Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Innowacyjna technologia modernizacji wodociągów wody pitnej

Redakcja RI  |  11.06.2014
Widok rury wodociągowej przed i po aplikacji Scotchkote
Widok rury wodociągowej przed i po aplikacji Scotchkote
Fot. 3M

Dostawcy wody stoją przed wieloma zadaniami: wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na czystą wodę, starzejącą się siecią wodociągową - coraz mniej wydajną a nawet niefunkcjonalną. Jak uniknąć straty dochodów, gwałtownego wzrostu kosztów utrzymania i przerw w dostawie wody?

W 2012 roku długość sieci wodociągowych w Polsce wyniosła ponad 283 tys. km - od 2000 roku wzrosła o ponad 70 tys. km. Aktualnie sieci wodociągowe i kanalizacyjne buduje się głównie z tworzyw sztucznych - PCV (polichlorek winylu) i PE (polietylen) - większość jednak stanowią sieci zbudowane z materiałówtradycyjnych, jak żeliwo szare czy stal. Ich obecny stan wymaga renowacji.

Przeczytaj także: Sposoby utwardzania „in situ” powłok żywicznych w odnowie przewodów instalacji wewnętrznych >>

Wybór odpowiedniej technologii renowacji przewodów wodociągowych to gwarancja terminowej realizacji i optymalizacji kosztów. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się technologię bezwykopową, która minimalizuje lub całkowicie wyklucza tradycyjne roboty ziemne. Dzięki temu maleją koszty związane z rozbiórką nawierzchni ulicznych, zasypywaniem wykopów, wymianą gruntu, czy transportem i logistyką. Jej zastosowanie ma również kluczowe znaczenie dla środowiska – zmniejsza się ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych, czy ingerencji w zieleń miejską.

Firma 3M dostarcza rozwiązania do poprawy efektywności działania i wydłużenie czasu eksploatacji rur, pomp, zaworów czy innych elementów sieci. Produkty 3M™Scotchkote™ od ponad 50 lat są wykorzystywane do precyzyjnego oznakowania i konserwacji infrastruktury wodociągowej.

Jedną z innowacyjnych technologii do modernizacji wodociągów wody pitnej jest powłoka do renowacji rur 3M™ Scotchkote™ 2400, która jest aplikowana właśnie w technologii bezwykopowej przez natrysk wirowy. W przeciwieństwie do innych metod bezwykopowych jak cementyzacja, powłoka epoksydowa, powłoka ta ma znacznie krótszy czas tężenia, obojętne pH, nie zawiera lotnych związków organicznych, ani bisfenolu-A. Pozwala na działanie sieci wodociągowej, jeszcze tego samego dnia co renowacja, przy zachowaniu niskich kosztów i niemal wyeliminowaniu zakłóceniu ruchu i niedogodności dla lokalnej społeczności.

Przeczytaj także: Bezwykopowe technologie budowy i odnowy sieci wod-kan a emisja CO2 >>

Ta przylegająca i gładka warstwa maksymalizuje średnicę wewnętrzną rur, przez co zwiększa przepływ i wydajność, a przy tym wzmacnia rury, w których istnieją pęknięcia, pory i wżery korozyjne. Zapobiega korozji wewnętrznej i ogranicza powstawanie osadów, co pozwala wydłużyć czas eksploatacji rurociągów. Po aplikacji do wnętrza rury preparat tężeje już w ciągu 10 minut. Stan pełnego utwardzenia osiąga po 60 minutach.

Powłoka może być stosowana w rurach z żeliwa i żeliwa sferoidalnego oraz stalowych i tych wykładanych zaprawą cementową, rurach azbestowo-cementowych i PCV o średnicy od 100 mm do 610 mm. Produkt jest aplikowany przez Certyfikowanych Aplikatorów firmy 3M.

Powłoka do renowacji rur 3M™ Scotchkote™ 2400 może spełniać wymagania AWWA M-28 klasa I/BS EN ISO 11295:2010 klasa B’. Nawet po 50 latach od aplikacji produkt 3M będzie spełniać wymagania ASTM F1216-09.

materiały: 3M

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl