Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Inteligentne równoważenie instalacji

Redakcja RI  |  02.08.2013
Zawory dynamiczne mają zastosowanie w wielu urządzeniach, m.in. klimakonwektorach, centralach wentylacyjnych czy belkach chłodzących.
Zawory dynamiczne mają zastosowanie w wielu urządzeniach, m.in. klimakonwektorach, centralach wentylacyjnych czy belkach chłodzących.
ZETKAMA

Każda poprawnie zaprojektowana instalacja grzewcza składa się z różnych, wzajemnie oddziałujących na siebie elementów. Niezwykle ważną rolę odgrywa w tym procesie równoważenie instalacji hydraulicznych, które ma za zadanie zapewnienie odbiornikom końcowym przepływów wyliczonych przez projektanta.

W ten sposób możliwa jest idealna praca instalacji, ograniczenie nadmiernego zużycia energii oraz eliminacja szumów w instalacji.

Równoważenie instalacji zapewnia się poprzez zamontowanie zaworów balansowych statycznych lub dynamicznych. Zawory statyczne pełnią funkcję ograniczników przepływu medium w instalacji, co podczas zmiany obciążenia pracy układu, takich jak wzrost lub spadek ciśnienia, skutkuje zmianą przepływu w instalacji. Rozwiązanie to idealnie spełnia swoją rolę w układach zmiennoprzepływowych np. ogrzewaniu grzejnikowym. Firma ZETKAMA dysponuje również urządzeniami pomiarowymi do nastawy tychże zaworów.

Poznaj ofertę zaworów równoważących >>

Zachowanie równowagi w instalacji hydraulicznej uzyskujemy natomiast dzięki zastosowaniu dynamicznych zaworów balansowych. Jest to grupa zaworów z wbudowanym regulatorem przepływu, którego zadaniem jest niwelowanie wahań ciśnienia w układzie i utrzymanie stałego przepływu.

Dzięki takiej konstrukcji przepływ w instalacji jest stały i niezależny od zmian ciśnienia. Zastosowanie zaworów balansowych dynamicznych pozwala wyeliminować czasochłonną i kosztowną regulację instalacji. Należy  tylko ustawić zaprojektowany przepływ na zaworze i instalacja jest już gotowa do pracy.

Wybór odpowiednich zaworów równoważących pozwala nie tylko chronić środowisko, ale też oszczędzać pieniądze: prosty montaż pozwala skrócić czas trwanai inwestycji, możliwe jest zmniejszenie liczby zamontowanych zaworów - wystarczy zamontować je tylko przy odbiornikach końcowych.

Dynamiczne zawory równoważące zapewniają równowagę układu nawet kiedy pracuje on z minimalnym obciążeniem. Ma to olbrzymie znaczenie w dużych budynkach biurowo-handlowych, w których inwestor nie zdążył jeszcze wynająć całej powierzchni i nie ma potrzeby jej ogrzewania.

Przeczytaj także: Równoważenie dużych instalacji c.o. >>

W ofercie zaworów dostępnych na rynku można znaleźć różnego rodzaju zawory dynamiczne, dostosowane do ich przeznaczenia - zarówno zawory przeznaczone do regulacji przepływu i temperatury, jak i zawory, których zadaniem jest tylko regulacja dynamiczna przepływu.

Zawory dynamiczne ZETKAMA dostępne są w średnicach od  DN 15 do DN 900. Minimalna różnica ciśnień wymagana do poprawnej pracy zaworu to 16 kPa. Bardzo ważnym argumentem ułatwiającym montaż, konserwację oraz pracę zaworów jest technologia wymiennych wkładów. Bazą zaworu jest korpus, do którego możemy zamontować różne wkłady, w zależności od funkcji jakie mają pełnić.

Zawory mają zastosowanie w wielu urządzeniach, w których ważne jest automatyczne równoważenie oraz regulacja temperatury.  Są to m.in. klimakonwektory, centrale wentylacyjne czy belki chłodzące.

materiały: ZETKAMA

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl