Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

SAMOspłacający się dom. Czy to możliwe?

Redakcja RI  |  10.06.2013
SAMOspłacający się dom to program przygotowany przez BOŚ, który realizować będzie Koalicja Eko-Polska
SAMOspłacający się dom to program przygotowany przez BOŚ, który realizować będzie Koalicja Eko-Polska
Newseria

„SAMOspłacający się dom” to program przygotowany przez Koalicję Eko-Polska oraz BOŚ. W ramach programu, w ciągu 5 lat, wybudowanych ma zostać 100 tys. domów jednorodzinnych. Każdy budynek wyposażony będzie w mikroelektrownię słoneczną o mocy 40 kW, która dostarczy prąd mieszkańcom domu, ale także zwiększy ich dochody dzięki sprzedaży jego nadwyżek do sieci.

Program obejmuje budowę, finansowanie i wyposażenie nieruchomości, w tym w instalację fotowoltaiczną. Ponadto, domy mają być wyposażone w kolektory słoneczne, pompę ciepła i energooszczędny sprzęt AGD, znacząco ograniczający koszty eksploatacji.

Budową domu i jego wyposażeniem ma zająć się BOŚ Bank. Zaangażowanie inwestora w proces budowy i urządzenia będzie minimalne. Wystarczy, że wybierze on jeden z udostępnionych przez BOŚ Bank projektów domów i wskaże lokalizację.

Finalne koszty inwestycji będą zależały od wybranego projektu. Według wyliczeń BOŚ Banku, dla domu o powierzchni 92 m2 mają one wynieść ok. 560 tys. zł. Przy kredycie hipotecznym na 25 lat, z marżą banku w wysokości 1,5%, miesięczne przychody ze sprzedaży nadwyżek energii wraz z oszczędnościami na kosztach utrzymania domu mają przewyższać ratę kredytu o ok. 600 zł.

Wpływy z własnej mikroelektrowni oraz korzyści płynące z oszczędności powstałych dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań wyniosa, według obliczeń BOŚ, ok. 3500 zł miesięcznie.

Aby przystąpić do programu, trzeba mieć ogrodzoną, niezacienioną działkę o powierzchni co najmniej 2 tys. m2, która jednocześnie stanowi jedyny wymagany wkład własny inwestora.

Uruchomienie jednak programu "SAMOspłacający się dom” będzie możliwe dopiero po przyjęciu przez parlament przepisów dużego trójpaku energetycznego, umożliwiającego m.in. rozwój rynku mikro- i małych odnawialnych źródeł energii. Obecnie bowiem osoby fizyczne nie mogą odsprzedawać energii do sieci. Istnieje szansa, że ustawa o OZE wejdzie w życie na początku przyszłego roku.

Przeczytaj: Grafen szansą dla mikroinstalacji OZE >>

Na programie skorzystać mogą nie tylko inwestorzy i BOŚ, ale i producenci/dystrybutorzy instalacji fotowoltaicznych, zwiększając obrót ze sprzedaży. Realizacja programu - poprzez zamontowanie 100 tys. instalacji fotowoltaicznych o mocy maksymalnej 40 kW - może też znacząco wesprzeć zobowiązania Polski w odniesieniu do wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii co najmniej do poziomu 15% w 2020 r. oraz do redukcji o 20% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Patronat zaś nad działaniami koalicji objęła organizacja Pracodawcy RP. Do projektu włączyły się też: Amica, Barlinek, Black Red White, Opoczno i Cersanit oraz Murator, który opracuje projekty domów.

materiały: newseria.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl