Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

KNXecoBMS – otwarty standard automatyki do budynków energooszczędnych

Redakcja RI  |  31.10.2013
Schneider Electric

Firma Schneider Electric wprowadziła na rynek serię ekonomicznych, ekologicznych i efektywnych energetycznie produktów KNXecoBMS z rodziny produktów automatyki budynkowej w technologii KNX.

Przeczytaj także: SmartStruxure Lite - sterowanie małymi i średnimi instalacjami >>

Zastosowanie urządzeń z serii KNXecoBMS, umożliwiających sterowanie praktycznie wszystkimi instalacjami w domu, pozwala na zyskanie znacznych oszczędności w wydatkach na media. 

Sterowanie Oświetleniem

Korzyści ekonomiczne przy sterowaniu oświetleniem mogą sięgnąć do 30% kosztów oświetlenia. Oszczędności uzyskuje się przez:

  • Automatyczne załączanie oświetleniem po wykryciu ruchu przez czujniki ruchu i wyłączenie po nastawionym czasie (klatki schodowe, korytarze, garaże, łazienki, toalety, garderoby, oświetlenie zewnętrzne ciągów komunikacyjnych).
  • Załączenie oświetlenia po wykryciu obecności przez czujniki obecności i dostosowanie do oświetlenia naturalnego (stanowiska pracy w biurach).
  • Zmniejszenie natężenia oświetlenia za pomocą ściemniaczy (salon TV, korytarz, kuchnia).

Przy zastosowaniu ściemniaczy oprócz aspektów ekonomicznych uzyskujemy miękki start eliminując duże prądy rozruchowe. Ponadto  zmniejszenie napięcia sieciowego o 10% podwaja żywotność żarówek.

Koszt urządzeń do sterowania 24 obwodami załącz/wyłącz, 4 obwodami ściemnij/rozjaśnij z  5 miejsc oraz z możliwością uzyskania funkcji grupowych, centralnego wyłączenia, scen świetlnych – ok. 4000 zł netto.

Sterowanie żaluzjami

Oszczędność energii przez poprawę izolacji cieplnej  podczas mrozów i silnego wiatru opuszczając żaluzje. Pozyskiwanie energii  podczas odpowiedniego nasłonecznienia w zimie poprzez absorbcję energii naturalnej do wnętrza budynku podnosząc żaluzje.

Koszt urządzeń do sterowania 12 żaluzjami lub roletami z 3 miejsc za pomocą 3 sensorów multifunkcyjnych 4-krotnych z możliwością uzyskania funkcji podnoszenia/opuszczania indywidualnie w dowolnych grupach, centralnie – ok. 3000 zł netto.

Sterowanie komfortem

Korzyści ekonomiczne przy zastosowaniu automatyki do sterowani komfortem mogą  przynieść  do 40% realnych oszczędności kosztów ogrzewania. Oszczędności uzyskuje się poprzez:

  • Indywidualną kontrolę temperatury w poszczególnych strefach grzewczych (grzanie/chłodzenie tylko tam i tylko wtedy kiedy jest to potrzebne).
  • Tryby pracy komfort/standy/noc/Frost protection i  z nastawami temperatur odpowiednio 21/19/17/7 stopni (obniżenie temperatury o 1 stopień przynosi oszczędności rzędu 5-6%.
  • Integrację z czujnikami otwarcia okien (wyłączenie ogrzewania po otwarciu okna).

Koszt urządzeń do sterowania 6 strefami grzewczymi, 2 fancoilami – 6000 zł netto

Integracja systemów w budynku

Zintegrowanie systemów w budynku może przynieść do 45% realnych oszczędności ogólnych kosztów budynków. Najważniejszą kwestią przy stosowaniu rozwiązań technologii KNX jest stopień efektywności energetycznej jaki można osiągnąć poprzez integrację wszystkich instalacji występujących w budynku i konfigurację systemów w taki sposób aby ze sobą współdziałały i wzajemnie się uzupełniały.

Integrując wszystkie systemy w budynku: ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, żaluzje/rolety uzyskujemy możliwość optymalnego wykorzystania energii i eliminujemy wzajemne zwalczanie systemów np. grzania i chłodzenia.

Koszty urządzeń z serii KNXecoBMS

Zestaw umożliwiający sterowanie instalacjami - komfortem, oświetleniem, żaluzjami/roletami w  budynku (np. dom z salonem, kuchnią, łazienką, garderobą  i 3 sypialniami) z 6 strefami grzewczymi, 2 klimakonwektorami, 24 obwodami załącz/wyłącz, 4 obwodami ściemnij/rozjaśnij, 12 żaluzjami/roletami z multifunkcyjnym termostatem z LCD w każdej strefie i dodatkowymi przyciskami wielokrotnymi, czujnikami ruchu i obecności  oraz ze zdalnym dostępem do wszystkich funkcji budynku po wi-fi i przez internet z iphona lub tableta – kosztuje ok. 15 000 zł netto.

materiały: Schneider Electric

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl