Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2018

Skreślony inżynier odzyska prawa do wykonywania zawodu

Redakcja RI  |  16.07.2014
Fot. www.sxc.hu

8 lipca br. prezydent podpisał nowelizację, umożliwiającą przywrócenie osobie skreślonej z listy samorządu zawodowego prawa ubiegania się o ponowny wpis na listę członków tego samorządu lub uzyskania ponownego prawa wykonywania zawodu oraz określającą terminy zatarcia skazania karami dyscyplinarnymi skutkującymi pozbawieniem możliwości wykonywania zawodu. Dotyczy to także inżynierów budownictwa.

Nowelizacja trafi do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Nowelizacja została przeprowadzona ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 1/09), w którym Trybunał uznał za sprzeczne z konstytucją pozbawienie ukaranego prawa do ubiegania się o ponowny wpis na listę osób wykonujących zawód regulowany.

Jeżeli członek izby zostanie skreślony z listy członków okręgowej izby z powodu orzeczenia kary dyscyplinarnej, to może on ubiegać się o ponowny wpis na listę po upływie dziesięciu lat od uprawomocnienia się orzeczenia.

W art. 55 ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa dodano ust. 2a, który wprowadza instytucję zatarcia w stosunku do wszystkich kar dyscyplinarnych.

W ustawie dodano część dotyczącą zatarcia po piętnastu latach od uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego orzekającego karę skreślenia z listy członków, natomiast w pozostałym zakresie powtórzono wcześniejsze regulacje. 

Do ustawy został wprowadzony zapis, który określa zasady ponownego wpisu na listę członków okręgowej izby: członek izby skreślony z listy członków okręgowej izby z przyczyn, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 1–3 oraz w ust. 2 (tj. został skreślony na własny wniosek czy też został skreślony wskutek orzeczonej kary dyscyplinarnej), podlega na swój wniosek ponownemu wpisowi na listę, jeżeli odbędzie szkolenie uzupełniające. Tryb i zakres przeszkolenia ustala Krajowa Rada Izby. 

Ustawa wprowadza przepisy przejściowe, które określają sposób zakończenia toczących się już postępowań dyscyplinarnych.

materiały: www.abc.com.pl

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Zdradzamy sposób na projektowanie instalacji najwyższej jakości »

projektowanie

 Z jakiego powodu tworzywa sztuczne zdominowały rynek wod-kan » Jak bez problemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
bezpieczeństwo instalatora pomoc w projektowaniu
czytam więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj bezpieczne systemy do dezynfekcji wody pitnej i basenowej » Jak zabezpieczyć wentylatory dachowe »
czysta woda wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Przedłuż certyfikat HVAC bez wychodzenia z firmy »

szkolenia hvac

 Czy łatwo zainstalować podwieszaną toaletę » Z jakego powodu ta pompa wyprzedza przyszłość »
podwieszana toaleta pompy ciepła
wiem więcej » wiem więcej »

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


TV Rynek Instalacyjny


 tv rynek instalacyjny
10/2019

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 10/2019
W miesięczniku m.in.:
  • - Ogrzewanie obiektów przemysłowych
  • - Wentylacja domów jednorodzinnych
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl