Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Inteligentne równoważenie instalacji

Redakcja RI  |  02.08.2013
Zawory dynamiczne mają zastosowanie w wielu urządzeniach, m.in. klimakonwektorach, centralach wentylacyjnych czy belkach chłodzących.
Zawory dynamiczne mają zastosowanie w wielu urządzeniach, m.in. klimakonwektorach, centralach wentylacyjnych czy belkach chłodzących.
ZETKAMA

Każda poprawnie zaprojektowana instalacja grzewcza składa się z różnych, wzajemnie oddziałujących na siebie elementów. Niezwykle ważną rolę odgrywa w tym procesie równoważenie instalacji hydraulicznych, które ma za zadanie zapewnienie odbiornikom końcowym przepływów wyliczonych przez projektanta.

W ten sposób możliwa jest idealna praca instalacji, ograniczenie nadmiernego zużycia energii oraz eliminacja szumów w instalacji.

Równoważenie instalacji zapewnia się poprzez zamontowanie zaworów balansowych statycznych lub dynamicznych. Zawory statyczne pełnią funkcję ograniczników przepływu medium w instalacji, co podczas zmiany obciążenia pracy układu, takich jak wzrost lub spadek ciśnienia, skutkuje zmianą przepływu w instalacji. Rozwiązanie to idealnie spełnia swoją rolę w układach zmiennoprzepływowych np. ogrzewaniu grzejnikowym. Firma ZETKAMA dysponuje również urządzeniami pomiarowymi do nastawy tychże zaworów.

Poznaj ofertę zaworów równoważących >>

Zachowanie równowagi w instalacji hydraulicznej uzyskujemy natomiast dzięki zastosowaniu dynamicznych zaworów balansowych. Jest to grupa zaworów z wbudowanym regulatorem przepływu, którego zadaniem jest niwelowanie wahań ciśnienia w układzie i utrzymanie stałego przepływu.

Dzięki takiej konstrukcji przepływ w instalacji jest stały i niezależny od zmian ciśnienia. Zastosowanie zaworów balansowych dynamicznych pozwala wyeliminować czasochłonną i kosztowną regulację instalacji. Należy  tylko ustawić zaprojektowany przepływ na zaworze i instalacja jest już gotowa do pracy.

Wybór odpowiednich zaworów równoważących pozwala nie tylko chronić środowisko, ale też oszczędzać pieniądze: prosty montaż pozwala skrócić czas trwanai inwestycji, możliwe jest zmniejszenie liczby zamontowanych zaworów - wystarczy zamontować je tylko przy odbiornikach końcowych.

Dynamiczne zawory równoważące zapewniają równowagę układu nawet kiedy pracuje on z minimalnym obciążeniem. Ma to olbrzymie znaczenie w dużych budynkach biurowo-handlowych, w których inwestor nie zdążył jeszcze wynająć całej powierzchni i nie ma potrzeby jej ogrzewania.

Przeczytaj także: Równoważenie dużych instalacji c.o. >>

W ofercie zaworów dostępnych na rynku można znaleźć różnego rodzaju zawory dynamiczne, dostosowane do ich przeznaczenia - zarówno zawory przeznaczone do regulacji przepływu i temperatury, jak i zawory, których zadaniem jest tylko regulacja dynamiczna przepływu.

Zawory dynamiczne ZETKAMA dostępne są w średnicach od  DN 15 do DN 900. Minimalna różnica ciśnień wymagana do poprawnej pracy zaworu to 16 kPa. Bardzo ważnym argumentem ułatwiającym montaż, konserwację oraz pracę zaworów jest technologia wymiennych wkładów. Bazą zaworu jest korpus, do którego możemy zamontować różne wkłady, w zależności od funkcji jakie mają pełnić.

Zawory mają zastosowanie w wielu urządzeniach, w których ważne jest automatyczne równoważenie oraz regulacja temperatury.  Są to m.in. klimakonwektory, centrale wentylacyjne czy belki chłodzące.

materiały: ZETKAMA

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl