Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Rynek instalacyjno-grzewczy w I kw. 2014 roku

Redakcja RI  |  14.05.2014

Wyniki osiągnięte przez branżę instalacyjno-grzewczą w I kwartale 2014 potwierdzają stabilizację i wzrost w tym segmencie gopodarki. Jak podał GUS, w I kwartale 2014 roku produkcja sprzedana w cenach stałych była o 4,8% wyższa niż w pierwszym kwartale 2013 roku. Według szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, w pierwszym kwartale 2014 roku tempo wzrostu PKB w porównaniu do I kwartału 2013 roku wyniosło 2,9%.

W I kwartale 2014 roku tempo wzrostu PKB osiągnęło poziom najwyższy od pierwszego kwartału 2012 roku. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, tempo wzrostu PKB w pierwszym kwartale tego roku wyniosło 0,8% w porównaniu do IV kwartału 2013. G

Po I kwartale 2014 roku nastroje konsumenckie Polaków uległy dalszej poprawie. Jak podał GUS, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o niemal 3%.

Budownictwo było najszybciej rozwijającą się gałęzią gospodarki było w pierwszym kwartale 2014 roku budownictwo. Tempo wzrostu wartości dodanej w branży budowlanej wyniosło w pierwszych trzech miesiącach 2014 roku 9,0%.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 10,6% w porównaniu do I kwartału 2013 roku. W samym marcu 2014 roku, wzrost zrealizowanych robót budowlanych nastąpił praktycznie we wszystkich działach budownictwa, zarówno rok do roku, jak i w odniesieniu do lutego co wskazuje na pewien trend wzrostowy. Porównując do marca 2013 roku te wzrosty wyglądały następująco:

 • w firmach zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej wzrost wyniósł 48,6%,
 • w firmach zajmujących się pracami budowlanymi specjalistycznymi w tym instalacyjnymi – wzrost wyniósł 21,7%,
 • w firmach wznoszących budynek wzrost osiągnął 11,7%.

Wzrosty w branzy budowlanej dotyczyły m.in. przetargów na prace wykończeniowe obejmujące m.in. także roboty instalacyjne w budynkach, gdzie odnotowano wzrost na poziomie 29,44%.

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w marcu 2014 r. porównaniu do marca 2013 roku spadły o ok. 1,6% a w porównaniu do lutego br. o ok. 0,1%. Na podobnym poziomie szacuje się spadek cen dla robót budowlanych specjalistycznych.

Pozytywne zmiany na rynku budowlanym odzwierciedla statystyka dotycząca ogłaszanych przetargów - w branży budowlanej w sektorze publicznym w I kwartale 2014 roku ogłoszono o 17,10 % więcej postępowań przetargowych na prace budowlane niż w analogicznym okresie 2013 roku i o niemal 11 % więcej niż w I kwartale 2012 roku.

Rozwój rynku instalacyjno-grzewczego w Polsce w I kwartale 2014 roku

Po ciężkim dla branży 2013 roku, wszyscy respondenci wskazywali na wzrosty w branży w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 roku. Lepsze nastroje panują także wśród instalatorów, w związku ze wzrostem liczby zapytań ofertowych oraz wzrostu zamówień u projektantów. Inwestorzy wznawiają także realizację wstrzymanych inwestycji.

Problemy płatnościowe, które miały miejsce w zeszłym roku, uległy przyhamowaniu, jednak handel hurtowy w branży budowlanej - w tym obrót materiałami instalacyjno-grzewczymi - jest obarczony w dalszym ciągu dużym ryzykiem.

Ogólna sytuacja w budownictwie i makroekonomii przekładała się także na rozwój sytuacji w branży instalacyjno-grzewczej. Wzrost ilości przetargów w branży budowlanej jest także widoczny i w branży instalacyjno-grzewczej.

Wzrost koniunktury konsumenckiej przekłada się bezpośrednio na chęć inwestowania w nowe urządzenia oraz napędza rynek wymian, który na początku roku wydał się nieco mniejszy z uwagi na słaba zimę i mniejsze obciążenie urządzeń grzewczych, które podczas eksploatacji mogą ulegać awarii i musza wtedy być wymienione na nowe.

Sytuacja w wybranych grupach produktowych

 1. Pompy ciepła: Pompy ciepła to grupa produktowa, gdzie zanotowano widoczne wzrosty. Poziom tych wzrostów jest jednak tak rozpięty, że bezpieczniej będzie przyjąć stabilizację rynku pomp ciepła na poziomie od -5% do +5% w zależności od rodzaju pompy.

  Warto odnotować, że pompy ciepła pojawiły się w przetargach publicznych do wyposażenia obiektów użyteczności publicznej. Także można wyczuć pewne oczekiwanie potencjalnych inwestorów na program Prosument firmowany przez NFOŚIGW.

  Zmiany w zasadach programu Prosument, wymuszające na inwestorze instalacje urządzeń do produkcji energii elektrycznej i wykluczające samodzielną instalację źródeł ciepła z OZE, mogą przynieść rozczarowanie firmom, które widziały w tym projekcie system wsparcia dla pomp ciepła.
 2. Kolektory słoneczne: W tej grupie towarowej zauważono wzrosty, procentowo nawet wyższe niż w wypadku pomp ciepła. W tej sytuacji można zaryzykować stwierdzenie że rynek kolektorów słonecznych wzrósł na poziomie 25%. Należy jednak odnotować, że stosunkowo sporo było ocen wzrosty rynku kolektorów słonecznych od stagnacji po 5%.

  Z pewnością przysłużyła się temu pogoda - sprzyjająca wykonywaniu instalacji z kolektorami słonecznymi oraz zbliżający się termin zakończenia programu dofinansowania kolektorów słonecznych.

  Ze względu na zmiany w zasadach programu Prosument wzrasta zainteresowanie kolektorami hybrydowymi oraz panelami fotowoltaicznymi.
 3. Kotły gazowe wiszące: W tej grupie towarowej zanotowano wzrosty, zdaniem niektórych nawet dosyć znaczne. Ocena rynku była różna i wahała się od 5% do 30% wzrostu dla kotłów konwencjonalnych i 5 – 30% dla kotłów kondensacyjnych. Ogólnie bezpiecznie można przyjąć wzrost sprzedaży kotłów wiszących rok do roku na poziomie 20 -30%.

  Dał się zaznaczyć stały wzrost sprzedaży kotłów z zamknięta komora spalania oraz, co było spodziewane kotłów kondensacyjnych. Nowością było ożywienie w sprzedaży konwencjonalnych kotłów wiszących. Przyczyną takiego zachowania rynku może być konieczność wymiany urządzeń z połowy lat 90. XX wieku oraz zbliżające się wejście w życie dyrektywy o Ecodesign (wrzesień 2015 roku).
 4. Przepływowe podgrzewacze do wody: W tej grupie produktowej, po stałych spadkach zapanowała stagnacja, a nawet lekki przyrost sprzedaży. Można przyjąć, że sprzedaż gazowych przepływowych podgrzewaczy do wody wzrosła w granicach 0 – 5%.
 5. Gazowe kotły stojące: Większość respondentów skazywała ogólnie na lekkie spadki sprzedaży kotłów stojących. Można przyjąć ogólny 5% spadek dla tej grupy produktowej, przy równoczesnym 5% wzroście gazowych stojących kotłów kondensacyjnych.
 6. Grzejniki: W tej grupie produktowej można przyjąć wzrosty rzędu 10-15% dla grzejników stalowych oraz 20-25% dla grzejników aluminiowych.
 7. Inne produkty: Dał się zauważyć zdecydowany wzrost rzędu 15-20% elementów instalacji, także wod-kan, oraz ogrzewania podłogowego. W wypadku kotłów na paliwa stałe, sytuacja jest stabilna, ale były także głosy o dość znacznych wzrostach, szczególnie w grupie kotłów na biomasę.

Przyszłość rynku instalacyjno-grzewczego

Pozytywne tendencje w budownictwie mieszkaniowym, które zarysowały się w drugim półroczu 2013 roku i zostały utrwalone w I kwartale 2014 roku, wskaźniki koniunktury konsumenckiej oraz nastroje w branży, pozwalają mieć nadzieję, że nadchodzący rok będzie pozytywny dla rozwóju rynku instalacyjno-grzewczego.

Nowa perwspektywa dofinansowań z UE pozwoli na ponowne uruchomienie inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, co przełoży się według ekonomistów na ok. 3% wzrost gospodarczy. Szacuje się, ze dzięki temu w 2014 roku produkcja budowlana ponownie osiągnie dodatni wynik, chociaż na poziomie jednocyfrowym.

Obserwując zawirowania wokół ustawy o OZE i energetyki prosumenckiej, trudno liczyć na wsparcie Państwa w tym zakresie. Ostatnie zmiany w założeniach programu Prosument, eliminujące możliwość wsparcia dla instalacji grzewczych opartych o OZE jeżeli nie będą instalowane również źródła energii elektrycznej, raczej nie napaja optymizmem.

Niekorzystna definicja mikroźródeł OZE w ostatnim projekcie ustawy o OZE w praktyce eliminowało pompy ciepła, kolektory słoneczne i małe kotły na biomasę. To dowodzi, jak trudno liczyć na wsparcie państwa dla produkcji ciepła z OZE. Na szczęście grupie organizacji pozarządowych udało się zablokować niekorzystny zapis.

Brak jakichkolwiek regulacji dla stosowania mikrokogeneracji nie sprzyja dynamicznemu rozwojowi tej technologii w Polsce w przeciwieństwie do innych krajów UE. W dalszym ciągu widać dużą aktywność ciepłą systemowego w zawłaszczaniu rynku ciepła w Polsce.

materiały: SPIUG

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak zapewnić bezpieczeństwo prac serwisowych » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
 • - Dobór wymienników płytowych
 • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl