Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

WOD-KAN 2014. Relacja

Redakcja RI  |  17.06.2014
Fot. WJ

Za dwa lata nie będzie już targów WOD-KAN pod namiotami. Prezydent Bydgoszczy Rafał Burski obiecał, że wkrótce rozpocznie się budowa hali wystawienniczej. Został już wyłoniony wykonawca, a inwestycja będzie dofinansowana ze środków UE. To od dawna oczekiwana przez wystawców informacja.

Wprawdzie Targi WOD-KAN to jedna z największych imprez branży nie tylko w Polsce, ale i w naszym regionie, jednak ciągle brakuje jej infrastruktury wystawienniczej na miarę aktualnych oczekiwań wystawców i zwiedzających.

W tym roku w targach wzięło udział 370 wystawców, w tym 91 po raz pierwszy. Firmy zagraniczne stanowiły 16%. Targi odwiedziło blisko 10 tys. osób. Do konkursu Grand Prix zgłoszono 25 wyrobów. Komisja za najlepsze wyroby uznała:

  • biologiczną oczyszczalnię ścieków BioKem w technologii SBR dla zastosowań przydomowych – model 6 RLM firmy Wavin Metalplast-Buk,
  • przepływomierz elektromagnetyczny Aqua­Master 3 firmy ABB,
  • sitopiaskownik AUTOSEP DF MULTI SB/SP/KP firmy Dynamik Filtr Nocoń i Wspólnicy.

Za najciekawsze ekspozycje uznano stoisko kolektywne firm z Wielkiej Brytanii oraz stoiska firmy Amitech – Grupa Amiantit i spółki Goshe. Nagrodę specjalną przyznano Polskiej Fabryce Wodomierzy i Ciepłomierzy FILA – wieloletniemu członkowi Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie i wystawcy targów WOD-KAN.

WOD-KAN spotyka ta sama prawidłowość co inne targi szeroko rozumianej branży instalacyjnej i z sektora budownictwa. Zaczyna na nich brakować wielu liderów, innowacyjnych firm produkcyjnych, które wyznaczają trendy i kierunki w branży. Nie uczestniczą one w targach z różnych powodów. Wielu oczekuje jednej dobrej imprezy raz na dwa lata – na której można pokazać więcej nowości w ofercie. Niektórzy wskazują, że branża po okresie wielkiego skoku i intensywnej budowy sieci oraz oczyszczalni jest już w miarę stabilna, a przepływ informacji dobry, tym samym impreza targowa w cyklu dwuletnim to optymalne rozwiązanie.

Przed Polską jednak jeszcze wiele pracy. I jeśli mamy w pełni wywiązać się ze zobowiązań dotyczących oczyszczania ścieków, do końca 2015 r. czeka nas wydatek kilkudziesięciu miliardów zł m.in. na budowę ok. 23 tys. km sieci kanalizacyjnych i 300 nowych oczyszczalni oraz modernizację 600 działających. Kolejne zadanie, z jakim musimy się uporać, to osady ściekowe – nie mogą one ciągle trafiać na wysypiska.

Szkoda, że ten finisz musi mieć tak szybkie tempo. Mieliśmy kilka lat na to, by dostosować gospodarkę wodociągowo-kanalizacyjną do wymogów unijnych. A te nie są tworzone dla kaprysu urzędników w Brukseli, ale dla podnoszenia standardu życia obywateli. Nasi politycy potrafią narzekać na UE, na jej wymagania, na cele, jakie stawia, a sami nie mogli się przez lata uporać z własnym podwórkiem i znowelizować Prawa wodnego oraz ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i oczyszczaniu ścieków, co pomogłoby osiągnąć cel, a nie stanowiło przeszkody w jego realizacji.

WJ

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl