Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Dolnośląska Konferencja Wodociągowa 2013. Relacja

Redakcja RI  |  28.06.2013
Na 1. Dolnośląskiej Konferencji Wodociągowej zebrali się specjaliści z kadry zarządzającej i technicznej przedsiębiorstw komunalnych zajmujących się gospodarką wodociągowo-kanalizacyjną
Na 1. Dolnośląskiej Konferencji Wodociągowej zebrali się specjaliści z kadry zarządzającej i technicznej przedsiębiorstw komunalnych zajmujących się gospodarką wodociągowo-kanalizacyjną
WJ

5 kwietnia w Trzebnicy na 1. Dolnośląskiej Konferencji Wodociągowej zorganizowanej przez firmę Eco-Flow zebrali się specjaliści z kadry zarządzającej i technicznej przedsiębiorstw komunalnych zajmujących się gospodarką wodociągowo-kanalizacyjną.

Na spotkaniu dyskutowano o problemach projektowania, budowy i eksploatacji sieci wod-kan, prezentowano też nowoczesne technologie wodociągowe i ich praktyczne zastosowanie.

W działalności przedsiębiorstw wod-kan wiele zależy od tego, jak sieci zostały zaprojektowane i wykonane. Dolny Śląsk ma dużo starych sieci, zwłaszcza wodociągowych, w centrach miast i miasteczek, które pracują w połączeniu z nowymi stacjami uzdatniania i rurociągami.

Ciekawe spostrzeżenia na temat sprawności hydraulicznej eksploatowanych rurociągów przedstawił dr inż. Wojciech Cieżak z Politechniki Wrocławskiej. Rzeczywista sprawność hydrauliczna eksploatowanych przewodów wodociągowych jest bowiem jednym z ważnych kryteriów oceny ich stanu technicznego. W przeszłości dominowały przewody z żeliwa i stali – te sprzed 1945 r. oraz budowane w latach 50. i 60.

Przeczytaj także: Jak uniknąć awarii armatury wod-kan?  >>

W wielu wypadkach istnieją duże różnice między hydraulicznymi opornościami przewodów o takim samym wieku i tej samej średnicy. Proces hydraulicznego starzenia się zależy głównie od charakteru eksploatacji i tym samym od ilości odłożonych osadów, które mają wpływ zarówno na hydraulikę przepływów, jak i na koszty energii zużywanej do pompowania wody, a także na jakość sprzedawanej wody. Dr Cieżak wskazywał, jak diagnozować stan takich sieci, jak optymalizować ich eksploatację i kiedy przeprowadzać modernizacje.

Wiele uwagi w dyskusji poświęcono też problematyce sieci na terenach wiejskich. Wskazywano na dobre przykłady rozwiązań oraz błędy, które nie były tak oczywiste kilkadziesiąt lat temu jak obecnie. Jednak głównym źródłem nietrafionych inwestycji nie był brak wiedzy technicznej, ale raczej decyzje natury administracyjnej i brak stosownych prognoz demograficznych.

Praktyczne zagadnienia doboru i eksploatacji zasuw, przepustnic oraz zaworów zwrotnych omówił Grzegorz Dąbek z firmy Aeon. Natomiast Andrzej Zych z firmy Bmeters wskazywał, jak w praktyce wykorzystać zmiany w wymaganiach wobec wodomierzy, jak poruszać się w regulacjach GUM i wymaganiach MID. Występują tu pewne podobieństwa, ale jest też sporo różnic – warto je znać, by móc skutecznie korzystać z danych podawanych przez producentów. Omówił też zagadnienia zdalnego odczytu i problemów z naliczaniem opłat za zużycie wody.

Przeczytaj koniecznie: Eksploatacja kanalizacji grawitacyjnej na terenach niezurbanizowanych >>

Jak sprawdzać jakość prac ekip montażowych w terenie, tak aby budowana sieć zachowała maksymalną trwałość i szczelność, wskazywał Czesław Czarnota z firmy Radeks, bardzo obszernie omówił też pozostałe zagadnienia budowy rurociągów. Wskazywał m.in. na różne wymagania dla poszczególnych materiałów, w tym dla powszechnie stosowanych rur z PE.

Marek Kaniewski z firmy Eco-Flow zreferował zagadnienie stosowania studzienek wodomierzowych i dokonał przeglądu rozwiązań oferowanych na rynku. Uczestnicy konferencji wzięli też udział w inspekcji podbasenia w kompleksie basenowym Trzebnicki Zdrój znajdującym się obok hotelu, w którym odbywała się konferencja. Była to dobra okazja do wymiany doświadczeń w eksploatacji basenów.

Uczestnicy wyrazili potrzebę kontynuacji takich regionalnych spotkań w formie dyskusji nad praktycznymi zagadnieniami technicznymi działalności przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką wodciągowo-kanalizacyjną.

WJ

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl