Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Woda i ścieki - doświadczenia duńskie. Relacja

Redakcja RI  |  03.06.2014
Fot. WJ

W dniu 13 maja 2014 roku w Filtrach Warszawskich odbyło się polsko-duńskie seminarium: Woda i Ścieki. Nowoczesne technologie i rozwiązania w Danii. Celem seminarium prowadzonego przez prof. Mariana Kwietniewskiego była wymiana doświadczeń.

Zorganizowała je Ambasada Królestwa Danii we współpracy z Izbą Gospodarczą „Wodociągi Polskie” oraz MPWiK w m. st. Warszawa S.A.

Seminarium było jednym z wydarzeń towarzyszących wizycie w Polsce Księcia Fryderyka oraz minister środowiska Królestwa Danii, Kirsten Brosbøl. Przypomniała ona jak Dania od lat siedemdziesiątych ub. wieku podejmuje kompleksowe działania w celu ochrony środowiska i jakie osiąga efekty. Te doświadczenia można wykorzystać w Polsce.

Przeczytaj także: Dania opodatkuje wszystkie systemy ogrzewania >>

Duński sektor wodno-kanalizacyjny scharakteryzował Jens Holst-Nielsen, dyrektor Confederation of Danish Industry. W Danii ograniczono straty wody w sieciach wodociągowych do  poziomu ok. 7%. Całkowite ich wyeliminowanie bywa nieopłacalne ekonomicznie i ważne jest aby wyznaczyć ten poziom w danym zakładzie.

Jakie są wprowadzane usprawnienia w duńskich przedsiębiorstwach wod-kan przedstawił Mogens Brems Knudsen, dyrektor, Energi Yiborg Vand A/S. Wprowadzanie nowych technologii, w tym m.in. opomiarowania i zdalnego odczytu, powoduje pojawienie się coraz to nowych obszarów na których można podnosić efektywność pracy systemów wodociągowych, zmniejszać starty i utrzymywać rentowność bez nadmiernego podnoszenia cen za wodę i ścieki.

Dobre efekty dają też systemy monitoringu i sektoryzacji sieci, tworzenie modeli hydraulicznych oraz analiza LCA. Warto brać pod uwagę nie tylko względy techniczne, ale również ekonomiczne i pomimo, że armatura czy pompy są jeszcze dobre, to wymiana na nowe daje spore oszczędności energii.

Największy potencjał oszczędności energii jest na ujmowaniu i dystrybucji, mały na uzdatnianiu wody. Doświadczenia duńskie wskazują też, że dla zachowania dobrego stanu sieci konieczne jest stałe wymienianie starych odcinków na nowe, ok. 3-4% rocznie niezależnie od awarii.

Swoje rozwiązania prezentowały też duńskie firmy: Grundfos, Kamstrup, Per Aarsleff oraz Proagria Ria Watech. Nasi specjaliści zaprezentowali m.in. kierunki rozwoju i wyzwania dla branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce oraz stan realizacji KPOŚK.

WJ

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Jak osiągnąć 99% skuteczność bakteriobójczej w wentylacji » Któremu producentowi systemów grzewczych i wodociagowych zaufać »
bezpieczeństwo instalatora rury wielowarstwowe
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Jaka pompa ciepła zwalcza bakterię Legionella »

pompy ciepła

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dobór wymienników płytowych
  • - Rekuperatory ścienne a prawo
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl