Rynek instalacji grzewczych w I kwartale 2013 roku

Redakcja RI  |  27.06.2013

Długa zima i kiepskie nastroje konsumenckie przyczyniły się do spadków sprzedaży urządzeń grzewczych w pierwszym kwartale 2013 roku. Wraz ze szczytem sezonu budowlanego i instalacyjnego spodziewane były wzrosty wyników w branży, jednak nie w odniesieniu do wszystkich urządzeń.

Rynek urządzeń grzewczych przechodzi spore zmiany, staje się coraz bardziej rozdrobniony i przybywa na nim nowych graczy i produktów. Wiele firm koryguje swoje plany produkcyjne oraz handlowe, dostosowując je do popytu, wprowadza nowe zasady współpracy z klientami i zwiększa kontrole przepływu środków – informuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG).

Przeczytaj także: Udział energii z OZE w bilansie energetycznym budynku >>

Według danych GUS w I kwartale 2013 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 2% niższa w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r., a produkcja budowlano-montażowa aż o 15,7% niższa. Spadki w firmach zajmujących się wznoszeniem budynków sięgnęły 16,4%, a w firmach przeprowadzających specjalistyczne roboty budowlane (w tym instalacyjne) 15,1%. W marcu br. w porównaniu z marcem 2012 r. ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 1,8%, gdy rok temu wzrosły o 1,3% w stosunku do 2011 r. W końcu marca i w kwietniu nastąpiły wzrosty w porównaniu do poprzednich miesięcy I kw., co wynikało m.in. z poprawy warunków pogodowych.

Nadal na rynku problemem jest przepływ należności, co powoduje restrykcyjne nastawienie do sprzedaży i kredytowania klientów.

Faktoring i ubezpieczenia transakcji stają się standardem. Z drugiej strony prowadzi to do pewnych pozytywnych zjawisk i ograniczenia upadłości z powodu niewypłacalności odbiorców towaru.

Ok. 30% firm, które upadły w 2012 r., związane było bowiem z sektorem budowlanym. Kłopoty z płynnością finansową zaczęli mieć też deweloperzy. Na branży budowlanej ciągle ciąży ustawa o zamówieniach publicznych i praktyka preferowania najniższej ceny oraz duża wartość poszczególnych inwestycji. To powoduje, że napięty łańcuch płatności pęka przy kolejnych opóźnieniach w windykacji należności i prowadzi do niewypłacalności wielu klientów, a nawet upadłości.

Według GUS w I kwartale 2013 r. oddano do użytku 37,1 tys. mieszkań (o 2,4% więcej niż w I kw. 2012 r. i o 35,1% więcej niż w 2011 r.). Na inwestorów indywidualnych przypadło 56,4% (o 2% więcej niż w I kwartale 2012 r.), a na deweloperów 38,9% (o 6,9% więcej).

Stale spada udział spółdzielni mieszkaniowych, budownictwa komunalnego, społecznego, czynszowego i zakładowego.

W I kwartale rozpoczęto budowę 21,5 tys. mieszkań – tj. o 31,2% mniej niż w I kw. 2012 r. Tak dużego spadku nie było od dawna. Z kolei liczba wydanych pozwoleń na budowę wyniosła blisko 29,4 tys. i spadła o 23,2%.

Stosunkowo duża liczba oddanych w I kwartale mieszkań wiąże się z rozpoczęciem w pierwszej połowie 2011 r. wielu inwestycji. Późniejsze spadki liczby pozwoleń na budowę przełożą się wkrótce na mniejszą liczbę oddawanych do użytku mieszkań, na które i tak trudno zaleźć kupców, co sprawia, że deweloperzy wciąż ograniczają ubieganie się o pozwolenie na budowę.

Trudna sytuacja w gospodarce, stagnacja płac, ograniczanie dostępności kredytów i niepewność sytuacji finansowej wśród inwestorów indywidualnych powodują odkładanie decyzji o zakupie mieszkania lub budowie domu.

Sytuacja w budownictwie mieszkaniowym wpłynęła na branżę instalacji grzewczych.

Firmy instalacyjne oceniały spadki w I kwartale na 5–30% w stosunku rok do roku. Dostosowały one swoją działalność do nowego otoczenia rynkowego i zaostrzyły dyscyplinę płatności. Wprawdzie spowodowało to spadki obrotów, ale zapobiegło katastrofom finansowym przedsiębiorstw. Na wyniki I kwartału wpłynęła też długa zima, ale decydujący wpływ miały negatywne nastroje konsumentów, którzy odkładają w czasie decyzje o większych remontach czy inwestycjach.

Przeczytaj także: Przed nami nieustanne zmiany w technice grzewczej >>

Kampania na rzecz podłączania obiektów do ciepła systemowego skutkuje ograniczeniami administracyjnymi dla budowy kotłowni o mocach powyżej 50 kW, niekiedy „na wszelki wypadek” także o mniejszych mocach. Wyraźny jest też zanik tzw. klasy średniej – sprzedają się głównie bardzo drogie lub tanie produkty. Spadek obrotów wpłynął na kondycję i płynność finansową instalatorów i firm handlowych i zmusił ich do zmiany planów i działań na rynku.

Sprzedaż urządzeń grzewczych

  1. W segmencie pomp ciepła odnotowano wzrosty, choć pojawiały się sygnały o niewielkich spadkach lub stagnacji. Zainteresowanie pompami powietrze/woda i pompami do c.w.u. jest stałe i równomierne. Firmy szacowały wzrosty na od 5 do 12%.
  2. Spadała sprzedaż kolektorów słonecznych − o 5–40%. Były też jednak firmy, które odnotowały niewielki wzrost sprzedaży tych urządzeń. Duży wpływ na ten segment mają dotacje do kredytów, tym samym w ujęciu rocznym spodziewany jest wzrost sprzedaży kolektorów.
  3. Spadała, tak jak w poprzednich okresach, sprzedaż zwykłych kotłów gazowych wiszących, a wśród kondensacyjnych odnotowano stagnację lub niewielkie wzrosty. Na poziom sprzedaży tych urządzeń wpływa kurczący się rynek prac modernizacyjnych i nowych inwestycji.
  4. Tak jak w poprzednich okresach malała sprzedaż gazowych przepływowych podgrzewaczy wody. W segmencie gazowych kotłów stojących nadal utrzymywała się tendencja spadkowa. Z kotłowniami konkurują węzły cieplne zasilane z sieci.
  5. Tendencja spadkowa utrzymywała się również w sprzedaży grzejników, zarówno stalowych, jak i aluminiowych. Firmy oceniają spadki na 25–30% rok do roku. Coraz częściej grzejniki te wypiera ogrzewanie podłogowe i ścienne.
  6. W dalszym ciągu trudny okres przechodzą producenci kotłów na paliwa stałe, ale spadki nie są już tak duże jak wcześniej, niektórzy odnotowali nawet ich zahamowanie. Na ten segment wpływ miały m.in. podwyżki cen węgla. Segment kominów odnotował na początku roku nawet dwucyfrowe spadki sprzedaży.
  7. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się tanie powietrzne pompy inwerterowe typu split. Zasadniczy wpływ na wyniki branży będzie miała ogólna sytuacja w budownictwie, zwłaszcza mieszkaniowym, nastroje konsumenckie i sprawny przepływ środków pomiędzy firmami.

materiały: SPIUG

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl