Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Alternatywne sposoby zbiorowego odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych z terenów zurbanizowanych

Relacja z seminarium
Jacek Tarasiuk  |  16.07.2014  |  1
Seminarium otworzył Z-ca Dyrektora Biura Infrastruktury Pan Paweł Pawłowski oraz Prezes Oddziału Warszawskiego PZITS pan Bogdan Nowak. Moderatorem seminarium oraz dyskusji był Prof. Chudzicki z Politechniki Warszawskiej
Seminarium otworzył Z-ca Dyrektora Biura Infrastruktury Pan Paweł Pawłowski oraz Prezes Oddziału Warszawskiego PZITS pan Bogdan Nowak. Moderatorem seminarium oraz dyskusji był Prof. Chudzicki z Politechniki Warszawskiej
Jacek Tarasiuk

W dniu 25 czerwca 2014 roku w Pałacu Ślubów w Warszawie odbyło się seminarium pt.: „ Alternatywne sposoby zbiorowego odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych z terenów zurbanizowanych”.

Organizatorem było Biuro Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Oddziałem Warszawskim Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele dzielnicowych Wydziałów Infrastruktury, przedstawiciele władz przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z okolic Warszawy oraz biur projektowych. Łącznie w seminarium udział wzięło około 80 osób.

Jednym z celów przyświecających organizacji seminarium było przedstawienie rozwiązań alternatywnych dla kanalizacji grawitacyjnej - dotychczas szeroko stosowanego rozwiązania w Warszawie oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie czy w warunkach warszawskich metody te mają szanse na szersze zastosowanie.

Przeczytaj także: Analiza wielokryterialna – narzędzie do wyboru systemu usuwania i oczyszczania ścieków z terenów wiejskich >>

Seminarium otworzył zastępca dyrektora Biura Infrastruktury Paweł Pawłowski oraz prezes oddziału warszawskiego PZITS Bogdan Nowak. Moderatorem seminarium oraz dyskusji był dr inż. Jarosław Chudzicki z Politechniki Warszawskiej.

W programie seminarium było 8 referatów podzielonych na dwa bloki zasadnicze tematyczne – pierwsze dotyczące głównie zagadnień teoretycznych (zasad projektowania i realizacji) drugi zaś dotyczył przede wszystkim dotychczasowych doświadczeń w eksploatacji alternatywnych sposobów zbiorowego odprowadzania ścieków bytowo-gospodarczych.

Jarosław Chudzicki, w inaugurującym wystąpieniu, przedstawił krótko historię projektowania kanalizacji podciśnieniowej jak i ciśnieniowej w Polsce i na świecie. Zwrócił uwagę na obecnie istniejące w prawodawstwie ograniczenia wynikające m.in. ze zbyt ogólnikowych norm, brak szczegółowych wymagań w przepisach krajowych oraz na ograniczenia wynikające z zastrzeżeń patentowych firm sprzedających przedsiębiorstwom wodociągowo - kanalizacyjnym gotowe rozwiązania związując się w ten sposób w układ zależności na wiele lat.

Przeczytaj także: Eksploatacja kanalizacji grawitacyjnej na terenach niezurbanizowanych >>

Drugi z prelegentów - dr inż. Maciej Ways z Politechniki Warszawskiej - w kilku zdaniach przedstawił po krótce zasady projektowania i realizacji kanalizacji ciśnieniowej, zwracając uwagę na fakt, że projektowanie jest inżyniersko dużo trudniejsze niż projektowanie kanalizacji grawitacyjnej. Ten rodzaj kanalizacji może mieć zastosowanie w zabudowie siedliskowej, na obrzeżach miast, w rozległych terenach przemysłowych, na terenach płaskich i na gruntach słabonośnych.

Do zalet tego rodzaju kanalizacji Maciej Ways zaliczył także fakt, że do robót ziemnych potrzeba znaczniej mniej terenu, sama budowa trwa znacznie krócej, rury kładzie się stosunkowo płytko (do 1,0-1,2 m) , a ich średnice są znacznie mniejsze od średnic rur w kanalizacji grawitacyjnej.

Wśród wad dr Ways wymienił uciążliwości zapachowe (zagniwanie przy okresowym działaniu pomp) a przede wszystkim - pracochłonność projektowania, wysokie wymagania co do umiejętności projektanta, dużą rzetelność wykonawców robót  i eksploatatorów – w przeciwnym razie będą to zmarnowane pieniądze.

Doktor Marek Kalenik z SGGW w swoim krótkim wystąpieniu przedstawił zasady projektowania i budowy kanalizacji podciśnieniowej, zwracając uwagę iż system ten służy głownie do zbierania a nie transportowania ścieków co wymaga projektowania sieci z odcinkami nie dłuższymi niż 4 km połączonymi stacjami pomp.

W zasadzie dobrze zaprojektowany i wykonany system powinien działać bez zakłóceń. W przypadku gdy wykonanie nie jest zgodne z dobrym projektem a eksploatatorzy nie stosują się do wytycznych producenta, jest ryzyko że system chroniony patentami a przeznaczony do pracy na lata będzie działać awaryjnie.

W dalszej części seminarium zostały przedstawione dotychczasowej doświadczenia w zakresie alternatywnych systemów kanalizacyjnych.

Przeczytaj także: Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia >>

Dr inż. Grzegorz Stańko z Wodociągów Mareckich przedstawił doświadczenia na podstawie miasta Marki. Należy nadmienić, że praktycznie do 2010r. miasto to nie posiadało w ogóle kanalizacji. Obecnie wybudowano około 154 km sieci sanitarnej, w dalszych planach kolejne 30 km m.in. w związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego.

Władze spółki stanęły przed faktem budowy sieci od zera, po konsultacjach społecznych i badaniach technicznych powstał obecnie funkcjonujący układ w którym kanalizacja ciśnieniowa i podciśnieniowa stanowi ok. 20 % całej sieci. Krótka eksploatacja sieci alternatywnej powoduje, że trudno mówić jeszcze o doświadczeniach eksploatacyjnych a jedynie o uwagach i drobnych awariach jakie miały miejsce.

Dr inż. Katarzyna Miszta-Kruk z Politechniki Warszawskiej przedstawiła wyniki badań społecznych przeprowadzonych na 3 niezależnych od siebie grupach mieszkańców miejscowości, w których wybudowano systemy kanalizacji ciśnieniowej i podciśnieniowej. Badania przeprowadzane były w normalnych warunkach eksploatacyjnych na systemach wpracowanych i trwały od roku do 3 lat.

Z badań wynikało, że zastosowanie tego rodzaju systemów spotkało się z życzliwością mieszkańców nią objętych, a samo wybudowanie sieci poprzedzone zostały szeregiem spotkań informacyjnych przez co wyniki badań potwierdziły wysoki stopień świadomości społecznej co do wymagań eksploatacji  tego typu kanalizacji.

Po przerwie kawowej głos zabrał Krzysztof Bilski – kierownik Zakładu „Dębe”. W kilku zdaniach opisał doświadczenia z rozwojem kanalizacji Obrzeża Jeziora Zegrzyńskiego. Ścieki z terenu kilku intensywnie rozwijających się gmin trafiają do Oczyszczalni „Dębe”, położonej na wysokim brzegu rzeki Narwi. Zastosowany system jest systemem mieszany (złożony z kanalizacji ciśnieniowej i grawitacyjnej). W związku z faktem że jest to rejon wypoczynku i rozwoju bazy turystycznej i rekreacyjnej sieć ta ulega ciągłemu rozwojowi.

Następny prelegent Dariusz Goździk Kierownik Zakładu Sieci Kanalizacyjnej w kilku słowach przedstawił doświadczenia MPWiK S.A. z kanalizacją podciśnieniową – jedynie na dwóch osiedlach na terenie Warszawy znajduje się ten rodzaj sieci. Obie zostały przejęte do eksploatacji od deweloperów i spółka nie miała wpływu na wybór rozwiązań technicznych. W najbliższym czasie Spółka nie ma planów rozbudowy tego rodzaju sieci.

Na koniec ponownie Maciej Ways w kilku zdaniach zwrócił uwagę na czynniki spowalniające proces rozpowszechniania alternatywnych sposobów odprowadzania ścieków. Do tych najważniejszych zaliczył:

  • projektowanie sieci bez znajomości miejscowego planu zagospodarowania terenu,
  • wykonywanie projektów które m.in. ze względu na rezygnację z finansowania bądź zmiany inwestycyjne na terenach projektowanej sieci nie zostaną zrealizowane
  • wykorzystywanie środków unijnych w pośpiechu (bez głębszej analizy i przygotowania dobrego projektu)
  • w procesie wyłaniania wykonawcy projektu i inwestycji kierowanie się kryterium ceny – wybór najtańszego wykonawcy to brak wyboru innowacji, a przy tym brak pewności co do dokładności w przygotowaniu projektu i jego realizacji).

Po wystąpieniu dr. Waysa miały miejsce dwie krótkie prezentacji zaproszonych firm z możliwością zadawania pytań w interesujących uczestników kwestiach związanych z przedstawianymi produktami.

Na koniec głos zabrał Jarosław Chudzicki i w kilku słowach podsumował wszystkie wygłoszone tego dnia referaty, po czym oddał głos przedstawicielom inicjatorów seminarium - Jacka Starostki z Biura Infrastruktury oraz Bogdana Nowaka. Obaj podziękowali prelegentom jak i licznie zgromadzonym uczestnikom seminarium i obydwaj żywili nadzieję, że spotkanie to nie będzie ostatnią wspólną inicjatywą ani ostatnią dotyczącą poruszanego zagadnienia.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Poznaj rodzaje wymienników ciepła »

Zapewnij większe bezpieczeństwo dzięki certyfikowanym pompom ppoż »
wymienniki ciepła film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Na czym polega hybrydowa dystrybucja ciepła »

ogrzewanie hybrydowe

 Poznaj fenomen nowoczesnych studni wodomierzowych »

Obejrzyj 20 minutowe szkolenie z pompowni ppoż »
produkcja studni wodomierzowych film o pompowni ppoz
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Zapewnij kompleksową cyrkulację powietrza w budynku »

systemy wentylacyjne

 Obejrzyj film z montażu pompy cyrkulacyjnej »

Na czym polega fenomen pomp wodnych »
 film pompy cyrkulacyjne pompy wodne
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zaprojektować niezawodne instalacje w budynku »

innowacyjne projektowanie instalacji

 5 sposobów na szybką i dokładną pracę w miernictwie »

Dobierz wielogazowy detektor podtynkowy »
rozwiązania pomiarowe detektor gazów
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jesteś instalatorem, ale elektryka nie jest Ci obca? Dołącz do klubu »

klub instalatora

 Jak usprawnić obieg i odzysk wody w gospodarstwie domowym » Jaki rekuperator poleci Instalator »
kanalizacja centrale rekuperacyjne
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


6/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 6/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Szczelność powietrza budynków
  • - Systemy regulacyjne HVAC i BMS
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl