Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Nowoczesne techniki instalacyjne w szpitalnictwie. Relacja

Redakcja RI  |  28.11.2013
WJ

26 września 2013 r. w warszawskim Domu Technika spotkali się specjaliści od technik instalacyjnych stosowanych w obiektach służby zdrowia i szpitalach.

Było to już XI Seminarium Ogólnokrajowe „Nowoczesne techniki instalacyjne w szpitalnictwie” zorganizowane przez Główną Sekcję Techniki Instalacyjnej w Szpitalnictwie Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Wzięli w nim udział przedstawiciele służb technicznych obiektów szpitalnych, służb eksploatacyjnych przedsiębiorstw ciepłowniczych i organów samorządowych ds. lecznictwa, projektanci oraz producenci technologii i urządzeń.

Przeczytaj także: Sterowanie urządzeniami przeciwpożarowymi w obiektach budowlanych. Relacja z konferencji >>

Dyskutowano o ochronie ppoż. w szpitalnictwie, przepisach ją regulujących i stosowanych rozwiązaniach instalacji ogrzewczych i wentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz wodno-kanalizacyjnych, a także gazów medycznych. W wystąpieniach prezentowano m.in. nowoczesne techniki instalacyjne i rozwiązania poprawiające stan techniczny oraz usprawniające modernizację obiektów szpitalnych i ich eksploatację.

Praktyczne zagadnienia ochrony przeciwpożarowej w takich obiektach zaprezentował mł. bryg. Krzysztof Demidziuk z Komendy Głównej ­Państwowej Straży Pożarnej. O tym, jak stosować systemy ogniochronne, mówił Tomasz Cybula z Alfaseal Group, a Rafał Kazimierski z Sanitec Koło wskazywał, jak przygotować i wyposażyć pomieszczenia sanitarne dla niepełnosprawnych.

Projektowanie bezpiecznej instalacji wodnej w obiektach służby zdrowia było tematem wystąpienia Bogdana Mężyka i Marcina Nowakowskiego z Grohe Polska, a unikanie bakterii Legionella i oszczędne przygotowywanie ciepłej wody – Rafała Kowalskiego z Taconova. Marcin Malicki z New Energy Transfer informował, jak szpitale mogą produkować energię elektryczną, ciepło i chłód na swoje potrzeby, natomiast Marcin Cisowski (Smay) przedstawił SmayLab – system do regulacji ilości powietrza w pomieszczeniach laboratoryjnych.

O ochronie dróg ewakuacyjnych przed zadymieniem mówił Piotr Urasiński z BSH Klima, a o trwałych i komfortowych systemach kanalizacyjnych Rafał Jankowski (Poliplast).

Dorota Kozłowska zaprezentowała system firmy Fermacell do zabezpieczeń przegród ppoż. w budownictwie szpitalnym. Grzegorz Ojczyk z Herz Armatura i Systemy Grzewcze radził, jak unikać błędów w procesie termomodernizacji i eksploatacji instalacji, a o centralach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w wykonaniach specjalnych mówił Dariusz Stefanowski z firmy Klimor.

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl