Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

SPIUG o etykietowaniu urządzeń grzewczych

Redakcja RI  |  13.09.2013

Dyrektywy 2009/125/WE – ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią oraz 2010/30/UE – w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią to regulacje, których zadaniem jest m.in. wspieranie na obszarze UE stosowania urządzeń charakteryzujących się wysoką efektywnością energetyczną.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, które od kilku lat brało aktywny udział w konsultacjach dotyczących zarówno kształtu zapisów prawnych zawartych we wspomnianych aktach prawnych, jak i terminologii wersji polskiej tych przepisów z zainteresowaniem i nadzieją przyjęło opublikowanie w języku polskim w Dzienniku Urzędowym UE L 239, tom 56 z dnia 6 września 2013 r. poniższych rozporządzeń:   

  • Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 811/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla ogrzewaczy pomieszczeń, ogrzewaczy wielofunkcyjnych, zestawów zawierających ogrzewacz pomieszczeń, regulator temperatury i urządzenie słoneczne oraz zestawów zawierających ogrzewacz wielofunkcyjny, regulator temperatury i urządzenie słoneczne;
  • Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 812/2013 z dnia 18 lutego 2013 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykiet efektywności energetycznej dla podgrzewaczy wody, zasobników ciepłej wody użytkowej i zestawów zawierających podgrzewacz wody i urządzenie słoneczne;
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 813/2013 z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych;
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 814/2013 z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla podgrzewaczy wody i zasobników ciepłej wody użytkowej.

Regulacje dotyczące etykietowania, a także wprowadzania wymagań LoT1 wskazują, że przyjęty kierunek jest jak najbardziej słuszny z punktu widzenia praktycznego wprowadzania efektywności energetycznej na poziomie gospodarstwa domowego.

Biorąc za wzór branżę AGD, gdzie podobne zasady oznakowania już funkcjonują, branża urządzeń grzewczych jest następną, która w praktyczny sposób wprowadza transparentne zasady oznakowania urządzeń pod katem ich efektywności energetycznej. Dzięki temu, użytkownik końcowy jest w stanie decydować obiektywnie o wyborze urządzenia.

Sam sposób znakowania  np. kotły tradycyjne G, kondensacyjne B, pompy ciepła np A czy A++, zdaniem SPIUG wydają sie sprawą wtórną. Potencjalny użytkownik będzie miał możliwość porównywania urządzeń grzewczych między sobą, a nie z produktami AGD. Jest to istotne z punktu widzenia całej branży instalacyjno-grzewczej, jeśli chodzi o stworzenie jednolitej bazy do tego typu porównań.

Ważnym z punktu widzenia polskich odbiorców jest zagadnienie dotyczące wdrażania w życie tej dyrektywy, a konkretnie przenoszenie jej implementacji na polski rynek. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, mając w pamięci wdrażanie w Polsce ustawy o efektywności energetycznej, która rodziła się w długim czasie, a tempo praktycznego wdrażania zawartych tam zapisów pozostawia, w dalszym ciągu wiele do życzenia.

Dodatkowo zaistniały też problemy związane z interpretacją niektórych zapisów, co ma negatywny wpływ na rozwój niektórych segmentów rynku instalacyjno-grzewczego, a czego należałby uniknąć w wypadku wprowadzania nowych aktów prawnych.

Jeżeli wdrażanie w/w dyrektyw pójdzie dobrze, to z pewnością będzie miało to pozytywny wpływ na rozwój rynku instalacyjno-grzewczego w Polsce. Nie należy jednak przeceniać tego wpływu, z uwagi na to, że w przeciwieństwie do sprzętu AGD, znaczący wpływ na decyzję o wyborze urządzeń grzewczych ma instalator. Natomiast etykietowanie jest skierowane bardziej do użytkownika końcowego.

Zakładając, że wizualizacja stopnia efektywności energetycznej danego urządzenia w postaci etykiet pozwoli użytkownikowi końcowemu zastanowić się nie tylko nad kosztem początkowym urządzenia grzewczego, ale także nad realnymi oszczędnościami w trakcie jego eksploatacji, może mieć to wpływ na to, że klient końcowy zacznie od instalatora wymagać, aby instalował kocioł, pogrzewacz do wody czy pompę ciepła, które są nie tylko tanie w zakupie ale zapewniają w przyszłości mniejsze zużycie gazu, oleju opałowego czy energii elektrycznej.

Takie podejście może przyczynić się do zwiększenia znaczenia urządzeń o wysokiej sprawności , do których należą np. kotły kondensacyjne, pompy ciepła, instalacje kolektorów słonecznych czy instalacje do mikrokogeneracji. Zwiększenie popularność tego typu urządzeń i masowość ich stosowania, może w konsekwencji poprawić ich dostępność dla klientów, którzy wcześniej z powodu kosztów inwestycji nie mogli sobie na nie pozwolić.

Większy wpływ na rozwój rynku z pewnością będzie miało wprowadzenie regulacji LoT1. W konsekwencji z rynku mogą wypaść produkty producentów, którym z uwagi na małą ilość sprzedawanych urządzeń, nie będzie sie opłacało inwestowanie w zmianę konstrukcji, aby spełnić nowe wymagania.

Samo etykietowanie raczej nie spowoduje w szybkim tempie zniknięcia z rynku produktów, których sprawność bądź efektywność energetyczna będzie znacznie niższa od nowoczesnych urządzeń, ale za to znacznie tańszych niż te bardziej efektywne energetycznie.

Podsumowując, zdaniem SPIUG jest to krok dobrym kierunku i jest zgodny z polityką Stowarzyszenia w promowaniu szerokiego stosowania nowoczesnych energooszczędnych urządzeń.

Janusz Starościk
prezes zarządu SPIUG
Warszawa, 10.09.2013

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl