Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Kto zapłaci za prosumentów?

Redakcja RI  |  07.07.2014
Fot. Procesy Inwestycyjne

W Polsce rośnie liczba osób, które z dotychczasowych konsumentów energii stają się jednocześnie jej producentami, czyli prosumentami. To światowy trend, który już istotnie zmienił obraz energetyki m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, czy Włoszech.

Uczestnicy debaty "Prosument – sieć i rozliczenia – Net metering" zorganizowanej przez Procesy Inwestycyjne dyskutowali m.in. o tym, jak wykorzystać potencjał tysięcy drobnych producentów energii, unikając jednocześnie problemów, jak rosnące koszty utrzymania sieci przez tych, którzy nie instalują własnych urządzeń do produkcji energii.

Robert Stelmaszczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej zwrócił uwagę, że nierówne rozkładanie kosztów utrzymania sieci to generalny problem idei prosumenta w obecnym systemie. Koszt utrzymania sieci – w większości stały – uzależniony jest od zmiennego zużycia energii. Zmniejszenie tego zużycia przez prosumentów oznacza, że więcej zapłacą inni odbiorcy – ci, którzy nie chcą, ale także nie mogą lub nie są w stanie zainwestować we własne urządzenie do produkcji energii. Problem nasila się w przypadku wprowadzenia net meteringu, który może przerzucić niemal całe koszty utrzymania sieci na nie-prosumentów.

Net metering to zasada, zgodnie z którą prosument może wysyłać niewykorzystaną przez siebie energię do sieci (np. z paneli słonecznych w czasie, gdy nie ma go w domu), a następnie pobrać ją w godzinach, w których zużywa więcej, niż produkuje (np. wieczorem, gdy panele słoneczne już nie pracują). Z firmą energetyczną rozlicza się jedynie za saldo tych operacji, a więc nie pokryje kosztów tego swoistego "magazynowania" energii w sieci.

Zdaniem PTPiRE rozwiązaniem może być zamiana opłaty sieciowej z obecnej – uzależnionej od zużycia – na nową – stałą, na zasadzie abonamentu.
Jednak zdaniem prof. Krzysztofa Żmijewskiego zmiany nie będą odczuwalne dla odbiorców energii.

Pełny rozwój sektora prosumenckiego podwyższy taryfy dystrybucyjne maksymalnie o 7 proc. w 2025 roku, co oznacza całkowity wzrost rachunków o ok. 3,5 proc. Dla porównania dzisiaj wszystkie kolorowe certyfikaty kosztują nas 6,7 proc. – wyliczał. Znacznie więcej zapłacimy za budowę sieci przesyłowych na potrzeby elektrowni jądrowej.

– Rozwój energetyki prosumenckiej może mieć niebagatelne znaczenie dla całej gospodarki. Do 2020 r. całkiem realne jest wyposażenie w ekologiczne źródła ciepła nawet 900 tys. domów. Montaż 900 tys. mikroinstalacji OZE dałby istotne wsparcie w realizacji zobowiązań wynikających z przyjętego przez Polskę Pakietu Klimatycznego. W 2020 r., zgodnie z Krajowym Planem Działań łączna planowana krajowa produkcja energii elektrycznej i cieplnej z OZE ma wynosić ok. 101 TWh. Instalacje zamontowane w domach zapewniałyby około 14 proc. tej produkcji. Odbywałoby się to, co warto podkreślić, przy kilkanaście razy niższych kosztach wsparcia niż w przypadku dużych instalacji OZE – podkreślał Mariusz Klimczak, Prezes BOŚ Banku.

Korzyści byłoby znacznie więcej. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w polskich domach finalnie zwiększyłoby oszczędności w budżetach polskich rodzin i w znacznym stopniu uniezależniało od wzrostu cen energii w przyszłości. Ponadto, jak zaznaczał Prezes Klimczak, wzrost nakładów finansowych w wyniku montażu 900 tys. mikroinstalacji dałby impuls do szybszego tempa wzrostu gospodarczego kraju – nawet o 0,4 pkt proc. rocznie.

materiały: Procesy Inwestycyjne

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
12/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 12/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Automatyka kotłów na pelety
  • - Zapotrzebowanie na energię do klimatyzacji
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl