Polski rynek pomp ciepła wzrósł w 2013 roku

Redakcja RI  |  06.02.2014

W 2013 roku w Polsce sprzedało się o około 20% więcej pomp ciepła w stosunku do poprzedniego roku. Tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa urządzeń korzystających z powietrza jako dolnego źródła ciepła.

Taka wartość wzrostu została określona w wyniku badania przeprowadzonego przez PORT PC na początku stycznia 2014 roku. Badanie obejmowało pięć typów pomp ciepła: solanka/woda, woda/woda, bezpośrednie odparowanie w gruncie/woda, powietrze/woda oraz powietrze/woda tylko do c.w.u..

Przeczytaj taże: Elektryczne pompy ciepła niezbędne dla gospodarki. Badania Instytutu Fraunhofer ISE >>

Na popularności w ostatnim czasie zdecydowanie zyskują powietrzne pompy ciepła. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się pompy ciepła tylko do c.w.u. co pozwoliło na osiągnięcie wzrostu na poziomie ok. 40% w 2013 roku. Należy również wspomnieć, że poza największym przyrostem rynku jest to rodzaj urządzeń, których sprzedaje się najwięcej (około 7800 sztuk w 2013 roku).

Stosunkowo duży jest przyrost rynku pomp ciepła służących do ogrzewania budynków i ciepłej wody typu powietrze/woda, który wynosi około 26%. Pompy ciepła typu solanka/woda w dalszym ciągu wybierane są przez inwestorów jako jedno z najbardziej efektywnych energetycznie a zarazem najbardziej energooszczędnych rozwiązań do zapewnienia komfortu cieplnego w budynku. Ilość sprzedanych urządzeń tego typu w 2013 roku utrzymała się jednak na podobnym poziomie do poprzedniego roku.

Zdaniem Prezesa Zarządu PORT PC Pawła Lachmana rok 2013 można uznać za udany. „Widać, że pompy ciepła znajdują coraz większe zastosowanie. Jest to również wynik wzrostu zaufania do technologii. W 2014 roku należy się spodziewać jeszcze większego wzrostu rynku urządzeń sięgającego ponad 30 %. Po tym jak w marcu 2013 Komisja Europejska w wydanej decyzji przedstawiła precyzyjne  korzystne sposoby rozliczania energii ze źródeł odnawialnych dla pomp ciepła, będzie możliwe większe wsparcie finansowe tych urządzeń np. poprzez nowy program NFOŚiGW „Prosument”. Jestem przekonany, że rok 2014 będzie w technologii grzewczej przełomowym dla rozwoju rynku pomp ciepła w Polsce” - podsumowuje Paweł Lachman.

Według PORT PC całkowita liczba sprzedanych w 2013 roku pomp ciepła na polskim rynku wyniosła 15000 sztuk. W stosunku do krajów zachodnich jest to w dalszym ciągu rynek będący w początkowej fazie rozwoju, jednak perspektywy są bardzo obiecujące.

Porównując 20% przyrost polskiego rynku pomp ciepła do 0,8% rynku niemieckiego, mamy się czym chwalić. Warto jednak pamiętać, że rynek niemiecki to rynek rozwinięty. Co roku instaluje się tam ponad 70 000 pomp ciepła, dlatego też pomimo niewielkiego wzrostu rynku, nasi zachodni sąsiedzi traktują ubiegły rok jako bardzo dobry pod względem sprzedaży, biorąc pod uwagę wzrost cen energii elektrycznej w kraju.

Przeczytaj także: Jak w Niemczech promuje się oze - rozporządzenie EnEV >>

W Niemczech, podobnie jak w Polsce, obserwuje się podobny trend – zainteresowanie powietrznymi pompami ciepła wzrasta. Dobre wyniki w ubiegłym roku odnotował także rynek pomp ciepła w Szwecji. Skandynawowie po przeprowadzonym badaniu oszacowali ogólny wzrost rynku na 4 %, głównie za sprawą pomp ciepła zasilanych powietrzem wyrzutowym (+9 %w skali roku).

Po wprowadzeniu we wrześniu 2013  roku przez Komisję Europejską nowych rozporządzeń etykietowania urządzeń grzewczych, pompy ciepła jako jedne z najbardziej efektywnych energetycznie urządzeń otrzymają najwyższe klasy energetyczne (A+, A++, oraz w kolejnych latach A+++). Można się więc spodziewać w najbliższych latach w Polsce, znacznego wzrostu rynku pomp ciepła, szczególnie pomp ciepła typu powietrze/woda.

materiały: PORT PC

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Jak uzyskać do 5000 zł za polecenie instalacji na gaz »

ogrzewanie na gaz


 

Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co osuszy powierznię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Zmiany klimatyczne a ogrzewanie
  • - Rekomendacje dla central basenowych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl