Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

II Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych. Relacja

Redakcja RI  |  18.04.2014
SPIUG

Pierwszego dnia targów INSTALACJE 2014, 8 kwietnia 2014 roku odbyła się w Poznaniu II Konferencja Rynku Urządzeń Grzewczych.

W tym roku, obok Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, współorganizatorem imprezy była Izba Gospodarcza Gazownictwa. Wsparcia udzieliły konferencji także Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Tematyka prezentacji wygłoszonych podczas spotkania obejmowała zagadnienia bardzo ważne z punktu widzenia funkcjonowania rynku instalacyjno-grzewczego, i uporządkowano ją w trzy bloki:

  • ogólny, w którym zaprezentowano problemy branży oraz sytuację na rynku zaopatrzenia w gaz – temat w branży mało znany, pomimo, że ok. 70% rynku to właśnie urządzenia gdzie paliwem jest gaz ziemny.
  • dotyczący aktualnych i ważnych dla funkcjonowania branży zagadnień: przepisów prawa  i programów pomocowych
  • blok dotyczący praktycznych rozwiązań i podsumowania sytuacji rynkowej w branży instalacyjno-grzewczej.

Podczas konferencji goście mieli okazje zapoznać się z problemami związanymi z interpretacją prawa budowlanego i energetycznego w kontekście instalacji indywidualnych źródeł ciepła o mocy pow. 50 kW. Omówiono także program Prosument, jako narzędzie wsparcia rozwoju energetyki rozproszonej. Ważnym tematem poruszonym podczas konferencji była także kwestia rozporządzeń UE dotyczących instalacji urządzeń grzewczych i wynikających z nich ograniczeń, jakie pojawią się po wrześniu 2015 roku.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki raportu kolejnego już badania internetowego rynku urządzeń grzewczych, zlecanego przez SPIUG. Słuchacze mieli też okazję zapoznać się ze szczegółami programu na rzecz ochrony powietrza w Krakowie, jako tzw. dobrej praktyki w zakresie wymiany starych palenisk węglowych na czyste źródła ciepła. Do tych tematów nawiązywał referat dotyczący niskoemisyjnych urządzeń grzewczych i związanej z tym praktyki. Jeden z tych kierunków, a dokładniej trójgeneracja jako technologia przyszłości w praktyce zainstalowana w Polsce była szczegółowo omawiana w innej prezentacji. Zostały też nakreślone kierunki rozwoju nowoczesnych technologii urządzeń grzewczych i związane z tym wyzwania, którym muszą sprostać wszyscy działający na rynku instalacyjno-grzewczym. Część prezentacyjną zakończyło podsumowanie rozwoju rynku instalacyjno-grzewczego .

Konferencja zakończyła się miłym akcentem – rozdaniem nagród w Konkursie „ Lider Instalacji” organizowanym przez redakcję Rynku Instalacyjnego. Jedną z nagród wręczono Stowarzyszeniu Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych za inicjatywy na rzecz tworzenia regulacji prawnych i instrumentów wsparcia nowych technologii stosowanych w technice grzewczej

Przeczytaj koniecznie: Statuetki Lider Instalacji 2014 przyznane >>

Na podstawie wygłoszonych podczas konferencji referatów oraz dyskusji można wysnuć ogólne wnioski dotyczące przyszłosci branży:

  1. Konieczny jest rozwój i wdrażanie technologii, umożliwiających wytwarzanie ciepła ze źródeł odnawialnych oraz rozwój tradycyjnych urządzeń grzewczych co jest niezwykle ważne dla wytwarzania ciepła i chłodu w przyszłości.
  2. Muszą być także podejmowane przez środowisko różne inicjatywy i badania w placówkach naukowych, które doprowadzą do rozwoju technologii grzewczych. Dotyczy to także regulacji prawnych i instrumentów wsparcia dla nowych technologii stosowanych w technice grzewczej.
  3. Konieczne jest także wsparcie funkcjonującego rynku urządzeń grzewczych. Istniejący w Polsce silny potencjał należy wykorzystać do znalezienia nowych, konkurencyjnych rozwiązań prowadzących do wytwarzania, dystrybucji oraz efektywnego wykorzystywania ciepła i chłodu, pochodzącego ze źródeł odnawialnych oraz zasilanych gazem ziemnym. Ważne jest też znalezienie bardziej efektywnych sposobów opartych o dotychczas stosowane technologie.

Wyjątkowość imprezy podkreślał udział przedstawicieli bratnich organizacji branżowych - Partnerów SPIUG w działaniach na rzecz rozwoju rynku instalacyjno-grzewczego, bez wsparcia których podejmowane działania nie mogłyby być tak skuteczne. Wśród uczestniczących gości byli przedstawiciele m.in. Korporacji Techniki Grzewczej SGGiK, PORT PC i Polskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła.

materiały: SPIUG

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl