Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Powstaje ośrodek badawczy nad budynkami zeroenergetycznymi

Redakcja RI  |  05.09.2013

Dzięki porozumieniu Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego i Wschodniego Klastra Budowlanego jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad budową budynków badawczo-laboratoryjno-produkcyjnych.

We wrześniu 2013, w miejscowości Łubniki (gm. Zabłudów, woj. podlaskie) rozpocznie się budowa jednej z najnowocześniejszych inwestycji w Polsce. Powstanie tutaj centrum badawcze, którego celem będzie stworzenie optymalnego wzorca budynku energooszczędnego opartego o technologię pasywną, dostosowanego zwłaszcza do trudnych warunków klimatycznych, charakterystycznych dla terenów Polski północno-wschodniej.

Dzięki prowadzonym tam badaniom zostanie opracowany optymalny wzorzec budynku o maksymalnie wysokich walorach użytkowych i nieznacznym wpływie na środowisko naturalne. W wyniku badań mają też zostać zminimalizowane koszty realizacji i eksploatacji budynku pasywnego, energooszczędnego oraz autonomicznego przy zachowaniu najlepszych parametrów energooszczędności.

Przeczytaj także: Skutki dyrektywy energetycznej UE dla właścicieli domów >>

Budynek składać się będzie między innymi z pomieszczeń badawczo-pomiarowych, gdzie znajdą się sale szkoleniowe i konferencyjne, pomieszczenia biurowe i administracyjne oraz miejsca przeznaczone na promocję poszczególnych firm wchodzących w skład klastra dodaje.

Dodatkowo powstaną dwie hale badawczo-produkcyjne. Linie produkcyjne zainstalowane w halach posłużą zarówno testowaniu powstałych tam materiałów w celu poprawy ich parametrów, jak również produkcji ulepszonych materiałów na potrzeby odbiorców zainteresowanych budownictwem pasywnym.

W ramach realizacji projektu przewidziano zakup najnowocześniejszych maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia badań w budynku badawczo – laboratoryjnym oraz budynkach badawczo-produkcyjnych.

Istotną częścią projektu są prace badawcze mające na celu stworzenie innowacyjnego systemu (metody) projektowania i wykonania budynków w technologii pasywnej, efektywnej w warunkach północno-wschodniej Polski.

Swym zakresem prace badawcze prowadzone w ramach projektu obejmą głównie badania przemysłowe wybranych składowych części domów pasywnych oraz ich wyposażenia i będą ukierunkowane na doskonalenie materiałów i urządzeń stosowanych w tej technologii oraz na opracowanie metod i technik zastosowania wyników badań w produkcji. Badania naukowe wdrożeniowe będą polegały na adaptacji metod i osiągnięć badań podstawowych do warunków produkcji w województwie podlaskim i  dostosowaniu produktu do wymogów rynku regionalnego. Podstawowymi metodami badawczymi w tej grupie będą badania laboratoryjne i obliczeniowe.

Przeczytaj także: Budynek energooszczędny – wprowadzenie >>

Przeprowadzenie badań przewidzianych w projekcie pozwoli na stworzenie optymalnego wzorca budynku energooszczędnego opartego o technologię pasywną, dostosowanego zwłaszcza do trudnych warunków klimatycznych, charakterystycznych zwłaszcza dla terenów Polski północno-wschodniej.

Projekt zakłada również upowszechnianie budownictwa pasywnego i energooszczędnego dlatego w ramach realizacji projektu przewidziana jest organizacja różnego rodzaju konferencji i seminariów jednodniowych, poświęconych tej tematyce. Konferencje i seminaria skierowane będą do firm budowlanych, architektów, inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, studentów itp.

Seminaria będą prowadzone przez specjalistów oraz praktyków z zakresu budownictwa pasywnego, między innymi przez wykładowców z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach, Politechniki Białostockiej, architekci z biura projektowego, którzy zaprojektowali pierwszy dom pasywny, znajdujący się w Smolcu pod Wrocławiem oraz specjaliści serwisu i automatycy.

Projekt będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


"Less waste" pod kątem instalatora - na co zwrócić uwagę » Za pomocą jakiego urządzenia podnieść ciśnienie wody w budynku mieszkalnym »
grzejnik armatura pompa
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Dobierz grzejniki do pomp ciepła i kondensatorów »


 Poznaj działanie nowoczesnej studni wodomierzowej »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
przewody preizolowane pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Jak wygenerować oszczędności stosując pompę woda/powietrze »

Poznaj korzyści płynące ze stosowania pomp wodnych »
rozwiązania pomiarowe pompa wodna
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Dołącz do klubu instalatora! Korzytaj z rabatów  »

strefa instalatora

 Czy w dzisiejszych czasach rozwiązania pomiarowe śą wystarczające »

Pompy ciepła opracowane z myślą o nowych wymaganiach »
rozwiązania pomiarowe pompy ciepła
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Poznaj nowe zastosowanie pomp w pralniach przemysłowych »

Skorzystaj z najtańszego programu do sporządzania świadectw energetycznych budynku »
wentylacja klatki schodwej program do rozliczeń
jestem na bieżąco »  korzystam z udogodnień »

 


Poznaj najważniejsze cechy użytkowe centrali rekuperacyjnej »

centrale rekuperacyjne

 Szybka i sprawna kanalizacja pomieszczeń w domu jednorodzinnym » Jak zabezpieczyć kocioł po sezonie grzewczym »
kanalizacja inwentaryzacja kotla grzewczego
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
5/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 5/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Wod-kan w inteligentnych budynkach
  • - Klimatyzatory – nowości i innowacje
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl