Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Certyfikacja LEED a izolacje techniczne

Redakcja RI  |  06.11.2013
Armacell

Certyfikacja LEED to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów na potwierdzenie, że wznoszony lub odnawiany budynek jest energooszczędny, zrównoważony i cechuje się minimalnym negatywnym oddziaływaniem na otoczenie.

Aby obiekt mógł otrzymać odpowiedni certyfikat, musi być wzniesiony przy użyciu właściwych materiałów, w tym izolacji technicznych.

Program certyfikacji LEED zmienia podejście do projektowania, konstruowania i zarządzania budynkami. Podczas procesu weryfikacji przez niezależnych specjalistów wszystkie te parametry budynku, jak: bniżenie zużycia energii i wody, dostęp do światła dziennego czy wykorzystanie przyjaznych środowisku materiałów, są analizowane i nadawana jest im wartość punktowa, dzięki czemu otrzymany wynik jest obiektywną oceną obiektu.

Przeczytaj także: Poradnik. Konserwacja instalacji grzewczej, klimatyzacyjnej, solarnej >>

Na podstawie liczby zdobytych punktów przyznawany jest również certyfikat na odpowiednim poziomie: Certified, Silver, Gold i Platinium.

Dokument ten ma wartość dla użytkowników, społeczności lokalnej oraz właścicieli budynków zarówno ze względu na aspekt ekologiczny, jak i finansowy. Biurowce, hotele czy apartamentowce akredytowane w systemie LEED są bowiem bardziej wartościowe, a dział marketingu inwestora zyskuje dodatkowe narzędzie promocji.

Aby ubiegać się o certyfikat LEED należy rozpocząć starania już podczas wstępnych prac koncepcyjnych i projektowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na dobór izolacji technicznych przeznaczonych do zabezpieczania instalacji grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych chłodniczych i kanalizacyjnych.

Odpowiednio dobrane otuliny zmniejszą straty energii, zwiększą komfort akustyczny i zabezpieczy przed powstawaniem grzybów i pleśni, co pozwoli na uzyskanie kolejnych punktów w systemie LEED.

Punktujące izolacje

System LEED podzielony jest na 5 podstawowych i 2 uzupełniające kategorie, w których łącznie zdobyć można 110 punktów. Aby otrzymać certyfikat na podstawowym poziomie (Certificate) wystarczy zdobyć 40 punktów. Najwyższy poziom Platinum otrzymać można za 80 punktów i więcej. Dodatkowo certyfikacja dostępna jest w kilku rodzajach, w zależności od typu i przeznaczenia budowanego obiektu (np. nowe budynki, szkoły czy handel detaliczny).

Poniższa tabela ilustruje kategorie LEED i poszczególne kredyty, w których izolacje techniczne przyczyniają się do zdobywania punktów certyfikacyjnych.

Kategoria kredytowa LEED

Wymagania LEED

Zastosowanie izolacji technicznych Armacell

Energia i atmosfera (EA)

Warunek EA 2

Minimalne parametry energetyczne

Oszczędności energii powyżej wartości wyjściowych

≥ 10% dla nowych konstrukcji

≥ 5% dla większych renowacji

Elastyczne izolacje elastomerowe Armacell mogą przyczyniać się do oszczędności energii dla systemów HVAC, kanalizacyjnych i chłodniczych

Kredyt EA 1 (1-19 punktów)

Optymalizacja wydajności energetycznej

Zespół Projektowy tworzy model energetyczny lub stosuje odpowiednie wytyczne projektowe

 

Elastyczne izolacje elastomerowe Armacell mogą przyczyniać się do wyższych poziomów efektywności energetycznej i oszczędności

Jakość środowiskowa wnętrz (IEQ)

Warunek IEQ 3 (Szkoły)

Minimalne parametry akustyczne

Systemy HVAC nie przekraczają 45 dBA, czasy rewerberacji (RT) w kluczowych przestrzeniach nauczania zgodne z S12.60-2002

Izolacje Armaflex najbardziej efektywnie radzą sobie z problematycznymi hałasami HVAC niskiej do średniej częstotliwości 250 Hz do 1000 Hz

Kredyt IEQ 3.2 (NC, Szkoły / 1 pkt) Plan zarządzania IAQ – przed oddaniem budynku

Testowanie wietrzenia i jakości powietrza; potwierdzenie że zanieczyszczenia  są poniżej dozwolonych poziomów

Izolacje Armaflex są wolne od włókien, formaldehydów, nie niszczeją i mają niską zawartość lotnych związków organicznych; mają gładką powierzchnię skierowaną do strumienia powietrza

Kredyt IEQ 4.1 (1 punkt)

Niskoemisjyjne materiały – kleje i uszczelniacze

 

Kleje muszą spełniać zasadę SCAQMD 1168 lub certyfikację GREENGUARD Children & Schools

 

Kleje Armaflex 520 BLV oraz Armaflex Spray Contact Adhesive spełniają zasadę SCAQMD 1168 i są objęte certyfikatem GREENGUARD Children & Schools

Kredyt IEQ 7 / 7.1 (1 punkt)

Komfort termiczny – project

Systemy HVAC zgodne ASHRAE

55-2004

Izolacje Armaflex przyczyniają się do otoczenia komfortowego termalnie

Kredyt IEQ 9 (szkoły, 1 pkt)

Ulepszone parametrt akustyczne

Systemy HVAC nie przekraczają 40 dBA w kluczowych przestrzeniach nauczania, zgodnie z ANSI S12.60-2002

Izolacje Armaflex najbardziej efektywnie radzą sobie z problematycznymi hałasami HVAC niskiej do średniej częstotliwości 250 Hz do 1000 Hz

Kredyt IEQ 10 (szkoły, 1 pkt)

Zarządzanie pleśnią

Osiągnięcie IEQ c3.1, c7.1, c7.2

• Projekt systemu HVAC aby obniżyć RH do 60% lub mniej w każdym momencie

• Bieżący program zarządzania IAQ zgodny ze standardem EPA

Wszystkie izolacje Armacell przeznaczone do rur i kanałów zawierają wbudowana antymikrobową ochronę Microban, spełniającą swoją rolę przez cały okres życia izolacji

Innowacyjność i projekt (ID)

Kredyt ID 1 (1 pkt)

Innowacje w projekcie – materiały niskoemisyjne

Kredyt może zostać zdobyty poprzez jakąkolwiek kombinację Innowacji w projekcie i Przykładnej wydajności

Wszystkie izolacje i kleje o niskiej zawartości lotnych związków organicznych certyfikowane zgodnie z GREENGUARD Children & Schools jako produkty niskoemisyjne.

 

Maria Witkowska, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl