą, co skutkuje przewymiarowywaniem przez projektantów instalacji zimnej i ciepłej wody w obiektach basenowych.

Przeczytaj: Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1) >>

Wyniki badań zapotrzebowania na wodę wybranego budynku użyteczności publicznej przedstawiła prof. Beata Kowalska. Wynika z nich m.in. to, że rzeczywisty przepływy wody i współczynniki nierównomierności rozbiorów odbiegają od normowych i warto to prześledzić na innych budynkach.

Na blok tematów dotyczących aspektów hydraulicznych i konstrukcyjnych w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych złożyły się trzy referaty. Prof. Władysław Szaflik (Uniwersytet Przyrodniczy w Szczecinie) dokonał przeglądu metod określania średnic instalacji wodociągowej w budynkach mieszkalnych.

Mgr inż. Ekaterina Syczewa (Politechnika Warszawska) wskazywała jak optymalizować koszty projektowania i budowy studni głębinowych ujęć wód podziemnych.

Dr inż. Agniszka Melsińska i dr inż. Jarosław Chudzicki (Politechnika Warszawska) wskazywali na problemy z projektowaniem instalacji do powtórnego wykorzystania ścieków szarych w budynkach.

W sesji poświeconej aspektom energetycznym w instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych dr inż. Tomasz Schiller (Politechnika Poznańska) przedstawił metody oceny energochłonności zespołów pompowych w instalacjach wodociągowych.

Dr inż. Joanna Studencka (Politechnika Krakowska) przeanalizowała efektywność kosztową ciepłowni gazowej współpracującej ze źródłem geotermalnym. Na ocenę ekonomiczną takich instalacji wpływa istotnie stopień odbioru energii poza sezonem grzewczym na potrzeby c.w.u., a nie tylko energia na ogrzewanie w sezonie.

Przeczytaj: Jak uniknąć awarii armatury wod-kan? >>

Wśród referatów poświęconych odprowadzaniu ścieków dr inż. Julian Skiba (Politechnika Poznańska) wskazywał na przyczyny powstawania uciążliwych zapachów z sieci i instalacji kanalizacyjnych i omówił metody zapobiegania im.

Dr inż. Tomasz Kaźmierski (Politechnika Poznańska) porównywał inwestycje i eksploatację tłoczni ścieków z pompowniami z pompami zatapialnymi.

Co można zrobić aby zoptymalizować napływ ścieków deszczowych do kanalizacji miejskiej w czasie intensywnych opadów zaprezentował inż. Jacek Chlipalski.

WJ

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


"Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl