Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Jak zyskać wyższą punktację w certyfikacji LEED?

Redakcja RI  |  24.07.2013
The Michigan State University Federal Credit Union otrzymał złoty poziom certyfikatu LEED
The Michigan State University Federal Credit Union otrzymał złoty poziom certyfikatu LEED
Johnny Quirin

W procesie certyfikacji LEED najwięcej szans na wysoką punktację daje minimalizacja zużycia energii w certyfikowanym budynku. Jest to bowiem, obok redukcji emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery, najistotniejsze kryterium oceny amerykańskiego systemu certyfikacji.

Energia i atmosfera – najważniejsza kategoria w certyfikacji LEED

Energia i atmosfera to jedna z pięciu kategorii podlegających ocenie w systemie LEED. W tej kategorii można uzyskać niemal 40% łącznej punktacji w procesie certyfikacji. Kategoria ta obejmuje 3 kryteria obligatoryjne oraz 6 kryteriów dodatkowych.

Warunki obligatoryjne to wymagania zdefiniowane przez niezależną amerykańską organizację U.S. Green Building Council (USGBC) w zakresie zainstalowania systemów odpowiedzialnych za dostarczanie energii zgodnie z projektem inwestora, spełnienia minimalnych wymagań charakterystyki energetycznej budynku oraz zarządzania systemami chłodzenia.

Przeczytaj: LEED - amerykański program oceny budynków >>

Spośród pozostałych 6 kryteriów dodatkowych, najwięcej punktów – bo aż 19 z 35 możliwych do zdobycia w całej kategorii Energia i atmosfera, można uzyskać w ramach kryterium „Optymalizacja efektywności energetycznej”.

Ocenie podlega tu podniesienie poziomu wydajności energetycznej budynku w stosunku do normy podstawowej. Punkty można otrzymać w przypadku poprawy o więcej niż 12% – w odniesieniu do nowych budynków lub 8% – dla budynków poddawanych znaczącej renowacji[1], a ich ostateczna liczba zależy od uzyskanego poziomu poprawy.

Mniej energii na chłodzenie pomieszczeń latem

W okresie letnim do obsługi systemów klimatyzacyjnych obiektów biurowych czy handlowych zużywa się znacznie więcej energii niż do ogrzania takich pomieszczeń zimą. Ilość energii koniecznej do chłodzenia budynku można zmniejszyć m.in. poprzez zastosowanie przeszkleń ze szkła przeciwsłonecznego.

Zapewnia to z jednej strony zmniejszenie przepuszczalności energii słonecznej przenikającej do budynku (czyli ograniczenie współczynnika „g”), z drugiej zaś gwarantuje dostęp światła dziennego i dobrą izolacyjność cieplną.

Szklana architektura z certyfikatem LEED na świecie

Nowoczesne rozwiązania i produkty szklane znajdują szerokie zastosowanie w światowej architekturze, przyczyniając się do uzyskania wysokiej oceny w systemie LEED:

  1. W budynku „The Michigan State University Federal Credit Union” w Michigan (USA), zastosowano wiele „zielonych” rozwiązań, w tym m.in. przeciwsłoneczne szkło o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Eclipse Advantage EverGreen. Budynek ten otrzymał złoty poziom certyfikatu LEED.
  2. W obiekcie „Early Childhood Development and Parenting Center” w St. Louis (USA) użycie szkła Pilkington Eclipse Advantage Arctic Blue i niskoemisyjnego szkła Pilkington Energy Advantage w połączeniu z innymi energooszczędnymi rozwiązaniami pozwoliło zmniejszyć zużycie energii o ¼ (w porównaniu do standardowego budynku tego typu). Centrum należące do Uniwersytetu Stanowego Harris-Stowe zdobyło złoty certyfikat LEED.


[1] LEED 2009 for New Construction and Major Renovations Rating System

materiały: Pilkinkgton

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
3/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 3/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Hybrydowa wentylacja pożarowa
  • - Wytwornice wody lodowej
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl