Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Dzień Budownictwa Pasywnego 2013. Relacja

Redakcja RI  |  12.02.2014
Koło Naukowe Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej

Dzień Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego, zorganizowany przez Koło Naukowe Inżynierii Środowiska na Politechnice Poznańskiej w dniu 6 grudnia 2013 roku, to inicjatywa o charakterze naukowym, edukacyjnym i informacyjnym.

Przedstawiciele Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego oraz wykładowcy Politechniki Poznańskiej prezentowali m.in. zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej całego budynku – jego izolacji, instalacji grzewczych i wentylacji, wskazywali na rolę i zadania stojące przed architektami i projektantami. Przedstawiciele BOŚ omówili kwestie dofinansowania do budynków energooszczędnych i instalacji OZE. O praktycznych aspektach inwestycji w takie budynki i instalacje mówiła właścicielka jednej z firm konsultingowych.

W trakcie seminariów prowadzonych przez firmy oferujące technologie dla nowoczesnego budownictwa mówiono m.in. o tym, jak uzyskać odpowiednie standardy budynku, jak powinno się projektować nowoczesne systemy grzewcze z pompami ciepła (Glen Dimplex) i jak wykorzystywać niskotemperaturowe źródła ciepła i chłodu w ogrzewaniu płaszczyznowym (Wavin) oraz jak wykorzystać energooszczędne wentylatory w budynkach pasywnych (ebm-papst). Były też wnioski eksploatacyjne i doświadczenia z budowy obiektów w standardzie niskoenergetycznym (Nuvarro).

Do popularyzacji nowych technologii wykorzystano także szkoleniowy domek pasywny znajdujący się na terenie Politechniki Poznańskiej. Zwiedzający mogli obejrzeć przekroje przez okna, drzwi i inne elementy obudowy budynku, a także instalacje i ich działanie. Sprawdzali też możliwości kamer termowizyjnych i własnoręcznie montowali fragmenty instalacji wentylacyjnej oraz kolektory słoneczne.

A jak kolektory działają w instalacji, sprawdzili w węźle cieplnym jednego z akademików, na którym zamontowano 60 kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 133 m2, współpracujących z ośmioma zasobnikami wody grzewczej i dwoma zasobnikami c.w.u. Ta praktyczna wiedza została doceniona zwłaszcza przez architektów – muszą oni bowiem przewidzieć m.in. odpowiednie pomieszczenia i miejsce na nowoczesne instalacje. Współczesne projektowanie wymaga zintegrowanego, międzybranżowego podejścia na każdym etapie.

W wydarzeniach oprócz studentów uczestniczyli także samorządowcy, administratorzy i inwestorzy.

materiały: dbpie.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl