Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Dokąd zmierza polskie gazownictwo? Relacja z konferencji GAZTERM 2014

Redakcja RI  |  18.06.2014  |  1
Fot. GAZTERM

XVII konferencję GAZTERM zorganizowano w hotelu Amber Baltic w Międzyzdrojach 12–14 maja. Zainaugurował ją Andrzej Sikora, prezes zarządu Instytutu Studiów Energetycznych, który wprowadził uczestników w tematykę konferencji: „Nowy kształt rynku gazu. Dokąd zmierza polskie gazownictwo?”.

Pierwszy dzień wystąpień rozpoczęto od omówienia zmian, jakie czekają nas w systemie rozliczeń i taryf. Jerzy Baehr (Wierciński, Kwieciński, Baehr Sp.k.) przedstawiał zmiany w prawie w kontekście funkcjonowania systemu gazowniczego, a Jerzy Sitko (Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o.) przypomniał, że od 1 sierpnia 2014 r. gaz będzie rozliczany w jednostkach energii, tak jak w innych krajach Unii.

Kolejne wystąpienia dotyczyły obrotu gazem oraz nowelizacji prawa energetycznego. Tomasz Bukowski (PGNiG S.A.) omówił strefy obrotu w PGNiG, natomiast Beata Wittmann (TGE SA) zajęła się kwestią stworzenia giełdy, która umożliwiłaby racjonalne kształtowanie cen gazu w Polsce. Warunki rozwoju rynku gazu zależą od ulepszenia infrastruktury – konieczna jest budowa nowych gazociągów i terminalu LNG. Z czasem obowiązek sprzedaży gazu przez giełdę będzie rosnąć – w 2015 r. sięgnie 55%. Waldemar Kamrat (Politechnika Gdańska) przybliżył uczestnikom kwestię kogeneracji oraz poligeneracji i ich możliwości rozwoju. Dzień zwieńczyła impreza integracyjna, której głównym punktem był koncert zespołu IRA.

Drugi dzień prelekcji rozpoczął Krzysztof Kołton (PSG Sp. z o.o.), omawiając zmiany instrukcji ruchu i eksploatacji sieci dystrybucyjnej (IRiESD) dla PSG Sp. z o.o. związane z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi. Mariusz Dymkowski (PGNiG S.A.) mówił o konieczności stworzenia warunków do wirtualnej obsługi klienta.

Marcin Sienkiewicz (Uniwersytet Wrocławski) omówił możliwości, jakie może przynieść Polsce powstanie hubu gazowego w Świnoujściu, który służyłby do magazynowania oraz handlu gazem. Jadwiga Holewa (INiG-PIB), Ewa Kukulska-Zając (INiG-PIB), Monika Wójcik (PGNiG S.A.) oraz Wojciech Kietliński (PSG Sp. z o.o.) zaprezentowali wyniki badań doświadczalnych dotyczących emisji metanu związanych z systemem dystrybucji gazu.

Cykl prelekcji dotyczył praktycznych aspektów wykorzystania kogeneracji oraz trójgeneracji. W pierwszej z nich Andrzej Kaczmarek (Powiśle Park Sp. z o.o.) omówił projekt układu trójgeneracji gazowej dla zespołu biurowo-usługowo-mieszkalnego przy ul. Kruczkowskiego 2 w Warszawie. Jest to pierwsza taka realizacja w Polsce, w której innowacyjnie wykorzystano technologię gazową. Pozwoli ona na zasilanie kompleksu budynków biurowych i mieszkalnych w prąd i energię cieplną oraz zapewni chłodzenie.

System składa się z gazogeneratora o znamionowej mocy elektrycznej ok. 0,834 MWel, chłodziarki absorpcyjnej do produkcji chłodu o mocy 0,45 MWch i dwóch elektrycznych chłodziarek sprężarkowych, które mają pokryć szczytowe zapotrzebowanie na chłód, o mocy ok. 1,65 MWch. Dodatkowo zapotrzebowanie kompleksu na ciepło pokryją dwa kotły gazowe o łącznej mocy 1,99 MW.

Przewidywane korzyści dla tej inwestycji to przede wszystkim zwiększenie efektywności wytwarzania energii, ograniczenie strat na przesyle i zapewnienie niezawodności dostaw energii do obiektu. Inny projekt przedstawił Marek Chmiel (Elektrociepłownia Stalowa Wola S.A.) – dotyczył on bloku gazowo-prądowego z członem ciepłowniczym w elektrociepłowni. Moc maksymalna turbiny gazowej wynosi 311,9 MW, a parowej 159 MW. Sprawność całego bloku to 57,75–81,94%. Inwestycja pozwala osiągnąć duże oszczędności, a zarazem zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Dużo uwagi w trakcie konferencji poświęcono optymalizacji i informatyzacji sektora gazowniczego. Nie zabrakło czasu na dyskusję, w której starano się uzyskać odpowiedź na pytanie: dokąd zmierza polskie gazownictwo? Mimo licznych wątpliwości przeważały optymistyczne nastroje. Wniosek był jeden – stworzenie w Polsce hubu gazowego i umożliwienie swobodnej regulacji cen gazu jest najlepszą drogą rozwoju rynku gazowego. Pojawiły się głosy, by nie obawiać się Rosji, gdyż głównym źródłem dochodu dla tego kraju jest sprzedaż gazu, zatem nie będzie on podcinać gałęzi, na której siedzi. Większość prelegentów podkreślało jednak, że priorytetem powinno być uniezależnienie od jednego dostawcy, dywersyfikacja dostaw gazu oraz poszukiwanie alternatywy w postaci np. gazu z łupków.

Katarzyna Rybka

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl