Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych 2014. Relacja

Redakcja RI  |  03.04.2014
Fot. WJ

Podczas X Konferencji Naukowo-Technicznej „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych” (Ustroń, 26–28 lutego 2014 roku) dyskutowano o najnowszych badaniach sieci i instalacji wodociągowych oraz wdrażaniu nowych technologii do zarządzania systemami wodociągowymi.

Zorganizowana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach konferencja zgromadziła szerokie grono pracowników zakładów wod-kan odpowiedzialnych za zarządzanie sieciami, firm projektowych i oferujących nowe technologie dla branży wodociągowej oraz pracowników naukowych. Przez trzy dni dyskutowano o eksploatacji oraz modernizacji sieci i nowych narzędziach do inwentaryzacji, monitoringu i zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Pracownicy zakładów wodociągowych wymienili się doświadczeniem w korzystaniu z nowych technologii zarządzania sieciami.

Dyskutowano także o diagnostyce sieci, jej renowacji i naprawie oraz o ekonomice stosowania różnych materiałów i uzbrojenia. Dużo uwagi poświęcono pompowniom wodociągowym i kanalizacyjnym, a także instalacjom wod-kan, ich opomiarowaniu i armaturze.

W części poświęconej badaniom sieci i instalacji prof. Wojciech Dąbrowski (Politechnika Krakowska) zaprezentował wyniki badań, na podstawie których opracował równania pozwalające określić wartości natężenia wypływu z przewodu kołowego. Wyniki umożliwiają też zakwestionowanie powtarzanego w literaturze twierdzenia, że na końcu przewodu o swobodnym przepływie występuje gęstość krytyczna – występują tam napełnienia mniejsze od krytycznych. Dr inż. Bartosz Kaźmierczak (Politechnika Wrocławska) zbadał trendy zmian lokalnych opadów i oszacował je w perspektywie następnych 50 lat. Obliczenia te pozwalają optymalizować projektowanie systemów kanalizacji i weryfikować zagrożenie ich przeciążenia. O wpływie materiałów instalacyjnych na bezpieczeństwo zdrowotne wody mówiła dr inż. Bożenna Toczyłowska. Podkreślała, że żaden materiał dopuszczony do stosowania w instalacjach – o ile będą one prawidłowo eksploatowane i przy ich doborze zostanie uwzględniona korozyjność wody – nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój bakterii Legionella.

Wśród wystąpień dotyczących projektowania sieci i instalacji wod-kan dr inż. Małgorzata Iwanek (Politechnika Lubelska) wskazywała na zagrożenia sufozją (wypłukiwaniem gruntu) w wyniku awarii sieci i wynikające z tego szkody oraz koszty dla zakładów wod-kan. Prof. Jadwiga Królikowska (Politechnika Krakowska) zaprezentowała systemowe podejście do oceny bezpieczeństwa działania odwodnienia terenu zurbanizowanego. Ma to szczególne znacznie w ośrodkach z kanalizacją projektowaną na początku XX w., gdzie coraz częściej zdarzają się letnie podtopienia i powodzie. Dr inż. Jarosław Chudzicki (Politechnika Warszawska) zaprezentował koncepcję budowy centralnej dyspozytorni ruchu w MPWiK w Puławach. Grupa pracowników Politechniki Lubelskiej oraz Warszawskiej wdrożyła tam zintegrowany system zarządzania infrastrukturą techniczną, a wypracowana przez nich metodyka może być pomocna przy tworzeniu takich systemów w innych zakładach. Dr inż. Mieczysław Łuźniak (Politechnika Wrocławska) wskazywał, jak optymalizować koszty pompowania ścieków przy wyborze przepompowni, biorąc pod uwagę m.in. charakterystykę sieci, natomiast o tym, jak modelować sieci kanalizacji sanitarnej przy wykorzystaniu narzędzi dotychczas stosowanych do modelowania sieci kanalizacji deszczowej, mówił dr inż. Grzegorz Ścieranka (Politechnika Śląska).

W części poświęconej eksploatacji i modernizacji sieci oraz instalacji prof. Marian Kwietniewski (Politechnika Warszawska) zaprezentował opracowaną przez grupę pracowników Politechniki Warszawskiej i Lubelskiej metodykę doboru systemu zdalnego odczytu wodomierzy na potrzeby przedsiębiorstw wodociągowych. Dr inż. Bożena Gil (PŚ) zwracała uwagę, że doświadczenia eksploatacyjne wskazują, iż zmniejszone zużycie wody wpływa na pracę systemu kanalizacji w postaci wolnego przepływu lub zastoju ścieków. Zatem także w kanalizacji grawitacyjnej, tak jak w ciśnieniowej, należy uwzględniać ewentualny czas zastoju, gdyż ma to wpływ na powstawanie agresywnego środowiska i korozji betonu oraz metali.

Prof. Beata Kowalska (Politechnika Lubelska) przedstawiła analizę funkcjonowania gminnej kanalizacji małośrednicowej, która wykazała liczne niedociągnięcia i błędy w fazie projektowania i wykonawstwa, przez które konieczne jest przeprojektowanie sieci na podstawie rzetelnych danych. Prof. Emilia Kuliczkowska (Politechnika Świętokrzyska) dokonała systematyki awarii i wskazywała na potrzebę stosowania przez zakłady wod-kan strategii odnowy przewodów kanalizacyjnych i dostosowywania ich do specyfiki sieci. O skutecznym stosowaniu rehabilitacyjnych powłok żywicznych w kanalizacji mówił prof. Andrzej Kuliczkowski (Politechnika Świętokrzyska). Mgr inż. Barbara Marszałek przedstawiła schemat poszukiwań nieszczelności sieci wodociągowej stosowany w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym z wykorzystaniem m.in. metod akustycznych. Dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska) skonfrontował normy zużycia wody w basenach z faktycznym zużyciem i wskazywał na możliwości optymalizacji doboru instalacji i unikanie ich przewymiarowania. Zaprezentował też przykładowe efekty wdrożenia systemu monitoringu i sterowania ciśnieniem w sieci dystrybucji wody oraz ich wpływ na wykrywanie awarii i obniżanie strat wody. Możliwości, jakie daje inwentaryzacja, sektoryzacja, monitoring sieci i zdalny odczyt wodomierzy w ograniczaniu strat wody, prezentował dr inż. Wojciech Koral (Politechnika Śląska) na przykładzie PWiK Gliwice. Wdrażanie systemów monitoringu i regulacji ciśnienia w sieci Katowickich Wodociągów S.A. omówił mgr inż. Mariusz Pluta, a w Rudzie Śląskiej Dominik Sladek.

Z okazji jubileuszowej konferencji prof. Karol Kuś, przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, złożył szczególne podziękowania za czynny udział i wartości merytoryczne profesorom: Wojciechowi Dąbrowskiemu, Januszowi Jeżowieckiemu, Andrzejowi Królikowskiemu, Marianowi Kwietniewskiemu, Andrzejowi Kuliczkowskiemu i Zbigniewowi Siwoniowi oraz doktorom: Tadeuszowi Siwcowi, Bożennie Toczyłowskiej, Edmundowi Nowakowskiemu i Jarosławowi Chudzickiemu. Następna konferencja za dwa lata.

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie


Obejrzyj szkolenie online, poznaj nowe możliwości dobrej termomodernizacji! »

webinar onlineCzy znasz sposób na skuteczną ochronę wody pitnej przed skażeniem »

Jaki wpływ na współczynnik przenoszenia ciepła ściany osłonowej z oknem ma montaż nawiewnika »
zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak odpowiednio izolować instalacje »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak poprawnie zaprojektować system klimatyzacji w biurowcu »

klimatyzatory kasetonoweKlimatyzatory energooszczędne i ciche gdzie je zanjdziesz »

Czy wiesz, na której platformie znajdziesz niezbędne narzędzia dla instalatora i dostaniesz 500zł »
 klimatyzacja
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Odczego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Czy wiesz, jak prawidłowo przeprowadzić instalację elektryczną? »

elektrobohaterzy wago

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »
cichy oszczedny klimatyzator projektowanie instalacji
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 Co zamontować na kominie » Bezpłatne szkolenie dla projektantów instalacji grzewczo-instalacyjnych »
webinar
wiem więcej » jestem na bieżąco »

 Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


 


Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

Poznaj tajemnice niezawodnej armatury »
wymienniki ciepła systemy kanalizacyjne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 Zdradzamy sposób na gospodarowanie wody opadowej »

Skorzystaj z kalkulatora doboru i wyceny grzejników »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Kotły na gaz i wodór
  • - Ograniczanie hałasu instalacji
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl