Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Prognozy rozwoju i planowane inwestycje w segmencie OZE

Redakcja RI  |  04.07.2013

Najważniejszą przesłanką, która towarzyszy opracowywaniu nowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, jest pobudzenie rynku budowy tego typu instalacji oraz jednoczesne powolne wygaszanie wsparcia państwa, co w założeniu ma stymulować rozwój innowacyjności na rynku.

W świetle proponowanych rozwiązań, najwięcej na nowej ustawie zyskają instalacje fotowoltaiczne. Stratne zaś będą instalacje współspalania.

Jak wynika z raportu “Budownictwo energetyczne w Polsce 2013 - Segment energii odnawialnej. Prognozy rozwoju i planowane inwestycje” przygotowanego przez firmę badawczą PMR, najważniejszym czynnikiem, który wpłynie na kształt rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, będzie opracowywana właśnie ustawa o OZE.

Głównymi celami nowego prawa są: redukcja o 20% emisji gazów cieplarnianych w porównaniu do poziomu zarejestrowanego w 1990 roku, zwiększenie efektywności energetycznej o 20% oraz doprowadzenie do sytuacji, w której 20% zużywanej energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł. W dłuższym okresie czasu dokument ten znacząco wpłynie na stan polskiej energetyki, opartej obecnie w 90% na paliwach kopalnych.

Przeczytaj także: Udział energii z OZE w bilansie energetycznym budynku >>

Zgodnie z informacjami przedstawianymi przez rząd, ustawa o OZE powinna zostać uchwalona i wejść w życie w drugiej połowie 2013 roku. Prace nad nią trwają już od kilku lat – pierwszy projekt pojawił się w końcu 2011 roku, po czym był jeszcze kilkakrotnie zmieniany. Ostatnia wersja datowana jest na październik 2012 r. i wiele wskazuje na to, że będzie to wersja finalna.

Ważnym czynnikiem, który zadecyduje o wysokości ostatecznych przychodów z produkcji energii przez przedsiębiorstwa OZE, będzie wielkość instalacji oraz źródło, na którym bazuje. Poszczególnym typom instalacji przyznane będą współczynniki korekcyjne, które będą podwyższać, lub w niektórych przypadkach obniżać dotychczasowy przydział zielonych certyfikatów.

Największym wygranym nowych rozwiązań będzie segment wykorzystujący energię słoneczną. Fotowoltaika uzyska najprawdopodobniej ponad dwukrotnie większe niż obecnie dofinansowanie.

Niewielkie instalacje poniżej 1 MW będą otrzymywać za 1 MWh 2,85 lub 2,75 zielonych certyfikatów w zależności od typu instalacji (ulokowana na budynkach lub bezpośrednio na gruncie). Pozwoli to na zwiększenie przychodów z tytułu zbycia praw majątkowych i bezpośrednio znajdzie odzwierciedlenie w lepszym rachunku ekonomicznym takiej inwestycji.

Przeczytaj także: Rynek pomp ciepła. Wyniki i trendy >>

W odniesieniu do najszybciej dotychczas rozwijającego się segmentu, czyli elektrowni wiatrowych, sytuacja będzie zróżnicowana. Niewielkie instalacje do 0,5 MW zyskają jeszcze na wprowadzeniu współczynników, jednak większe projekty będą już miały ograniczony przychód o 10% w pierwszym roku obowiązywania ustawy.

Na wysokie wsparcie liczyć mogą również inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Wyższy współczynnik dla tej kategorii wynika z dwukrotnie większych nakładów koniecznych na przeprowadzenie inwestycji w porównaniu z klasycznymi turbinami zlokalizowanymi na gruncie. Polski potencjał pod względem tego typu instalacji szacuje się na ok. 3,5 tys. km² powierzchni, na której mogą powstać farmy o mocy 10 tys. MW.

Największe redukcje przywilejów dotyczyć będą współspalania. Obniżenie czasu wsparcia do pięciu lat, przy jednoczesnym obniżeniu wpływów z tytułu zielonych certyfikatów o 70% z pewnością sprawi, że ten kierunek inwestycyjny zostanie mocno ograniczony.

Ogólnym obserwowalnym trendem w przedstawionej grupie współczynników korekcyjnych jest fakt, że większe wsparcie uzyskiwać będą instalacje o mniejszej mocy, co potwierdza politykę wspierania przez rząd energetyki rozproszonej. Zgodnie z założeniami legislatorów, produkcja prądu na potrzeby własne będzie wspieranym przez państwo sposobem na rozwój energetyki rozproszonej.

materiały: PMR, Raport “Budownictwo energetyczne w Polsce 2013 − Segment energii odnawialnej. Prognozy rozwoju i planowane inwestycje”. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl