Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego Nie Igraj z Ogniem

Redakcja RI  |  16.07.2014
Fot. www.stowarzyszenienizo.org

Powstało Stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego Nie Igraj z Ogniem - organizacja działająca na rzecz poprawy warunków w budynkach w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Stowarzyszenia, jako organizacja, zrzesza dobrowolnie w swoich kręgach zarówno ekspertów z zakresu pasywnych i aktywnych systemów przeciwpożarowych, aktywnych członków straży pożarnej, zarówno w zakresie prewencji jak i służb ratowniczo-gaśniczych.

Do członków stowarzyszenia należą również osoby blisko związane z tematyką bezpieczeństwa pożarowego jak również kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Bezpieczeństwo pożarowe to w Polsce problem często niedoceniany. Tymczasem liczby pokazują, że tylko w zeszłym roku wybuchło u nas prawie 126,5 tys. pożarów.

Przeczytaj także: Oddymianie grawitacyjne w energetyce >>

Stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego Nie Igraj z Ogniem powstało po to, by gasić problem jak najbardziej palący – niską świadomość Polaków nt. bezpieczeństwa pożarowego, której skutkiem jest rosnąca liczba pożarów i ich niepożądanych skutków.

Przystosowanie do życia w bezpieczeństwie

W budynkach spędzamy ponad 80% naszego życia. Ten fakt powinien wystarczyć, by przywiązywać wagę do ich odpowiedniego zabezpieczenia. Tymczasem nowe budynki to budynki energooszczędne, które odbiegają od tradycyjnych rozwiązań użytkowo-materiałowych i mają zdecydowanie grubszą izolację cieplną, nierzadko palną.

Przeczytaj także: Systemy wentylacji pożarowej w nowych i modernizowanych budynkach wielokondygnacyjnych >>

Pomimo zmian w prawie w zakresie efektywności energetycznej, nie zmieniają się odpowiednie przepisy bezpieczeństwa pożarowego. Skutki zaczynają być widoczne.

Według danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, tylko w zeszłym roku bezpośrednie szkody wywołane pożarami budynków wyniosły blisko 1.5 mld złotych. Przy czym ta liczba nie uwzględnia strat biznesowych i środowiskowych. Najczęstszą przyczyną pożarów była nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem.

W znakomitej większości przypadków tragicznych i kosztownych skutków można byłoby uniknąć lub znacząco ograniczyć straty, stosując odpowiednie środki pasywnej i aktywnej ochrony przeciwpożarowej, również podejmując działania o charakterze organizacyjnym. Pośród wszystkich budynków, jakie uległy w zeszłym roku ogniowi, jedynie 1% posiadało instalacje wykrywające zagrożenie za to w wielu zastosowano palne materiały budowlane, o niskich klasach reakcji na ogień. – tłumaczy Maria Dreger, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz bezpieczeństwa pożarowego „Nie Igraj z Ogniem”.

Nowo powstałe Stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego Nie Igraj z Ogniem będzie działać na rzecz większego bezpieczeństwa pożarowego. Głównie poprzez oddziaływanie na świadomość inwestorów prywatnych i publicznych, deweloperów, wykonawców, ekspertów branżowych oraz mediów budowlanych i zajmujących się tematyką BHP.

Przeczytaj także: Ochrona przeciwpożarowa w obiektach budowlanych - Instalacje elektryczne, wentylacyjne i gaśnicze - projektowanie, montaż i eksploatacja >>

O merytorycznej sile stowarzyszenia stanowią jego członkowie: profesjonaliści związani z budownictwem, strażacy, eksperci w dziedzinie aktywnych i pasywnych systemów ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa pracy.

Misja Stowarzyszenia to upowszechnianie informacji na temat bezpieczeństwa pożarowego, edukacja osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo od projektowania przez realizację, aż po użytkowanie budynków. Poprzez publikacje, wykłady, konferencje, konsultacje czy bardziej popularne akcje, pokazy chcemy zwiększyć świadomość ryzyka pożarowego, a jednocześnie sposobów jego ograniczania. Będziemy starali się docierać z naszym przekazem do wszystkich tych, którzy mają wpływ na bezpieczeństwo pożarowe obiektów mieszkalnych, publicznych, przemysłowych i usługowych. Tak, byśmy wszyscy mogli czuć się bezpiecznie we wszystkich budynkach, w których przebywamy, pracując, ucząc się, czy spędzając wolny czas. Również w naszych własnych czterech kątach – podsumowuje Maria Dreger.

materiały: www.stowarzyszenienizo.org

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
9/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 9/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Dofinansowanie ogrzewania i fotowoltaiki
  • - Eksploatacja gruntowych pomp ciepła
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl