Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Forum Wentylacja 2014. Relacja

Redakcja RI  |  11.03.2014
KR

W targach Forum Wentylacja - Salon Klimatyzacja (5-6 marca 2014 roku) wzięło udział ok. 100  firm, które zaprezentowały wiele nowości. Wystawie tradycyjnie towarzyszyły liczne seminaria i prezentacje.

W tym roku targi odbyły się w hali targowej MT Polska przy ulicy Marsa w Warszawie. Wystawcy chwalili sobie komfort pracy dzięki m.in. większej przestrzeni wystawienniczej, lokalizacji na jednym poziomie i dobremu zapleczu, zwłaszcza parkingowemu.

Do konkursu na najciekawszy produkt zgłoszono 39 produktów: 26 w kategorii wentylacja, 9 – klimatyzacja i 4 – bezpieczeństwo pożarowe. Laureatami zostały:

  • w kategorii wentylacja – centrala klimatyzacyjna ETA Pool SPA z oferty firmy BSH Klima,
  • w kategorii klimatyzacja – klimatyzator Daikin Emura,
  • w kategorii bezpieczeństwo pożarowe – wentylator strumieniowy SCF firmy Smay.

Wystawie tradycyjnie towarzyszyły liczne seminaria i prezentacje.

Pierwszego dnia w części poświeconej wentylacji Anna Sas-Micuń ze Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki omówiła zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.  Dr inż. Jerzy Sowa (Politechnika Warszawska) przedstawił jak sie rozwijała wentylacja hybrydowa i jak ja regulują polskie przepisy.

Z kolei dr inż. Maciej Mijakowski, (PW) dokonał oceny energetycznej wentylacji z odzyskiem ciepła - jest wiele rozwiązań i warto przeanalizować je tak aby energia cieplna odzyskana z wentylacji nie została "zjedzona" przez nakłady na energię elektryczną do zasilania, tj. przez wentylatory i zabezpieczenia przed szronieniem wymiennika. Również dr inż. Waldemar Targański (Politechnika Gdańska) wskazywał na wagę sprawność odzysku ciepła w układach wentylacji i podkreślał, że nie zawsze jest uzasadnione ekonomicznie stosowanie wymienników  o bardzo wysokiej sprawności. Jakie są wytyczne techniczne dla instalacji wentylacji w budynkach NF40 i NF15 oraz jakie znaczenie ma zagadnienie szczelności powietrznej wskazywał dr inż. Szymon Firląg  (PW).

Wśród zagadnień poświęconych klimatyzacji ciekawe było wystąpienie Michała Dobrzyńskiego nt. czynników chłodniczych – firmy instalacyjne i operatorzy urządzeń powinni zwraca baczną uwagę na zmieniające sie przepisy m.in. w sprawie F-gazów. Jak osiągać energooszczędność w systemach wentylacji i klimatyzacji wskazywał mgr inż. Demis Pandelidis (Politechnika Wrocławska), a jak projektować belki chłodzące w aspekcie zmian warunków technicznych – mgr inż. Tomasz Ciągała. Dr inż. Sławomir Rabczak (Politechnika Rzeszowska) omówił metody akumulacji chłodu w instalacjach klimatyzacyjnych. Jak obliczać zapotrzebowanie energii do uzdatniania i transportu powietrza w sali kinowej wskazywał dr inż. Marcin Sompoliński (PWroc.).

Drugiego dnia w sesji dot. wentylacji pożarowej dr inż. Dariusz Ratajczak (SGSP) omówił aktualne zmiany oraz kierunki modyfikacji prawa w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynku. Dr inż. Grzegorz Kubicki (PW) zaprezentował praktyczne aspekty stosowania systemów różnicowania ciśnień. Jakie są wymogi dla systemów i urządzeń wentylacji pożarowej wskazywał mgr inż. Dariusz Zgorzalski (ITB).

St. kpt. mgr inż. Rafał Szczypta (KG PSP) podkreślał wagę prób i testów odbiorowych instalacji wentylacji pożarowej oraz to, jak obnażają one błędy lub wady systemów. Zasady działania wentylacji strumieniowej i najczęstsze błędy projektowe omówił mgr inż. Tomasz Burdzy. Przykłady modernizacji budynków i budowy systemów oddymiania zaprezentował mgr inż. Łukasz Ostapiuk (SGSP).

W tym roku wiele miejsca poświęcono prawu i normalizacji europejskiej w ramach seminarium przygotowanego we współpracy Europejskim Stowarzyszeniem Przemysłu Wentylacyjnego (EVIA):

  • Zasady znakowania etykietami energetycznymi central wentylacyjnych do budownictwa mieszkaniowego przedstawił Rick Bruins, przewodniczący grupy roboczej „Wentylacja mieszkaniowa” EVIA
  • Wymagania tzw. dyrektywy Ecodesign w odniesieniu do wentylacji nie mieszkaniowej omówił Claus Händel, sekretarz techniczny EVIA
  • Nowelizację normy EN 13779 „Wentylacja budynków niemieszkalnych. Wymagania dotyczące właściwości instalacji wentylacji i klimatyzacji" także omówił omówił Claus Händel, sekretarz techniczny EVIA
  • Zmiany w dyrektywie EPDB w aspekcie wentylacji zaprezentował Marc Jardinier, przewodniczący grupy roboczej „Wentylacja 2020” EVIA.

W części seminarium poświeconej zagadnieniom energii w wentylacji dr inż. Piotr Bartkiewicz (PW) omówił zagadnienie współczynnika SFP jako miary efektywności energetycznej systemu. Na to, jaki jest wpływ filtracji powietrza na efektywność i energochłonność instalacji wskazywał Janusz Łuczak (SFM).

O planowanych zmianach w metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków mówił dr inż. Krzysztof Kasperkiewicz (ITB). A o tym jak ma być traktowane chłodzenie w nowej metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków mówił dr inż. Kazimierz Wojtas (Politechnika Krakowska). Ciekawy system wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperacją i kanałowymi pompami cierpła w budynkach jednorodzinnych zaprezentował dr inż. Jacek Biskupski (PK).

Problemy wentylacji i klimatyzacji w budynkach energooszczędnych omówił dr inż. Jarosław Müller (PK) - wskazywał on na to, że w dążeniu do oszczędności energii zgubiliśmy inny ważny cel tj. komfort i zdrowie użytkowników budynków. Ma to miejsce zwłaszcza w budownictwie pasywnym, gdzie doświadczenia z eksploatacji wskazują, że nie należy ulegać prymatowi licznika energii nad zdrowiem ludzi.

 Także Korporacja Kominiarzy Polskich podnosiła problem wentylacji w budynkach pasywnych i wskazywała na rolę kominiarzy w odbiorze i eksploatacji takich budynków.

WJ

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl