Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Krajowe Forum Chłodnictwa. Relacja

Redakcja RI  |  03.06.2014
Fot. WJ

Walne Zebranie Członków "Krajowego Forum Chłodnictwa" Związku Pracodawców obyło się w dniu 16 maja 2014 r. w Falentach k. Warszawy. W Zebraniu uczestniczyło 38 firm z ponad 120 Członków KFCh oraz goście z polskich uczelni technicznych i media branżowe.

Rozpatrzyło ono sprawozdania Zarządu, Rady Nadzorczej i Sądu Dyscyplinarnego oraz finansowe za rok 2013. Wybrało też nowe władze na VIII kadencję.

Po części formalnej obejmującej rozpatrzenie i przyjęcie sprawozdania finansowego za rok ubiegły i sprawozdań organów KFCh VII kadencji, miały miejsce dyskusje dotyczące bieżących kwestii istotnych dla firm KFCh oraz całego środowiska chłodnictwa, klimatyzacji i pomp ciepła.

Prezes Zarządu Wojciech Żmigrodzki zaprezentował działania KFCh w 2013 oku, obejmujące: prace konsultacyjne w zakresie legislacji f-gazowej: na arenie unijnej w kwestii nowej legislacji (AREA) i krajowej (konsultacje dla Ministerstwa Środowiska w zakresie krajowej legislacji f-gazowej).

Nie mniej ważne było zaangażowanie KFCh w działalność w zakresie szkolnictwa zawodowego. Centra Szkoleń i Certyfikacji działające pod egidą KFCh doprowadziły do wydania 363 „certyfikatów ozonowych” oraz zintensyfikowany został dialog z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Gospodarki w celu uzdrowienie sytuacji w zakresie chłodniczego szkolnictwa zawodowego. Kontynuowano także program wydawania firmowych f-gazowych certyfikatów zgodności KFCh.

Omówione zostało także wykonanie ubiegłorocznego budżetu oraz przyjęto budżet na rok 2014 rok.

Kwestie szkolnictwa zawodowego przedstawił dr inż. Andrzej Sadowski, prezentując stan prac rządowych dotyczący zawodów chłodniczych, takich jak: technik chłodnictwa i klimatyzacji, elektromechanik urządzeń chłodniczych i technik urządzeń sanitarnych. Wskazał na konieczność uzgodnienia zakresu szkolenia zawodowego, teoretycznego i praktycznego i omówił praktyczne aspekty certyfikacji zawodowej i dla firm.

Profesor Janusz Kozakiewicz jako członek polskiej delegacji do Rady Europejskiej wprowadził zebrane audytorium w niuanse oczekiwanej unijnej legislacji f-gazowej, wskazując na szereg jej nowych i dyskusyjnych elementów. Przedstawił harmonogram redukcji HFC oraz zakazów wprowadzania czynników HFC do obrotu oraz nowe obowiązki w odniesieniu do odzysku F-gazów, konserwacji lub serwisowania, naprawy i likwidacji urządzeń oraz dotyczące kontroli szczelności i systemów wykrywania wycieków.

Grzegorz Michalski (GEA Refrigeration Poland Sp. z o.o.) uczestniczył jako delegat KFCh w majowym Walnym Zebraniu AREA. Podzielił się z zebranymi najświeższymi doniesieniami z ośrodków decyzyjnych Unii Europejskie. Zapowiedział, że wkrótce po ukazaniu się nowej unijnej legislacji f-gazowej spodziewany jest przewodnik AREA, w którym zostaną wyjaśnione praktyczne aspekty nowych regulacji. Informował również o spodziewanym przełożeniu nowych regulacji na f-gazowych na kwestie techniczne przy projektowaniu systemów pod kątem czynników chłodniczych, których stosowanie będzie dopuszczone od przyszłego roku.
Pokrótce zaprezentował również zagadnienia dotyczące ekoprojektowania, oznaczeń ekologicznych i dotyczących efektywności energetycznej przewidzianych na lata 2014/2015 oraz projektowanych zmian normy EN-378.

Następnie Prezes Zarządu Wojciech Żmigrodzki przedstawił stan prac nad krajową legislacją f-gazową, wskazując, że z punktu widzenia jej głównych adresatów trudnodostrzegalny jest postęp prac rządowych, omówił finansowe mechanizmy wpływające na (nie)stosowanie HFC w innych państwach, w tym potencjalne opłaty i podatki, w kontekście uregulowań, które mogą pojawić się w naszym kraju oraz spodziewany schemat krajowej certyfikacji f-gazowej. W podsumowaniu została przedstawiona bieżąca informacja przekazana przez Ministerstwo Środowiska nt. aktualnych prac rządowych w zakresie krajowej legislacji czynnikowej. 

Polska to ostatnie państwo w Unii Europejskiej, w którym nie zostało wdrożone rozporządzenie unijne dotyczące f-gazów EU 842/2006. Nie uczyniono tego dotychczas od 2006r., mimo obowiązku wprowadzenia legislacji f-gazowej najpóźniej z dniem 4 lipca 2011r. Komisja Europejska z tego powodu pozwała Polskę w br. do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Marek Czarnacki (Anmark) jako Członek Zarządu wraz ze swoim zespołem dokonał prezentacji dotychczasowych dokonań KFCh w zakresie strony internetowej, zwłaszcza odnośnie internetowego forum dyskusyjnego KFCh - platformy wymiany myśli eksperckiej, kształtującej branżę - gdzie być może należałoby spodziewać się większej aktywności Członków KFCh. W efekcie wyłoniony został Zespół Konsultacyjny KFCh ds. strony internetowej pod jego przewodnictwem w celu dalszego dostosowania internetowej odsłony KFCh do wyrażonych oczekiwań.

Podczas zjazdu powołano także nowe władze KFCh. Do Zarządu weszli Robert Grejcz (Prezes) oraz Grzegorz Michalski, Wacław Maniawski, Wojciech Żmigrodzki i Marian Marek Czarnacki.

Nowy skład rady nadzorczej to: Leszek Zimmerman, Marek Cyniak, Andrzej Żółciak, Elżbieta Polak, Jan Hapka, Włodzimierz Piekarek i Piotr Chlebowski.

Sąd Dyscyplinarny tworzą:  Jerzy Stachowiak, Tadeusz Cherek, Iwona Bocar, Przemysław Grobelny i Danuta Gazińska.

Odnowiono też składy pięciu zespołów doradczych do spraw:

  • legislacji czynnikowej; 
  • szkoleń, certyfikacji i uprawnień zawodowych;
  • odnawialnych źródeł energii;
  • klimatyzacji;
  • efektywności energetycznej i energetyki.

Wśród zadań jakie sobie stawia Forum w najbliższych latach są m.in. kwestie związane z legislacją F-gazową i nowymi regulacjami dot. czynników chłodniczych, certyfikacji personelu i firm a także szkolenia zawodowe dla techników chłodnictwa i klimatyzacji.

Przeczytaj także: Krajowe Forum Chłodnictwa. Walne zgromadzenie 2013 >>

KFCH to największa organizacja sektora chłodniczego w Polsce – skupia 120 firm  instalacyjnych, serwisowych, handlowych i producentów o łącznym obrocie ponad 1 mld zł. Na co dzień konkurują one ze sobą, lecz łączy je płaszczyzna współpracy w celu wymiany doświadczeń i promowania najlepszych praktyk oraz zapewniania bezpieczeństwa i jakości usług. Forum współpracuje z ośrodkami akademickimi i centrami szkoleniowymi.

WJ

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl