Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych 2014. Relacja

Redakcja RI  |  03.04.2014
Fot. WJ

Podczas X Konferencji Naukowo-Technicznej „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych” (Ustroń, 26–28 lutego 2014 roku) dyskutowano o najnowszych badaniach sieci i instalacji wodociągowych oraz wdrażaniu nowych technologii do zarządzania systemami wodociągowymi.

Zorganizowana przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach konferencja zgromadziła szerokie grono pracowników zakładów wod-kan odpowiedzialnych za zarządzanie sieciami, firm projektowych i oferujących nowe technologie dla branży wodociągowej oraz pracowników naukowych. Przez trzy dni dyskutowano o eksploatacji oraz modernizacji sieci i nowych narzędziach do inwentaryzacji, monitoringu i zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych. Pracownicy zakładów wodociągowych wymienili się doświadczeniem w korzystaniu z nowych technologii zarządzania sieciami.

Dyskutowano także o diagnostyce sieci, jej renowacji i naprawie oraz o ekonomice stosowania różnych materiałów i uzbrojenia. Dużo uwagi poświęcono pompowniom wodociągowym i kanalizacyjnym, a także instalacjom wod-kan, ich opomiarowaniu i armaturze.

W części poświęconej badaniom sieci i instalacji prof. Wojciech Dąbrowski (Politechnika Krakowska) zaprezentował wyniki badań, na podstawie których opracował równania pozwalające określić wartości natężenia wypływu z przewodu kołowego. Wyniki umożliwiają też zakwestionowanie powtarzanego w literaturze twierdzenia, że na końcu przewodu o swobodnym przepływie występuje gęstość krytyczna – występują tam napełnienia mniejsze od krytycznych. Dr inż. Bartosz Kaźmierczak (Politechnika Wrocławska) zbadał trendy zmian lokalnych opadów i oszacował je w perspektywie następnych 50 lat. Obliczenia te pozwalają optymalizować projektowanie systemów kanalizacji i weryfikować zagrożenie ich przeciążenia. O wpływie materiałów instalacyjnych na bezpieczeństwo zdrowotne wody mówiła dr inż. Bożenna Toczyłowska. Podkreślała, że żaden materiał dopuszczony do stosowania w instalacjach – o ile będą one prawidłowo eksploatowane i przy ich doborze zostanie uwzględniona korozyjność wody – nie ma bezpośredniego wpływu na rozwój bakterii Legionella.

Wśród wystąpień dotyczących projektowania sieci i instalacji wod-kan dr inż. Małgorzata Iwanek (Politechnika Lubelska) wskazywała na zagrożenia sufozją (wypłukiwaniem gruntu) w wyniku awarii sieci i wynikające z tego szkody oraz koszty dla zakładów wod-kan. Prof. Jadwiga Królikowska (Politechnika Krakowska) zaprezentowała systemowe podejście do oceny bezpieczeństwa działania odwodnienia terenu zurbanizowanego. Ma to szczególne znacznie w ośrodkach z kanalizacją projektowaną na początku XX w., gdzie coraz częściej zdarzają się letnie podtopienia i powodzie. Dr inż. Jarosław Chudzicki (Politechnika Warszawska) zaprezentował koncepcję budowy centralnej dyspozytorni ruchu w MPWiK w Puławach. Grupa pracowników Politechniki Lubelskiej oraz Warszawskiej wdrożyła tam zintegrowany system zarządzania infrastrukturą techniczną, a wypracowana przez nich metodyka może być pomocna przy tworzeniu takich systemów w innych zakładach. Dr inż. Mieczysław Łuźniak (Politechnika Wrocławska) wskazywał, jak optymalizować koszty pompowania ścieków przy wyborze przepompowni, biorąc pod uwagę m.in. charakterystykę sieci, natomiast o tym, jak modelować sieci kanalizacji sanitarnej przy wykorzystaniu narzędzi dotychczas stosowanych do modelowania sieci kanalizacji deszczowej, mówił dr inż. Grzegorz Ścieranka (Politechnika Śląska).

W części poświęconej eksploatacji i modernizacji sieci oraz instalacji prof. Marian Kwietniewski (Politechnika Warszawska) zaprezentował opracowaną przez grupę pracowników Politechniki Warszawskiej i Lubelskiej metodykę doboru systemu zdalnego odczytu wodomierzy na potrzeby przedsiębiorstw wodociągowych. Dr inż. Bożena Gil (PŚ) zwracała uwagę, że doświadczenia eksploatacyjne wskazują, iż zmniejszone zużycie wody wpływa na pracę systemu kanalizacji w postaci wolnego przepływu lub zastoju ścieków. Zatem także w kanalizacji grawitacyjnej, tak jak w ciśnieniowej, należy uwzględniać ewentualny czas zastoju, gdyż ma to wpływ na powstawanie agresywnego środowiska i korozji betonu oraz metali.

Prof. Beata Kowalska (Politechnika Lubelska) przedstawiła analizę funkcjonowania gminnej kanalizacji małośrednicowej, która wykazała liczne niedociągnięcia i błędy w fazie projektowania i wykonawstwa, przez które konieczne jest przeprojektowanie sieci na podstawie rzetelnych danych. Prof. Emilia Kuliczkowska (Politechnika Świętokrzyska) dokonała systematyki awarii i wskazywała na potrzebę stosowania przez zakłady wod-kan strategii odnowy przewodów kanalizacyjnych i dostosowywania ich do specyfiki sieci. O skutecznym stosowaniu rehabilitacyjnych powłok żywicznych w kanalizacji mówił prof. Andrzej Kuliczkowski (Politechnika Świętokrzyska). Mgr inż. Barbara Marszałek przedstawiła schemat poszukiwań nieszczelności sieci wodociągowej stosowany w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym z wykorzystaniem m.in. metod akustycznych. Dr inż. Florian Piechurski (Politechnika Śląska) skonfrontował normy zużycia wody w basenach z faktycznym zużyciem i wskazywał na możliwości optymalizacji doboru instalacji i unikanie ich przewymiarowania. Zaprezentował też przykładowe efekty wdrożenia systemu monitoringu i sterowania ciśnieniem w sieci dystrybucji wody oraz ich wpływ na wykrywanie awarii i obniżanie strat wody. Możliwości, jakie daje inwentaryzacja, sektoryzacja, monitoring sieci i zdalny odczyt wodomierzy w ograniczaniu strat wody, prezentował dr inż. Wojciech Koral (Politechnika Śląska) na przykładzie PWiK Gliwice. Wdrażanie systemów monitoringu i regulacji ciśnienia w sieci Katowickich Wodociągów S.A. omówił mgr inż. Mariusz Pluta, a w Rudzie Śląskiej Dominik Sladek.

Z okazji jubileuszowej konferencji prof. Karol Kuś, przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego, złożył szczególne podziękowania za czynny udział i wartości merytoryczne profesorom: Wojciechowi Dąbrowskiemu, Januszowi Jeżowieckiemu, Andrzejowi Królikowskiemu, Marianowi Kwietniewskiemu, Andrzejowi Kuliczkowskiemu i Zbigniewowi Siwoniowi oraz doktorom: Tadeuszowi Siwcowi, Bożennie Toczyłowskiej, Edmundowi Nowakowskiemu i Jarosławowi Chudzickiemu. Następna konferencja za dwa lata.

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl