Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Konferencja MEMPEP 2014. Relacja

Redakcja RI  |  30.06.2014
Fot. Politechnika Śląska

W dniach 11-14 czerwca 2014 roku odbyła się w Kościelisku I Międzynarodowa i Jubileuszowa X Konferencja Naukowa „Membrany i procesy membranowe w ochronie środowiska” MEMPEP 2014.

Konferencja zorganizowana została pod honorowym patronatem rektora Politechniki Śląskiej i Komitetu Inżynierii Środowiska PAN. Organizatorem konferencji, odbywających się cyklicznie co dwa lata, był Zakład Chemii Sanitarnej i Procesów Membranowych Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej.

 Cel spotkania stanowiło dokonanie przeglądu osiągnięć w zakresie wykorzystania procesów membranowych w ochronie środowiska i innych dziedzinach techniki oraz życia.

W konferencji uczestniczyło 128 osób reprezentujących polskie uczelnie, ośrodki badawczo-naukowe i zakłady przemysłowe oraz firmy wdrażające procesy membranowe w wielu gałęziach przemysłu. Obrady otworzyli przewodniczący Komitetu Naukowego i Organizacyjnego.

Wśród wielu przybyłych uczestników należy wspomnieć o zagranicznych wykładowcach, takich jak prof. Maria Elektorowicz z Kanady, dr Sven Frost z Niemiec, dr Bruno Bastos Sales z Belgii, dr Jan Smid z Czech, a także o przedstawicielach firm z Niemiec, związanych z technikami i procesami stosowanymi w ochronie środowiska oraz analityce.

Ponadto nie zabrakło wielu innych znamienitych gości, w tym rektorów Kolegium Karkonoskiego, dziekana Uniwersytetu Opolskiego oraz wielu dyrektorów z przedsiębiorstw zaangażowanych w rozwój i modernizację swoich technologii.

Ranga uczestników bardzo podniosła prestiż i wagę problemów poruszanych podczas konferencji. Zaznaczyć trzeba, że w wydarzeniu uczestniczyła duża grupa młodych naukowców doktorantów, z nowymi pomysłami i prezentowanymi wynikami badań.

Obrady odbywały się w języku angielskim, gdyż była to zarazem I Międzynarodowa Konferencja Naukowa. W jej trakcie przyznano prestiżowe nagrody Europejskiego Towarzystwa Membranowego (EMS) dla autora najlepszego wystąpienia, Polskiego Towarzystwa Membranowego za zajęcie drugiego miejsca oraz za trzecie miejsce od organizatorów które oceniała Komisja wyłoniona z grona Naukowego Komitetu Konferencji. Można uznać, że wszystkie jej elementy – od przygotowania po merytoryczność – należy ocenić bardzo wysoko.

Podczas trzydniowych obrad naukowych uczestnicy wysłuchali 32 referatów oraz dyskutowali przy prezentowanych 55 posterach.

Tematyka naukowych wystąpień dotyczyła: odsalania wód i ścieków z wykorzystaniem technik membranowych, wykorzystania membran w inkapsulacji materiału biologicznego, wykorzystania membran w technologii oczyszczania ścieków, odnowy wody i uzdatniania wód, membranowej separacji gazów, perwaporacji, destylacji membranowej, modelowania procesów membranowych i innych zagadnień inżynieryjnych, wytwarzania i charakteryzowania membran pod kątem zastosowań w monitoringu i ochronie środowiska, reaktorów membranowych i wykorzystania membran w biotechnologii.

Tradycyjnie po południu pierwszego dnia konferencji odbyła się sesja posterowa, na której przedstawiono wyniki badań naukowych, prowadzonych w polskich i zagranicznych ośrodkach naukowych oraz przemysłowych, tematycznie związanych z zagadnieniami poruszanymi podczas konferencji.

Sesje posterowe są szczególnie lubiane przez uczestników naszego spotkania. W ich trakcie ta sama komisja po dyskusji z autorami wystąpień, wyróżniła trzy postery, a zdobywcy pierwszego miejsca również otrzymali nagrodę ufundowaną przez EMS. Fundatorem nagrody za drugie miejsce było Polskie Towarzystwo Membranowe (PTM), a za trzecie – organizatorzy. Szczególnie pozytywnie postrzegany był wysoki poziom naukowy wszystkich przedstawionych prac, które znalazły się także w znakomicie wydanej w języku angielskim dwutomowej monografii.

Wysoki poziom wystąpień uczestników, wspaniała atmosfera, pogoda i oprawa artystyczna – to wszystko pozwala stwierdzić, że spotkanie można uznać za sukces.

Organizatorzy konferencji przykładają również dużą wagę do pełnego zagospodarowania czasu, między innymi poprzez zaoferowanie programu turystyczno-rozrywkowego. Umożliwia to uczestnikom kontynuację dyskusji, tworząc atmosferę dla partnerskiej wymiany poglądów.

W tym roku chętni wzięli udział w wycieczce górskiej, a inna grupa była na wycieczce objazdowej z przewodnikiem w okolicach Tatr. Podczas biesiady przy ognisku przygrywała góralska kapela, a dwugodzinny spektakl pt. „Uliczkę znam w Barcelonie”, w wykonaniu młodych artystów polskich z Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. Marii Koterbskiej, uświetnił uroczystą kolację.

Dziękując uczestnikom za przybycie na tegoroczne spotkanie, zapraszamy za dwa lata na II Międzynarodową i XI Konferencje Naukową. MEMPEP 2016. O szczegółach poinformujemy w zapowiedziach.

prof. dr hab. inż. Krystyna Konieczny, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

Konferencja MEMPEP 2014

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Czym mogą Cię zaskoczyć nowoczesne pompy do wody »

pompy do wody

 Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników » Szukasz partnera w projektowaniu inżynieryjnym i specjalistycznym? »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go już dziś »

 


Jak projektować instalacje najwyższej jakości »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jakich zabezpieczeń wentylatorów dachowych potrzebujesz »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Czy klimatyzacja jest zdrowa »

wentylacja

 Kompendium wiedzy o procesach wymiany ciepła » Czy ogrzewanie może wpływać na nasze zdrowie »
pompy woda powietrze pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Jak dobrze odseparować wodę kanalizacyjna od gruntowej »

studzienka kanalizacyjna

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


7-8/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 7-8/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - WT 2021 dla budynków wielorodzinnych
  • - Klimakonwektory, belki i sufity chłodzące
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl