Sposób na efektywną gospodarkę ściekową w rozproszonej zabudowie

Wyniki eksploatacji inwestycji w gminie Pietrowice Wielkie
Redakcja RI  |  21.10.2014
Fot. Kessel

Przedstawiamy największą w Europie inwestycję opartą o przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków, zrealizowaną na południu Polski.

Koszt inwestycji był ok. 50% niższy, niż rozwiązanie z tradycyjną grawitacyjną siecią kanalizacyjną i zbiorczą oczyszczalnią ścieków. Także koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w tradycyjnych rozwiązaniach.

Do 2012 roku w gminie Pietrowice Wielkie gospodarka ściekowa oparta była na zbiornikach bezodpływowych tzw. szambach, zlokalizowanych na terenie posesji mieszkalnych. Ich  szczelność, zużycie naturalne (często ponad 30 letnie), forma budowy nie gwarantowała szczelności. Podobnie różne formy wywozu zgromadzonych ścieków z ww. zbiorników.

Sytuacja taka nie gwarantuje już dzisiaj bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego, a dalsze jej utrzymywanie zwiększa niebezpieczeństwo skażenia gruntu i wód podskórnych, jak i płynących. Gmina podjęła więc decyzję o modernizacji  infrastruktury.

O INWESTYCJI - SPECYFIKA GMINY

Gmina Pietrowice Wielkie znajduje się na południowo-zachodnim krańcu Polski. W podziale administracyjnym należy do powiatu raciborskiego, województwa śląskiego.

Przeważającą część gminy stanowią użytki rolne, w tym grunty orne, łąki, pastwiska, lasy i tereny zielone. Krajobraz zdominowany jest więc przez pola uprawne i łąki, wśród nich miejsca zadrzewione, zagajniki, lasy oraz parki i aleje drzew.

Gminę zamieszkuje 6,5 tys. mieszkańców, zamieszkujących 11 sołectw zlokalizowanych na powierzchni gminy liczącej  68,07 km2.

W związku z powyższym odległości pomiędzy sołectwami kształtują się od 1 kilometra do 20 km - pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie sołectwami.

Po analizie realności ekonomicznej i technicznej realizacji sieci sanitarnej na terenie Gminy, przy uwzględnieniu jej specyfiki, podjęto decyzję o odejściu od koncepcji systemu kanalizacji sanitarnej na rzecz wyposażania mieszkańców w przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków.

Gmina podjęła decyzję zaprojektowania budowy oczyszczalni w technologii SBR (sekwencyjny bioreaktor), z której oczyszczone ścieki odprowadzane są do urządzenia wodnego – studni chłonnej.

Poznaj także: Przepompownia Aqualift F LW600 >>

Urządzenia projektowanej biologicznej oczyszczalni ścieków są zgodne z normą EN – PN 12566 – 3 i posiadają certyfikat CE.

Projektowane oczyszczalnie ścieków pracują samodzielnie i nie wymagają stałego nadzoru wykwalifikowanego personelu. Nadzorowanie podzespołów oczyszczalni jest poprzez system GSM 24 godz. na dobę poprzez specjalny program monitorujący, a fizyczny serwis oczyszczalni przewidziany jest raz na rok.

Wywóz osadu z osadnika wstępnego zależny jest od wielkości osadnika z częstotliwością ok. 1 raz w roku przede wszystkim ze względów higienicznych.

Technologia SBR oparta jest na sekwencyjnych reaktorach, gdzie proces oczyszczania zachodzi cyklicznie. Zaletą tego typu oczyszczalni jest mniejsza wrażliwość na zmienne ilości dopływających ścieków w porównaniu z klasycznym układem oczyszczalni z osadem czynnym.

Komora pierwsza, spełnia rolę osadnika wstępnego i zbiornika buforowego, w którym następuje wstępne mechaniczne oczyszczanie ścieków poprzez sedymentację zawiesiny łatwo opadającej, jak również wyrównanie obciążeń spowodowanych nierównomiernym dopływem ścieków. Wstępnie oczyszczone ścieki trafiają do komory SBR, gdzie są napowietrzane i czyszczone.

Napowietrzanie zaopatruje w tlen mikroorganizmy osadu czynnego, które skutecznie rozkładają zanieczyszczenia. Końcowym etapem oczyszczenia jest zrzut ścieków oczyszczonych i recyrkulacja osadu czynnego. Oczyszczalnia SBR pracuje w cyklach oczyszczania. Jeden cykl można podzielić na kilka faz. Cykl oczyszczania trwa w zależności od ustawień od 7 do 8 godzin.

Projektowana oczyszczalnia ścieków uzyskuje wysokie efekty oczyszczania ścieków i posiada badania wykonane przez Laboratorium notyfikowane przez Unię Europejską, dowodzące wartości średnich oczyszczenia na poziomie:

  • dla BZT5 98%
  • dla zawiesiny ogólnej 94,1%
  • dla CHZT do 92%

efekt oczyszczania badany według EN 12566-3.

Ścieki oczyszczone wprowadzane są do ziemi poprzez studnię chłonną. Studnia chłonna stanowi pionową odmianę drenażu. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest grunt. Inwestor przeprowadził w tym rejonie badania geotechniczne.

Skład chemiczny ścieków oczyszczonych odpowiada dopuszczalnym wartościom podanym w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełniać przy wprowadzaniu ścieków do wód lub ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. z 2006 r. nr 137, poz.984 z późn. zm.).

Funkcjonowanie PBOŚ

Na dzień dzisiejszy zamontowaliśmy 1170 PBOŚ, co stanowi ok. 85% zapotrzebowania całej Gminy. Przebieg pracy każdej oczyszczalni nadzorowany jest przez program komputerowy, umożliwiający przesyłanie sygnału o awarii poprzez system GSM. Nadzór pracy programu, jak i serwis urządzeń zapewnia Zakład Gospodarki Komunalnej.

Na potrzeby sprawnego działania oczyszczalni w ZGK powstało laboratorium, w którym badana jest czystość oczyszczanych ścieków, analiza i szybka diagnoza ewentualnego problemu. Z każdej oczyszczalni raz w roku ZGK wozem asenizacyjnym usuwa osad, będący naturalnym produktem pracy PBOŚ.

Koszt powyższego serwisu ponoszą mieszkańcy w postaci miesięcznej opłaty ryczałtowej w wysokości 29 zł., bez względu na ilość zrzucanych ścieków.

Koszt inwestycji: 24 mln zł, w tym: dotacja z NFOŚiGW: 9 mln zł; pożyczka z NFOŚiGW: 9 mln zł oraz 1500 zł + 23%VAT od każdego gospodarstwa włączonego do systemu.

Producentem PBOŚ dla Gminy Pietrowice Wielkie jest firma Kessel.

materiały: Kessel

Chcesz być na bieżąco? Czytaj nasz newsletter!

Komentarze

(0)

Wybrane dla Ciebie

 


Co osuszy powierzchnię do 80 m² »

osuszanie pomieszczeń


 


Zaprojektuj niezawodne instalacje w budynku »

Czy wiesz, jakich błędów unikać przy instalacji? »

zawory antyskażeniowe
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


 Jak zapewnić skuteczny monitoring parametrów środowiskowych w pomieszczeniach medycznych »

izolacje w instalacji


 


Czy bezdotykowy design stanie się standardem? »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »
armatura bezdotykowa
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Skróć czas montażu i uruchomienia układu mieszającego nawet o 50% »

uklad mieszający projektowanieJak zadbać o higienę w miejscach publicznych »

Zarejestruj się i zgarnij  pieniądze na kolejne zakupy   »
 
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Co zrobić kiedy nie możesz pozbyć się wody z wycieku »

wyciek z rury


 


Jaki wybrać płyn do instalcji w przemyśle spożywczym »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »
panele fotowoltaiczne ochrona przed pożarem
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Jak zabezpieczyć dylatację przed pożarem »

dyletacja

 Do 77% oszczędności na zużyciu energii »

Z poradnika hydraulika - gdzie kupisz sprawdzony sprzęt »

cichy oszczedny klimatyzator hydraulik
jestem na bieżąco » korzystam z wiedzy »

 


Jakich elemntów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

alternatywne zrodla energii


 


Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Upały dają się we znaki! Co lepsze? Centrala wentylacyjna czy rooftop? »
kanalizacja wentylatory
wiem więcej » poznaj dziś »

 


Czy pompa ciepła się opłaca »

alternatywne zrodla energii


 


Poznaj metody na oszczędność wody »

W czym tkwi sedno w projektowaniu instalacji grzewczej »
produkcja studni wodomierzowych
jestem na bieżąco » korzystam z udogodnień »

 


Który grzejnik wybrać? Aluminiowy czy stalowy »

grzejniki aluminiowe czy stalowe


 

Ekspert Budowlany - zlecenia

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników naszego portalu... dowiedz się więcej »

zaślepka


11/2021

Aktualny numer:

Rynek Instalacyjny 11/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - OZE w budynkach wielorodzinnych
  • - Klimat w pomieszczeniach szkolnych
Zobacz szczegóły

Bezpłatny newsletter

Mamy dla Ciebie prezent 


Wystarczy,

że zapiszesz się na newsletter,
a otrzymasz link do

e-book

" Kotły na biomasę i biopaliwa "

Zapisuję się »

Dom Wydawniczy MEDIUM Rzetelna Firma
Copyright © 2011 - 2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl