Załóż konto na portalu i bezpłatnie pobierz wydanie Rynku Instalacyjnego 7-8/2019 

Zrównoważone renowacje - druga "młodość" inwestycji budowlanych. Relacja

Redakcja RI  |  08.10.2014
Fot. RD Bud

Konferencja "Zrównoważone renowacje - druga "młodość" inwestycji budowlanych" została zorganizowana przez RD Bud w ramach projektu „Partnerstwo zrównoważonego rozwoju”. Spotkała się z pozytywnym przyjęciem uczestników rynku, utrzymując wysoki poziom.

W trakcie konferencji kompleksowo omawiano aspekty związane z realizacją poszczególnych etapów modernizacji inwestycji budowlanych, takich jak hotele, centra handlowe, obiekty biurowe oraz mieszkalne.

Istotną częścią seminarium były prezentacje prelegentów uznanych w branży firm i instytucji. Dyskusje toczyły się wokół dwóch kluczowych aspektów, istotnych w kwestii osiągnięcia standardu budynku niskoenergetycznego – tj. rewitalizacja struktury zewnętrznej oraz powierzchni wewnętrznych obiektu.

W pierwszej części konferencji uczestnikom spotkania przybliżono zagadnienie termorenowacji. Prelekcję na temat wykorzystania szkła w procesie rewitalizacji budynków wygłosiła Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w firmie Pilkington Polska (NSG Group). Kwestie modernizacji inwestycji budowlanych pod kątem ich efektywności energetycznej przybliżył seminarzystom Henryk Kwapisz, Dyrektor Relacji Instytucjonalnych w ISOVER, spółce Grupy Saint-Gobain.

Ostatnim wystąpieniem w tym bloku tematycznym była prezentacja pt. „Prefabrykowane elewacje architektoniczne w rewitalizacji obiektów”, przedstawiona przez Nicolas Retournard, Dyrektora ds. Eksportu w firmie Betsinor Composites z Francji.

Drugą część konferencji wypełniło wystąpienie Rafała Schurmy, Prezydenta i Założyciela Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), który wskazał słuchaczom „Nowy kierunek certyfikacji LEED, BREEAM, DGNB w Polsce: hotele i budynki użyteczności publicznej”.

W trzecim bloku szczegółowej analizie poddano zagadnienie modernizacji instalacji, czyli rewitalizacji powierzchni wewnętrznej obiektu. Część merytoryczną zainicjował Maciej Kiepal z firmy Armstrong, wygłaszając prelekcję pt. „Remont powierzchni biurowych – Upcycling jako innowacyjna metoda zagospodarowywania odpadów budowlanych”.

Z kolei Marcin Markowski, reprezentujący firmę Zymetric, podjął temat "Systemy klimatyzacji, wentylacji, pomp ciepła". Ostatnia prezentacja w tej części konferencji przypadła w udziale organizatorowi i zarazem pomysłodawcy całego przedsięwzięcia, firmie RD bud. Jean-Luc Darras, Dyrektor Robót RD bud na przykładzie centrum handlowego opowiadał o ogromnym znaczeniu etapowania robót wykonywanych w funkcjonującym obiekcie.

Dopełnieniem pierwszej i trzeciej części wystąpień były panele dyskusyjne z udziałem prelegentów. Ciekawym punktem programu był blok tematyczny poświęcony „3 Rewolucji Przemysłowej”, który przygotował Rodolphe Deborre, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Rabot Dutilleul z Francji.

Dzięki tak obszernej i fachowej prezentacji wiedzy, uczestnicy seminarium mogli poznać głos ekspertów i skonfrontować różne punkty widzenia na prezentowane kwestie. Poruszane zagadnienia były również doskonałym wstępem do warsztatów, w których uczestniczyć mogli wszyscy goście seminarium.

Zwieńczeniem tegorocznej konferencji były warsztaty, podczas których seminarzyści połączeni w zespoły mogli skonfrontować nabytą teorię z praktyką, mierząc się z zadaniem zorganizowania renowacji funkcjonującego obiektu biurowego, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.

Wyzwanie to wymagało od uczestników zarówno odpowiedniego zaplanowania przebiegu prac, jak i doboru materiałów, technologii oraz metod wykonawstwa. Nad przebiegiem warsztatów i realizacją zadań czuwali gospodarze spotkania oraz zaproszeni goście specjalni – uznane autorytety w dziedzinie zrównoważonego budownictwa z francuskiej Grupy Rabot Dutilleul.

materiały: RD Bud

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 Gdzie produkowane są komponęty do klimatyzacji i wentylacji » Zapoznaj się z nowymi technologiami w systemach ogrzewania podłogowego »
kompotenety do wentylacji ogrzewanie podłogowe
czytam więcej » przeczytam dziś »

 


Naczynie przeponowe – dlaczego jest aż tak ważne? »

projektowanie

 Czy warto inwestować w wentylację mechaniczną? » Jak bezproblemowo przeprowadzić iniekcję mikropali, kotew i gwoździ gruntowych »
 wentylacja mechaniczna pomoc w projektowaniu
wiem więcej » poznaj go dziś »

 


Czy można dobrze odseparować wodę kanalizacyjną od gruntowej »

innowacyjne projektowanie

 Poznaj udogodnienia montażowe w produktach ogrzewań podłogowych» Czy ogrzewanie wpływa na nasze zdrowie? »
wentylator dachowy
wiem więcej » spróbuj już dziś »

 


Metody klimatyzacji - czy znasz je wszytkie »

klimatyzacja

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


1-2/2020

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 1-2/2020
W miesięczniku m.in.:
  • - Regulacja odzysku ciepła
  • - Pompy ciepła w ciepłownictwie
Zobacz szczegóły
Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl