"Czujemy się oszukani!" Reakcja środowiska na najnowszą wersję projektu ustawy o OZE

Redakcja RI  |  17.01.2014

List otwarty do Pana Premiera Donalda Tuska w sprawie polityki rządu dotyczącej odnawialnych źródeł energii, wystosowany przez organizacje branżowe, pozarządowe, ws. najnowszego projektu ustawy o OZE, przedstawionego 31 grudnia 2013 roku.

Szanowny Panie Premierze!

Czujemy się oszukiwani. Jako obywatele, naukowcy, przedsiębiorcy, działacze społeczni i podatnicy. Czujemy się oszukiwani od wielu lat, w czasie których przedstawiciele rządu, któremu Pan Premier przewodniczy, wmawiają nam i całej opinii publicznej, że energetyka odnawialna nie jest dla nas i naszej gospodarki dobrym rozwiązaniem.

Przeczytaj: Ustawa o OZE - nowy tekst projektu >>

Panie Premierze, skąd to przekonanie? Czy zdaje Pan sobie sprawę, że ceny urządzeń produkujących energię odnawialną na rynku światowym stale spadają, a drobni inwestorzy już teraz przeznaczają na ich zakup kilkaset miliardów dolarów rocznie? Czy wie Pan, jak duże znaczenie mają odnawialne źródła energii w planach energetycznych zdecydowanej większości rozwiniętych i rozwijających się krajów świata? Czy miał Pan okazję zapoznać się z danymi z Niemiec wskazującymi, że między innymi energia słoneczna będzie dla prosumentów w ciągu najbliższych miesięcy w pełni konkurencyjna cenowo z energią z węgla? Czy spotkał się Pan – choć raz – z polskimi producentami i eksporterami urządzeń dla energetyki odnawialnej? Czy widział Pan ich fabryki, sklepy, statystyki sprzedaży? Czy naprawdę uważa Pan, że ten rynek nie istnieje, tylko dlatego, że tworzą go mali producenci, którzy skupieni na swojej pracy nie mają czasu ani możliwości wydeptywać chodników w Ministerstwie Gospodarki i Kancelarii Rady Ministrów?

Czujemy się oszukiwani jako społeczeństwo, ponieważ straszy nas się wzrostem cen energii z powodu dopłat do energii odnawialnej, a równocześnie Polska nieprzerwanie dopłaca do wydobycia węgla (wg danych OECD dopłaty sięgają 2-3 mld zł rocznie), a od niedawna – pomimo programu oszczędności budżetowych – także do projektu atomowego. Wspierając te technologie utrwalamy w Polsce system energetyczny, który do końca swoich dni będzie wymagał wzrastających subwencji. Pomocy nie otrzymu ją natomiast naprawdę potrzebujące tego technologie – najnowocześniejsze, innowacyjne i przyszłościowe, co oznacza, że wsparcia potrzebują tylko na początku swojego procesu rozwoju.

Energetyka odnawialna to gigantyczne zyski związane z powstaniem w Polsce zupełnie nowego, innowacyjnego sektora rynku, a co za tym idzie przyrostem ilości miejsc pracy, zwiększeniem możliwości rozwoju obszarów wiejskich i nowoczesnej infrastruktury energetycznej. To także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju i spadek kosztów importu surowców energetycznych (za który Polska płaci około 70 mld zł rocznie). Energetyka odnawialna pozwala wszystkim na produkowanie energii i dzielenie się nią. Innymi słowy – wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oznacza skok cywilizacyjny całej gospodarki, porównywalny do upowszechnienia Internetu.

Dlatego jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją związaną z pracami nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Proponowane w projekcie regulacji rozwiązania zamkną możliwości rozwoju energetyki odnawialnej. Będą one korzystne głównie dla dużych koncernów energetycznych, które na niespotykaną w świecie skalę produkują „zieloną” energię w technologii spalania wielopaliwowego – współspalania węgla z importowaną (z ponad 20 państw) biomasą. Jest to technologia nieefektywna i generalnie niewspierana w innych państwach Unii Europejskiej. Żadne wsparcie nie jest zaś skierowane do obywateli (potencjalnych prosumentów, czyli zarazem producentów i konsumentów energii) oraz do technologii lokalnego wytwarzania tzw. „zielonego ciepła”. Co więcej, proponowany projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii nie zapewni wypełnienia celów dyrektywy unijnej o promocji odnawialnych źródeł energii. Naraża to nasz kraj i nas – podatników, na ogromne kary ze strony Komisji Europejskiej w nowym postępowaniu za nieprawidłową implementację.

Panie Premierze, apelujemy do Pana o spojrzenie strategiczne i długoterminowe na politykę energetyczną Polski. Prosimy Pana o odrzucenie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii przedstawionego przez Ministerstwo Gospodarki (wersja 4.1) jako szkodliwego dla polskiej energetyki, gospodarki i społeczeństwa. Uważamy, że należy powrócić do wypracowanych rozwiązań dla energetyki rozproszonej, z pełni skonsultowanego poprzedniego projektu ustawy OZE z 2012 roku, otwartego na rozwój energetyki obywatelskiej. Oczekujemy również, że stworzy Pan warunki do uczciwej debaty eksperckiej na temat planów rozwoju energetyki w Polsce i zaprzestanie dyskryminacji i oczerniania odnawialnych źródeł energii w oczach obywateli.

Sygnatariusze listu:

 • Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej - Grzegorz Wiśniewski, prezes
 • Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła - Paweł Lachman, prezes
 • Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych - Janusz Starościk, prezes
 • Fundacja Rozwoju Energetyki Słonecznej - Ryszard Ciach, prezes
 • Klaster 3x20 - Jan Popczyk, prezes
 • Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne - Beata Kępińska, prezes
 • Polskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła - Tomasz Mania, v-ce prezes
 • Polska Korporacja Techniki SGGiK - Tadeusz Jassa, prezydent
 • Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego - Sylwia Koch-Kopyszko, prezes
 • Pomorskie Konsorcjum 3x20 - Edward Licznerski, prezes
 • Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość - Krzysztof Brzozowski, prezes
 • Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki - Stanisław M. Pietruszko, prezes
 • Polska Izba Ekologii - Grzegorz Pasieka,prezes
 • Koalicja Klimatyczna - Zbigniew Karaczun, ekspert

materiały: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla CiebieZaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zbliża się zima 100-lecia? Z jakim urządzeniem zaoszczędzisz najwięcej »

oszczednosc energiiO czym dowiesz się na międzynarodowym spotkaniu instalatorów »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
7-8/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2021
W miesięczniku m.in.:
 • - Nowe kotły gazowe
 • - Retencja wód opadowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl