Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Debata Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa podczas targów INFRASTRUKTURA 2013

Redakcja RI  |  10.10.2013

23 października br., podczas XI Targów Budownictwa Drogowego, Kolejowego oraz Zarządzania Ruchem „Infrastruktura” 2013, odbędzie się debata organizowana przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa na temat efektywnych sposobów kontroli kosztów i terminów realizacji robót.

Przeczytaj także: Rynek instalacji grzewczych w II kwartale 2013 roku >>

Przygotowanie i realizacja inwestycji budowlanej to skomplikowany proces, który obejmuje czynności analityczne, koncepcyjne, ekonomiczne, projektowe, wymaga także dopilnowania procedur administracyjnych i przetargowych oraz zrealizowania robót i odbioru inwestycji. Zadanie musi zostać tak zaplanowane, aby jego realizacja odbywała się zgodnie z prawem, w zdefiniowanym czasie, za określone środki finansowe oraz przy utrzymaniu założonych norm jakościowych.

We wstępnej fazie projektu szacunki odbywają się zwykle na podstawie prognoz i przewidywań ekspertów z branży. Obliczenia szczegółowe są możliwe dopiero po dokładnym zdefiniowaniu zakresu projektu, kiedy znane są już ilości materiałów budowlanych, liczba zaangażowanych w projekt wykonawców, metody realizacji, wykorzystanie nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań etc.

Każda inwestycja budowlana obarczona jest ryzykiem nieprawidłowego wykonania, a także przekroczenia zaplanowanych kosztów lub czasu realizacji. Mimo wyliczeń przeprowadzanych na etapie dokumentacji wstępnej, w licznych opracowaniach naukowych i analizach publikowanych również przez instytucje unijne, wskazuje się, że przeciętny wzrost kosztów robót budowlanych na etapie realizacji wynosi około 20%.

Te różnice wynikają często z uchybień i niedoszacowań w dokumentacji projektowej. Zdarza się jednak, że w trakcie realizacji pojawiają się nieplanowane roboty, których wykonanie jest niezbędne do finalizacji zamówienia.

Wzrost kosztów inwestycji to rodzaj ryzyka, które może być kontrolowane, a prawidłowe zarządzanie nim skutkuje racjonalizacją kosztu realizacji robót budowlanych.

O tym jak optymalizować koszty robót budowlanych, prowadzić dokumentację, aby niedoszacowanie było zminimalizowane, a koszt robót budowlanych mieścił się w przyjętym przez strony zakresie, będzie można dowiedzieć się podczas panelu dyskusyjnego pt. „Wpływ kosztu projektu na wzrost kosztu i czasu realizacji inwestycji w sektorze infrastruktury”.

Więcej: www.infrastruktura.info

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl