Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy

Mikrogeneracja i energetyka rozproszona: kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne i kotły na biomasę
Redakcja RI  |  25.02.2014
Fot. IEO

W dniach 12-13 czerwca 2014 roku odbędzie się w Raciborzu VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, poświęcone mikrogeneracji i energetykce rozproszonej: kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne i kotły na biomasę.

Organizatorami tegorocznej edycji Forum jest Instytut Energetyki Odnawialnej we współpracy z Miastem Racibórz oraz Raciborską Izbą Gospodarczą.

Bazując na doświadczeniu i sukcesach poprzednich sześciu edycji Forum, (odbywających się nieprzerwanie od 2007 roku) oraz dostrzegając wzrastający potencjał segmentu kotłów na biomasę w Polsce, IEO zaprasza do udziału w kolejnym spotkaniu sektora  przemysłu zielonej energetyki, podczas którego zostaną przedstawione kwestie dotyczące mikroinstalacji i energetyki rozproszonej: kolektorów słonecznych, systemów fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę.

UWAGA: REJESTRACJA NA FORUM MOŻLIWA TYLKO DO KOŃCA MAJA 2014

Główne tematy Forum:

 • rola energetyki prosumenckiej w Polsce w latach 2014 ‐ 2020
 • prosumenci w lokalnych spółdzielniach energetycznych
 • zmiany w strukturze i kierunkach rozwoju rynku kolektorów słonecznych
 • czy już opłaca się inwestować w fotowoltaikę w Polsce?
 • czyste i automatyczne kotły na biomasę ważnym dopełnieniem domowej energetyki prosumenckiej
Czy energetyka prosumencka rozwinie się w Polsce? Który sektor OZE będzie konkurencyjny w następnych latach? Który wygra w konkurencji o wsparcie w programach wsparcia inwestycyjnego z funduszy ekologicznych (np. Prosument, Bocian) i RPO oraz eksploatacyjnego (system aukcyjny)? Na co może liczyć prosument do 2020 r.? Czy rynek kolektorów słonecznych będzie się rozwijał dalej tak prężnie? Czy nastąpi wzrost sprzedaży kotłów na biomasę do celów ogrzewnictwa indywidualnego? W jaki sposób prosument może podłączyć swoją instalację fotowoltaiczną do sieci?

W tegorocznym Forum udział wezmą m.in.:

 • prof. Maciej Nowicki – promotor energetyki prosumenckiej w Polsce,
 • Robin Welling - Prezydent ESTIF - Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Energetyki Słonecznej,
 • Jerzy Witold Pietrewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki,
 • Małgorzata Skucha - Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
 • Lutz Ribbe dyrektor niemieckiej organizacji ekologicznej Euronatur.
 • Jan‐Olof Dalenbäck - Professor in Building Services Engineering/Project manager CIT Energy Management AB, Chalmers University of Technology ‐ Dept of Energy and Environment
 • Pere Soria - General Manager CircutorEnergy SA
 • Uwe Hartmann - Dyrektor Zarządzający German Society for Solar Energy
 • Christiane Egger - Oekoenergie ‐ Cluster (OEC)

Prowadzącym i moderatorem Forum jest, jak co roku Grzegorz Wiśniewski – Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Podczas Forum zaprezentowane zostaną następujące branże: 

 • Według badań IEO w 2012 roku na rynku krajowym sprzedano ogółem rekordową liczbę niemalże 302 tys. m2 kolektorów słonecznych, jednakże wykorzystany jest jedynie w 1/3 pełny potencjał produkcyjny ich producentów. Łączna ilość zainstalowanych kolektorów słonecznych w Polsce na koniec 2012 r. wyniosła 1,2 mln m2. Wyniki za 2012 rok plasuję Polskę na drugim miejscu pod względem sprzedaży instalacji kolektorów słonecznych w Europie. ESTIF przewiduje, że w 2013 r. Polska będzie jednym z trzech krajów, obok Danii, Belgii i Grecji, gdzie rynki kolektorów słonecznych zanotują dalszy wzrost.
 • Na koniec 2012 roku w Polsce, skumulowana moc zainstalowana w systemach fotowoltaicznych wynosiła łącznie 3,6 MW, w tym 1,4 MW w systemach przyłączonych do sieci. W 2012 roku, w Polsce sprzedano łącznie ponad 93 tysiące sztuk paneli fotowoltaicznych, których moc sięga 22 MW. Część sprzedanych w 2012 roku paneli została zainstalowana w elektrowniach PV, które już funkcjonują i wytwarzają energię elektryczną. Pozostałe są instalowane w kilkunastu dużych inwestycjach w całym kraju. Pełen obraz rynku przedstawiono w raporcie „Rynek fotowoltaiczny w Polsce 2013".
 • Wykorzystanie kotłów na biomasę do celów grzewczych w warunkach krajowych staje się coraz bardziej uzasadnioną ekonomicznie i technologicznie alternatywą dla tradycyjnych urządzeń grzewczych. Według danych i szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej, zawartych w raporcie „Rynek kotłów i urządzeń na biomasę w Polsce”, który powstał we współpracy z czołowymi producentami urządzeń grzewczych, w Polsce użytkowanych jest około 90 tys. kotłów dedykowanych na biomasę. Roczna sprzedaż przewyższa 15 tys. sztuk, co oznacza, że każdego roku przybywa ponad 300 MW mocy zainstalowanej. Roczna wartość sprzedaży – wielkości rynku, wynosi ponad 150 mln zł.

Wydarzenia dodatkowe

Spotkanie z ESTIF
Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO) zaprasza do udziału w spotkaniu z Robinem Wellingiem Prezesem European Solar Thermal Industry Federation ESTIF (www.estif.org), które odbędzie się 11 czerwca 2014 roku
w przeddzień VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy.
Spotkanie ma na celu przedstawienie działalności ESTIF w kontekście:

 • wspólnej promocji systemów kolektorów słonecznych na rynkach europejskich i światowych;
 • opracowanie instrumentów wsparcia, które zwiększają zaufanie konsumentów, co do jakości produktów oraz wpływających na stymulację rynku;
 • wspierania członków w kontaktach z instytucjami i organizacjami UE.

Firmy zainteresowane spotkaniem zapraszamy do kontaktu z biurem ZP FEO: zpfeo@zpfeo.org.pl

Warsztaty: Wielkowymiarowe słoneczne systemy ciepłownicze w UE – Solar District Heating
W dniu 12 czerwca 2014 r., podczas VII Forum odbędą się warsztaty w ramach projektu Solar District Heating (www.solar‐district‐heating.eu).
W ramach warsztatów zostaną przedstawione zagadnienia instalacji kolektorów słonecznych dostarczających ciepło poprzez sieć ciepłowniczą do odbiorców indywidualnych i przemysłowych.
Eksperci przedstawią rozwiązania techniczne zebrane w trakcie dwudziestu lat eksploatacji tych systemów w Szwecji, Danii, Niemczech i Austrii.

Forum towarzyszyć będą Targi Energii Odnawialnej w dniach 13-14 czerwca roku, organizowane przez Miasto Racibórz, przy współpracy z miastem Opawa oraz przy wsparciu IEO.

Wszelkich informacji na temat Forum udziela Anna Santorska, e-mail: , tel. 48 22 825 46 52 wew. 106.

Więcej: www.forum.ieo.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl