Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

SPIUG o zmianach w programie dopłat do kolektorów słonecznych NFOŚiGW

Redakcja RI  |  18.11.2013

SPIUG stoi na stanowisku, że dyskusja wokół zasad dofinansowania instalacji solarnych to doskonała okazja do opracowania i wprowadzenia zasad, które nie będą preferować jakiejkolwiek technologii, a podstawowym kryterium oceny instalacji będzie efektywność działania kolektorów.

Przeczytaj także: Dyskusja ws. kontynuacji programu dopłat do kolektorów słonecznych >>

Pierwotnie opracowane przez NFOŚiGW zasady udzielania dopłat - dofinansowania do powierzchni brutto - zostały wprowadzone dla ułatwienia wszystkim zasad obliczania wielkości dofinansowania i mocno ożywiły rynek kolektorów słonecznych w Polsce.

Efektem ubocznym takiego systemu naliczania dotacji stało się oferowanie kolektorów o niskiej jakości, ale o dużej powierzchni brutto. Fakt ten doprowadził do wprowadzenia zmian w systemie udzielania dopłat, których wynikiem była widoczna preferencja kolektorów płaskich.

Technologicznie kolektory płaskie i próżniowe to dwie różne technologie i nie można wprost porównywać ich powierzchni czynnej. Z racji konstrukcji w przypadku kolektorów płaskich występuje niewielka różnica pomiędzy powierzchnią brutto a czynną kolektora. Na ogół jest to kilka procent, w przypadku kolektorów próżniowych ta różnica jest większa i sięga często kilkudziesięciu procent, w zależności od porównywanych kolektorów.

SPIUG, wykorzystując różne programy do projektowania instalacji kolektorów słonecznych, przeprowadził obliczenia dot. wysokości dopłat NFOŚiGW wg zmienionych zasad. Symulacje zostały wykonane przy nowych założeniach proponowanych przez NFOŚiGW dla różnych kolektorów słonecznych. Na podstawie uzyskanych wyników można dojść do następujących wniosków:

  • odnosząc się do wartości bezwzględnych tj. w przeliczeniu na m2, widać wyraźnie, że nowy system, obniża rzeczywistą kwotę dopłaty niezależnie od typu kolektora. W wypadku kolektorów próżniowych rzeczywista kwota dopłaty jest niższa niż w wypadku kolektorów płaskich. Porównując wydajności energetyczne obydwu zestawów, kolektory próżniowe są w stanie dostarczyć więcej energii w porównaniu do systemów z kolektorami płaskimi porównywalnej jakosci.
  • badając dokładnie osiągnięte wyniki można zauwazyć, że nowy system „faworyzuje” układ z kolektorami płaskimi. Teraz przeciętny inwestor na system z kolektorami słonecznymi płaskimi otrzyma dotację wyraźnie większą niż na system z kolektorami próżniowymi. Ta różnica naszym zdaniem może spowodować odejście przeciętnego klienta od zakupów kolektorów próżniowych (zazwyczaj droższych), na rzecz kolektorów płaskich, bo jego wkład własny będzie zdecydowanie mniejszy.
  • dofinansowanych będzie zdecydowanie więcej do kolektorów, które wyprodukują mniej energii, jaką w rzeczywistości dostarczymy do budynków, a to z kolei obniża zdecydowanie zamierzony w akcji efekt.
  • nowe zasady powodują, że główną rolę rolę gra teraz powierzchnia apertury zamiast powierzchni brutto. Może nie jest to do końca idealne rozwiązanie, ale na pewno w zdecydowany sposób promuje powierzchnię pracującą kolektora, a nie tylko tą zajmującą miejsce na dachu.

Uzależnianie dofinansowania od powierzchni apertury SPIUG ocenia jako dobry ruch, jednak zdaniem organizacji w tego typu dotacjach korzystniej byłoby odnosić się do średniorocznych uzysków energetycznych, które jest w stanie podać każdy producent na podstawie badań i certyfikatów. To pozwoli na wyeliminowanie problemów związanych z powierzchniami, a dodatkowo z parametrami typu sprawność optyczna itp., które mają wpływ na pracę systemu solarnego.

Przeczytaj także: Stanowisko Koalicji Klimatycznej ws. zrównoważonego modelu rozwoju OZE >>

Według SPIUG, słuszną metodą wyliczenia dotacji byłoby wyliczenie uzysku jednostkowego (kWh/m2) dla dane go kolektora na podstawie danych z certyfikatu. Uzysk musiałby spełniać warunek pokrycia energią słoneczną zapotrzebowania na ściśle wyznaczonym poziomie w referencyjnej instalacji. Symulacje w sposób identyczny dla każdego kolektora musiałby wykonać ktoś niezależny od producentów i dostawców. Następnie kolektor umieszczany byłby na liście wraz z informacją o uzysku jednostkowym z powierzchni czynnej i wysokością dotacji do 1m2 powierzchni czynnej tego kolektora.

materiały: SPIUG

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl