Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Ferro – dobry wynik na trudnym rynku

Waldemar Joniec  |  13.09.2013
Prezes zarządu FERRO Aneta Raczek
Prezes zarządu FERRO Aneta Raczek

Spółka zaprezentowała w dniu 10.09. br. dane dotyczące jej wyników za pierwsze półrocze 20013 r.

Rynek polski stanowił 46% sprzedaży, rynek czeski 31%, słowacki 8% i rumuński 6%. Pozostałe rynki miały 9% udział w skonsolidowanych przychodach. W ujęciu produktowym największy udział w przychodach uzyskały baterie i akcesoria łazienkowe (59%) oraz zawory (31%).

Skonsolidowany zysk netto Grupy FERRO w tym czasie wyniósł 10,4 mln zł wobec 7,2 mln zł uzyskanego rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio: 129 mln zł wobec 140,3 mln zł w poprzednim roku. EBITDA osiągnęła poziom 18 mln zł, jest to wzrost o 18,8%, a marża EBITDA wzrosła do 14%.

„Te 18 mln zł EBITDA wypracowane w tak trudnym okresie jest efektem głównie optymalizacji procesów wewnętrznych. Przy słabszych przychodach tym ważniejsze jest optymalne zarządzanie klientami i portfolio produktów, co pozwala osiągać zadowalające wskaźniki na wszystkich poziomach" – wskazywała Aneta Raczek, prezes zarządu FERRO.

Przeczytaj także: ISH 2013. Pełna relacja

„W II kwartale firma odnotowała lekką stabilizację koniunktury. O ile w I kwartale spadek przychodów wyniósł 9%, to w II kwartale 7,5%, co też wynika z negatywnych tendencji kursów walut, a także słabego rynku zwłaszcza w Polsce i Czechach. W 2013 roku oczekujemy dalszego spadku kosztów finansowych, związanego z obniżaniem zadłużenia Grupy i spadkiem stóp procentowych" – powiedział Artur Depta, wiceprezes odpowiedzialny w FERRO za finanse.

Zobacz także: Sposoby zmniejszania strat wody (cz. 2)

Kierownictwo firmy dostrzega sygnały poprawy sytuacji w branży i oczekuje umiarkowanych  wzrostów, jednak nie na tyle dużych aby odrobić do końca br. spadki z I i II kw. Ponadto wskazywało na zmiany w funkcjonowaniu rynku i wzrost znaczenia marketów budowlanych w dystrybucji artykułów instalacyjnych. Poinformowało też, o przeniesieniu z Chin do Europy produkcji rozdzielaczy, m.in. w celu zapewniania wysokiej jakości obsługi klientów.

Firma wprowadziła też w ostatnim czasie wiele nowych produktów, m.in. pompy obiegowe Weberman, armaturę kuchenną i łazienkową, boksy podtynkowe, baterie podokienne i wielootworowe oraz termostatyczne.

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl